3Vyrobiť iPhone 15 Pro Max je nečakane drahé. Môže za to najmä procesor 

Výskumná spoločnosť Counterpoint Research zverejnila svoju správu „Bill of Materials“ (Účet z materiál), ktorá sa zameriava na to, koľko stojí spoločnosť Apple vyrobiť jeden iPhone 15 Pro Max. V súčasnosti ide o vlajkovú loď ponuky, ktorá je po technologickej stránke extrémne dobre vybavená.

Výrobca svoj smartfón ponúka na americkom trhu bez daní (ktoré sa v jednotlivých štátoch USA líšia) za 1 199 $. Hoci ide o pomerne vysokú cenu, podľa výpočtov spoločnosť Apple vyrába iPhone 15 Pro Max výrazne drahšie ako iPhone 14 Pro Max z minulého roka. Celkové náklady v priebehu uplynulých 12 mesiacov narástli až o 8 %, čo v hrubých číslach predstavuje cca 37,7 $. A aj keď to nemusí vyzerať ako veľký rozdiel, v skutočnosti ho môžeme označiť za dramatický. Netreba zabúdať, že Apple vyrobí desiatky miliónov kusov tohto modelu ročne a na každom jednom stratí v prepočte cca 35 €. To sú obrovské straty.

Podľa analýzy je jedným z najdrahších komponentov procesor A17 Pro, ktorý je absolútnym priekopníkom vo svojej oblasti. Vyrába ho spoločnosť TSMC pomocou najmodernejšieho 3 nm výrobného procesu a jeho šesť-jadrové CPU disponuje viac ako 19 miliardami tranzistormi. To však nie je všetko. Šesť-jadrové GPU je až o 20 % rýchlejšie, než pri čipe A16 Bionic a Apple tu použil aj hardvérový Ray-Tracing. Suma sumárom však stojí výroba tohto komponentu o 30 dolárov viac, než čip v iPhone 14 Pro Max. Nuž, za výkon sa platí.

Okrem toho firma pomerne dosť platí aj za zadný kamerový systém, ktorý dostal v tomto prípade lepšiu optickú stabilizáciu senzorov a tiež teleobjektív s päťnásobným optickým priblížením. Apple sa tiež hrdí tým, že jeho nový teleobjektív dokáže vďaka štvornásobnému odrazovému hranolu poskytnúť detailnejšie a ostrejšie zábery zblízka, no opäť platí, že táto „frajerina“ nie je zadarmo. Podľa dostupných informácií stojí nový zadný fotoaparát až o 34 % viac než pri iPhone 14 Pro Max.

Apple tiež viac platí za titánové telo, ktoré je v iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max absolútnou novinkou. V prípade väčšieho 6,7″ modelu došlo ku zníženiu hmotnosti až o citeľných 20 gramov, no v porovnaní s predošlou nehrdzavejúcou oceľou je toto riešenie až o 18 % drahšie. Firme sa však podarilo aj niečo ušetriť. Na, ktorých presne komponentoch to bolo sa dočítate na ďalšej strane → → →

Prečítajte si tiež  V tomto videu uvidíš všetko o iPhone 8!
Späť