Aj keď sme sa včera sústredili najmä na operačný systém iOS 14, zabúdať nesmieme ani na jeho rozšírenú verziu určenú pre tablety. iPadOS 14 tiež prešiel príjemnými zmenami, ktoré ho výrazne zdokonalia. Prečítajte si, čo všetko od neho môžete očakávať.

Apple predstavilo iPadOS 14. Čo je nové?

Vývojári sa v prípade tohtoročného vylepšenia pre iPad zameriavali predovšetkým na zvýšený používateľský komfort. Pribudli sem ďalšie možnosti ovládania, vďaka ktorým bude práca s tabletom opäť o niečo efektívnejšia.

Do aplikácie fotky sa napríklad nasťahoval nový bočný panel a jednoduchšia možnosť organizácie záberov. Spomenúť by sme mali aj nanovo vyriešené prijímanie hovorov, ktoré vás nebude rušiť pri práci tak ako doteraz (pretože sa nezobrazuje na celej obrazovke ale iba v jej vrchnej časti podobne, ako v novom iOS 14). Aplikácia Hudba/Apple Music prináša Full Screen, čo sa perfektné hodí v režime s textom.

Apple predstavilo iPadOS 14. Čo je nové?
Apple predstavilo iPadOS 14. Čo je nové?
Apple Music Lyrics

Aby sme prešli k ešte zaujímavejším veciam, Apple do iPadOS 14 pridalo nové Spotlight vyhľadávanie. Otvoriť ho môžete z akejkoľvek aplikácie a zobrazí sa vám v riadku uprostred obrazovky (podobne, ako to má operačný systém macOS). Zdá sa nám, že sa tablety od jablkovej spoločnosti čoraz viacej podobajú počítačom a to je dobré. Ich využiteľnosť je oveľa širšia ako kedysi…

Apple Pencil a text

Ceruzka Apple Pencil je vo svete stále žiadanejším príslušenstvom. Kompetentní si to samozrejme uvedomujú a aj pre to na nej výrazne zapracovali. Na písanie už nemusíte používať klávesnicu. Môžete to robiť práve s týmto stylusom, pri čom systém automaticky rozpozná slová, písmená (znaky) či jazyk (v reálnom čase).

Apple predstavilo iPadOS 14. Čo je nové?
Apple Pencil a iPadOS 14

iPadOS 14 je dokonca schopný detekovať telefónne čísla alebo adresy z textu, ktorý napíšete pomocou Apple Pencil (napríklad do poznámok). Pribudla tiež umelá inteligencia, ktorá vám pomôže s vytváraním geometrických tvarov, šipiek a mnohých ďalších prvkov. Nemôžeme zabudnúť ani na nové gesto, vďaka ktorému vám stačí nepotrebný text preškrtnúť (ceruzkou) a on sa následne sám vymaže. Skvelé, jednoduché a intuitívne.

Ostatné vylepšenia z iOS 14

Samozrejmosťou je prítomnosť mnohých vylepšení, ktorých sme boli svedkami pri predstavení mobilného operačného systému iOS 14. Za nás iPadOS 14 neurobil obrovský skok, no posunul sa dobrým smerom vpred v tých najmenších detailoch. Apple odviedlo výbornú prácu a už teraz sa tešíme na to, ako budeme túto novinku testovať.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.