To, že spoločnosť Apple patrí medzi najúspešnejšie na svete, je všeobecne známa informácia. V súčasnom storočí za to vďačí najmä zariadeniu s názvom iPhone, ktoré je aj po 13 rokoch od uvedenia prvej generácie na trh stále veľmi žiadané.

Technologický gigant predáva rok čo rok cca 200 miliónov týchto zariadení, pričom ich cenové rozpätie začína na pomerne vysokých 479 € (iPhone SE 64 GB) a končí za hranicou 1800 € (iPhone 13 Pro Max 1 TB).

- Reklama -

Dá sa teda povedať, že na každom kuse Apple zarobí nádhernú sumu peňazí a aj keď sa hovorí, že Android je so svojou technológiou ďaleko popredu, pokiaľ sa pozrieme na jednotlivé predajné čísla podľa značiek, žiadna sa ani len nepribližuje s jednou modelovou radou produktov v danej cenovej kategórii úspechu spoločnosti Apple.

Mohli by sme samozrejme špekulovať, že za čias Steva Jobsa bolo všetko jednoduchšie. Mali sme k dispozícii jedno zariadenie v dvoch farbách a dvoch či maximálne troch variantoch úložiska.

V súčasnosti však v ponuke nájdeme hneď 8 samostatných verzií iPhonu, ktoré sú zostavené zo štyroch generácií (13,12,11 a SE). Ak by sme navyše zarátali všetky úložiska, dostali by sme sa na číslo 24! A to vôbec nepôsobí jednoducho.

Prvá miliarda padla nedávno. Apple rastie šialeným tempom

Na strane druhej, trh s týmito zariadeniami sa za uplynulých 10 rokov zásadne zmenil a zatiaľ čo v nedávnej minulosti ľudia žiadali čo najrýchlejší výber, v súčasnosti sú posadnutí individualizáciou.

A ak ste si mysleli, že to má negatívny dopad na predaje, tak ste na omyle. Apple dosiahlo prvú miliardu predaných iPhonov už v roku 2016. Stalo sa tak pred predstavením iPhonu 7 a firma tento úspech dokonca oslavovala.

Druhá miliarda však prichádza po piatich rokoch, čo je takmer polovičná doba a dozvedáme sa o nej skrz analytickú správu od Horace Dediu. Technologický gigant teda na tento fakt nijako nepoukázal.

Uvidíme, akým tempom pôjde Apple v tejto oblasti aj v blízkej budúcnosti. Už v čase prvej miliardy sa hovorilo, že iPhone sa už prakticky nemá kam posunúť. Porovnajte si ale model 7 Plus a 13 Pro Max. Tieto dve zariadenia sú na úplne iných kontinentoch.

Napíšte nám do komentára, ktoré iPhony ste vlastnili vy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.