Spoločnosť Apple pred pár dňami zverejnila špeciálny dokument pre vývojárov, v ktorom podrobne opísala zmeny v internetovom obchode App Store v Európskej únii a objasnila, prečo sa budú využívať alternatívne obchody s aplikáciami a možnosti platieb len v tomto regióne. Technologický gigant tým dáva jasne najavo, že má obavy o bezpečnosť svojich zákazníkov, ktorí používajú iPhone, iPad či Apple Watch.

Spoločnosť Apple v dokumente zdôrazňuje potenciálne riziká, ktoré pripravované zmeny vychádzajúce zo zákona o digitálnych trhoch (DMA) prinášajú. Zavedenie alternatívnych obchodov s aplikáciami a spôsobov platieb vraj otvára nové možnosti pre škodlivý softvér, podvody a iné bezpečnostné hrozby. Tie sa stále častejšie objavujú v celom online priestore a stretávame sa s nimi aj na Slovensku.

Gigant tiež zdôrazňuje, že takéto aktualizácie by mohli narušiť jeho schopnosť bojovať proti škodlivým aplikáciám a pomáhať používateľom, ktorí sa stretnú s problémami s aplikáciami získanými mimo App Store.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Technologický gigant vysvetľuje, že avizované novinky sú obmedzené výhradne na EÚ trh, pretože si myslí, že môžu ohroziť súkromie a bezpečnosť používateľov.

Apple prináša aj jedno nekompromisné riešenie 

App Store Európska Únia
Zdroj: Wikipedia, Unsplash / Mariia Shalabaieva (úprava redakcie)

Aj keď spoločnosť Apple povolí inštaláciu aplikácií mimo App Store do iPhonu, túto možnosť si poistila jedným prísnym pravidlom.

Na zmiernenie potenciálnych rizík spoločnosť vyžaduje, aby alternatívne obchody s aplikáciami prešli notárskym procesom kontroly na prítomnosť škodlivého softvéru a vírusov.

Apple však dodáva, že nebude posudzovať obsah aplikácií ktorý sa bude v týchto obchodoch nachádzať. Aj to je dôvod, prečo tieto ochranné opatrenia nemusia stačiť a spoločnosť Apple zostáva naďalej veľmi opatrná s globálnym „odomykaním“ platforiem iOS a iPadOS mimo európskeho hospodárskeho priestoru.

Spoločnosť Apple bude v určitých situáciách bezmocná 

Spoločnosť Apple vyjadruje obavy, že bez náležitého riadenia by alternatívna distribúcia apiek mohla viesť k zvýšeniu rizík v oblasti ochrany súkromia, bezpečnosti a zabezpečenia.

Patria sem riziká spojené so softvérom od neznámych vývojárov, potenciálne narušenie integrity systému, distribúcia pirátskeho softvéru a vystavenie škodlivému obsahu v dôsledku nižších štandardov moderovania.

Spoločnosť Apple uznáva svoju obmedzenú schopnosť riešiť tieto riziká a poskytovať podporu a náhrady v prípade problémov vyplývajúcich z takejto distribúcie, a to aj s pridanými ochrannými opatreniami.

Aj toto sú dôvody, pre ktoré inštalácia apiek mimo App Store nemusí byť práve najlepší nápad. Uvidíme, ako to bude vyzerať v praxi.

Prečítajte si tiež  3 APLIKÁCIE, KTORÉ SÚ DNES ZADARMO

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.