Apple má vo svete obrovský vplyv a nečudo, že každý chce byť ako Apple. Má jednoducho postavenie, peniaze a hlavne neuveriteľne dobré produkty, ktorý chce skoro každý. To si uvedomujú aj napríklad v Číne a v spoločnosti Beijing’s Xintong Tiandi Technology vyhrali súdny spor priamo s Applom na to, aby mohli používať ochrannú známku na označenie „iPhone“. Znie to možno zle, ale bude to znieť ešte horšie, keď ti prezradíme, kde všade sa tento nápis, alebo lepšie povedané názov bude dostávať.

Apple v Číne nemá ochrannú známku na „iPhone“!

Vo firme Beijing’s Xintong Tiandi Technology mali dnes očividne svoj dobrý deň. Vyhrali patentový spor so spoločnosťou Apple o ochrannú známku iPhone v ich krajine. Toto vôbec neznie dobre, ale vraj sa nemusíme obávať žiadneho smartfónu s takýmto označením, ktorý by mohol potenciálne konkurovať Applu. Ide o to, že spomínaná spoločnosť, ktorá spor vyhrala vyrába kabelky a kožené výrobky, ako napríklad púzdra pre počítače či smartfóny. Niekto teda bude môcť nosiť kabelku s označením iPhone, čo je síce divné, ale očividne cool! A ako sa to vlastne stalo?

Apple vždy myslelo dopredu a prvý krát zaregistrovalo ochrannú známku iPhone v Číne ešte v roku 2002. Jedna vec je ale podať a druhá vec je získať. Čína túto ochrannú známku totižto uznala až v roku 2013! Spoločnosť Beijing’s Xintong Tiandi Technology zažiadala o ochrannú známku na iPhone ešte v roku 2007, v období, kedy na trh prišiel prvý iPhone (asi predpokladali, že to bude hit). Získala ju v roku 2010 pre kožené výrobky. Znamená to teda, že označenie iPhone môžeme vidieť iba na kabelkách a podobne.

iPhone - svetapple.sk

Celý súdny spor sa len tak mimochodom začal ešte v roku 2012, kedy Apple stále nemalo ochrannú známku pre svoj iPhone a takéto označenie mohol zrejme v krajine používať ktokoľvek. Prečo ale Čína tak dlho nepotvrdila žiadosť o známku? Vraj to bolo kvôli tomu, že Apple nesídlil v regióne, to znamenalo, že sa to celé akosi natiahlo na neuveriteľných 11 rokov!

Prvý krát sa iPhone začal v Číne predávať v roku 2009, takže to boli až dva roky po predstavení prvého iPhonu v USA. Na tomto trhu to spoločnosť nemala ľahké až do posledných rokov, kedy sa im tu začalo veľmi dobre dariť. Čínska firma, ktorá vyhrala súdny spor vraj dúfa, že sa jej podarí v budúcnosti nejakým spôsobom spolupracovať priamo s Applom, ktorý sa ale k tomuto nevyjadril. Možno to bude znieť ako nezmysel, ale priestor na spoluprácu tu určite je. Takúto ochrannú známku môže používať len pár firiem na svete a Apple by tak malo dohliadať na to, aby boli ich produkty dokonalé v prípade, že si ich niekto pomýli priamo s Applom.

Prečítajte si tiež  Takto by mohol vyzerať HomePod mini so zabudovaným displejom

iPhone - svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.