Aj keď sa spoločnosť Apple drží svojho Lightning konektora ako čert kríža, podľa známych analytikov je prakticky jasné, že jeho budúcnosť nie je práve ružová. Najnovšie sa ku celej veci vyjadril aj analytik Ming-Chi Kuo, ktorý bol vo svojej správe poriadne skeptický. Koniec tejto 9-pinovej koncovky môže prísť oveľa skôr, ako si pravdepodobne myslíte.

Stačí sa len zamyslieť nad tým, aký je štandard Lightning konektora v skutočnosti zastaralý. Veď predstavený bol ešte v iPhone 5, takže v súčasnosti oslavuje svoje desiate narodeniny. A keďže vlády po celom svete volajú po zjednotení nabíjacích a dátových káblov, zmene sa pravdepodobne nevyhne ani spoločnosť Apple.

iPhone, AirPods a ďalšie produkty by preto mali prejsť na USB-C už v priebehu budúceho roka, pričom Kuo sa odvoláva priamo na prieskumy, ktoré pochádzajú z dodávateľských reťazcov tejto technologickej spoločnosti.

Prečítajte si tiež  iOS 16 a iPadOS 16: dátum predstavenia, podporované zariadenia a všetky očakávané novinky (aktualizované 18. 5. 2022)

Prvým smartfónom od Apple s USB-C koncovkou by teda mohol byť iPhone 15 (2023). Firme zrejme nepomôžu ani plány, v ktorých sa spomína prechod na čisto bezdrôtové nabíjanie a dátový prenos. Na takýto krok je jednoducho príliš skoro a technológia zatiaľ nie je dostatočne „dokonalá“.

Európska únia a Veľká Británia zohrávajú v tomto smere kľúčovú úlohu

Ming-Chi Kuo dodáva, že spoločnosť Apple by zrejme takéto rozhodnutie dobrovoľne neurobila, avšak všetko vyplýva zo situácie, v ktorej sa aktuálne nachádza. Napríklad vo Veľkej Británii sa objavil návrh zákona, ktorý vyžaduje, aby všetky smartfóny, tablety a slúchadlá, ktoré sa v krajine predávajú, mali blízkej budúcnosti koncovku USB-C. Ako iste viete, Apple to dnes nedokáže splniť.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Veľmi podobné stanovisko zdieľajú aj politici Európskej únie, podľa ktorých je štandardizácia jedného konektora nevyhnutná pre záchranu životného prostredia. Ročne sa vraj zbytočne vyhodí viac ako 11 000 ton nepoužitých nabíjacích káblov.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -