Starý súdny spor, na ktorý sa už pomaly zabudlo sa opäť vracia. Firma IGB Electronica, ktorá pochádza z Brazílie zaregistrovala ochrannú známku na názov “iPhone” ešte v roku 2000. Teraz bojuje za právo na vlastnenie tejto známky. Od Applu chce získať peniaze, nakoľko sa nachádza v zlej situácii.

Apple vraj ukradlo názov „iPhone“ brazílskej spoločnosti.

Spoločnosť Apple pôsobí na mnohých trhoch. Bolo by nereálne, aby sa jej podobný problém nestal. Patent na slovo “iPhone” bol v Brazílii o sedem rokov skôr, ako firma oficiálne predstavila toto zariadenie. IGB Electronica sa samozrejme ozvala a začala viesť voči Applu súdny spor. Teraz “zaklopala na dvere” Najvyššiemu federálnemu súdu v Brazílii.

Zaujímavé je, že IGB Electronica v minulosti sama vyrábala svoj iPhone. Jednalo sa o smartfón s operačným systémom Andorid. Firma mala výhradné právo na používanie tejto ochrannej známky. Po čase však bolo rozhodnutie zrušené a povolenie na predaj v Brazílii získalo aj Apple.

iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia. - svetapple.sk
iPhone 2007 a Steve Jobs

Dá sa povedať, že sa teda cupertinský gigant úspešne bránil. Pôvodné rozhodnutie padlo ešte v roku 2013. Konanie však bolo obnovené v roku 2018, kedy sa nič nezmenilo. Teraz to skúšajú znova. Podľa kompetentných však vyšetrovanie Najvyššieho federálneho súdu môže trvať celé roky. Ťažko teda povedať, kedy sa dočkáme finálneho verdiktu.

- Reklama -

Na záver by sme mohli poznamenať, že Apple už vykonalo mimosúdne vyrovnanie napríklad so spoločnosťou Cisco v USA (na slovo iPhone) alebo so spoločnosťou Fujitsu (na slovo iPad). Samotné IGB je podľa záznamov v strate takmer 1 miliardu amerických dolárov a momentálne sa nachádza v režime “súdneho vymáhania”. Možno kompetentní dúfajú, že vďaka ochrannej známke získajú nejaké peniaze, aby sa zo zlej situácie dostali. Nechajme sa prekvapiť.

iPhone 12 - poznáme rozlíšenie všetkých modelov. Poteší vás!
Apple vraj ukradlo názov „iPhone“ brazílskej spoločnosti.
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here