Súčasná technológia stále napreduje, no smartfóny a najmä ich výrobcovia majú každým rokom čoraz väčší problém dať dôvod svojim zákazníkom pre kúpu novšieho zariadenia. Ono má síce vylepšenia, no väčšinou sú to len vylepšné staré veci, ktoré tiež už ako tak fungujú a ľudia sa s nimi uspokoja a radšej ušetria stovky eur/dolárov. Dnes sa pozrieme na to, čo nám na iPhone 7 a iPhone 7 Plus naozaj chýba a skúsime sa zamyslieť nad tým, prečo Apple tak dôležitú vec vynechalo. Poďme na to!
Batéria
Batérie sú v súčasných smartfónoch povedzme si pomerne mizerné. Áno, v niektorých telefónoch, ktoré sú stavané vyslovene na výdrž sú fantastické. Hodiny používania a nabíjanie raz za tri dni je jednoducho fantázia, no neužijeme si to my, majitelia iPhonov. Práve my musíme žiť s tým, že náš telefón dlhšie ako jeden deň aktívneho používania nevydrží a často ho musíme dobíjať už poobede. Je to jednoducho slabá batéria, no s tým nič nenarobíme. Hoci sa výrobcovia snažia každý rok predstaviť stále novšie a novšie technológie, ktoré výdrž predĺžia, akosi sa im to nedarí.
Batérie majú stále, povedzme si na rovinu, mizernú výdrž a tak sa musia hľadať iné cesty, ako udržať naše smartfóny pri živote. Jedna cesta existuje, no iPhone s ňou žiaľ zatiaľ neprišiel. Konkurenčné spoločnosti už dlhé roky ponúkajú technológie, ktoré dokážu nabiť baterku v extrémne krátkej dobe. Hovoríme napríklad o nabíjaní, kedy sa nám zhruba 80% batérie nabije za nejakú pol hodinu. Hoci je potrebné pripojiť telefón ku zdroju, nabije sa celkom rýchlo a ty ho môžeš veselo používať počas celého dňa.
Nájdeme to v nových Samsungoch, zariadeniach od LG či Huawei, skrátka úplne všade. Technológiu majú aj mnohé low-cost smartfóny no Apple pri telefóne za takmer 800€ s ničím podobným zatiaľ neprišiel. Nevieme, čím to je. Možno ide o problémy s patentom, možno len nechcelo vystrielať všetky náboje naraz a potrebuje niečo aj pre budúcu generáciu, aby sme si mali dôvod telefón zakúpiť, každopádne nám niečo podobné chýba a to veľmi. Zdôrazňujeme „veľmi“, nakoľko sa iPhone spomedzi konkurencie aj bez tejto technológie ďaleko najdlhšie nabíja.
Môže to poškodiť batériu
Určite ťa napadá aj argument, ktorý hovorí o tom, že takéto nabíjanie môže veľmi ľahko poškodiť batériu. Pravda to ale celkom nie je, nakoľko batéria je v tomto prípade navrhnutá tak, aby podobný nápor zniesla. Koniec koncov, presne preto sa nenabíja do 100%, ale len do nejakých 80%, zvyšných 20% môže trvať pokojne aj vyše hodiny. Táto technológia je teda presne určená na to, aby nabila telefón rýchlo, no zároveň na to, aby nepoškodila jeho baterku.
Kedy sa niečoho podobného dočkáme aj v prípade iPhonu zatiaľ nevieme, no predpokladáme, že pôjde o „novinku“, ktorú si Apple pripravuje na rok 2017 prípadne 2018. Nech už to teda bude kedykoľvek, dúfame, že to príde čím skôr. Radi by sme aj my používali telefón bez strachu, kedy sa zas vybije a kedy budeme musieť hľadať miesto, kde sa zdržíme, aby sme si ho aspoň trošíčku nabili.