Starý súdny spor, na ktorý sa už pomaly zabudlo sa opäť vracia. Firma IGB Electronica, ktorá pochádza z Brazílie zaregistrovala ochrannú známku na názov “iPhone” ešte v roku 2000. Teraz bojuje za právo na vlastnenie tejto známky. Od Applu chce získať peniaze, nakoľko sa nachádza v zlej situácii.

Apple vraj ukradlo názov „iPhone“ brazílskej spoločnosti.

Spoločnosť Apple pôsobí na mnohých trhoch. Bolo by nereálne, aby sa jej podobný problém nestal. Patent na slovo “iPhone” bol v Brazílii o sedem rokov skôr, ako firma oficiálne predstavila toto zariadenie. IGB Electronica sa samozrejme ozvala a začala viesť voči Applu súdny spor. Teraz “zaklopala na dvere” Najvyššiemu federálnemu súdu v Brazílii.

- Reklama -

Zaujímavé je, že IGB Electronica v minulosti sama vyrábala svoj iPhone. Jednalo sa o smartfón s operačným systémom Andorid. Firma mala výhradné právo na používanie tejto ochrannej známky. Po čase však bolo rozhodnutie zrušené a povolenie na predaj v Brazílii získalo aj Apple.

iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia. - svetapple.sk
iPhone 2007 a Steve Jobs

Dá sa povedať, že sa teda cupertinský gigant úspešne bránil. Pôvodné rozhodnutie padlo ešte v roku 2013. Konanie však bolo obnovené v roku 2018, kedy sa nič nezmenilo. Teraz to skúšajú znova. Podľa kompetentných však vyšetrovanie Najvyššieho federálneho súdu môže trvať celé roky. Ťažko teda povedať, kedy sa dočkáme finálneho verdiktu.

Na záver by sme mohli poznamenať, že Apple už vykonalo mimosúdne vyrovnanie napríklad so spoločnosťou Cisco v USA (na slovo iPhone) alebo so spoločnosťou Fujitsu (na slovo iPad). Samotné IGB je podľa záznamov v strate takmer 1 miliardu amerických dolárov a momentálne sa nachádza v režime “súdneho vymáhania”. Možno kompetentní dúfajú, že vďaka ochrannej známke získajú nejaké peniaze, aby sa zo zlej situácie dostali. Nechajme sa prekvapiť.

iPhone 12 - poznáme rozlíšenie všetkých modelov. Poteší vás!
Apple vraj ukradlo názov „iPhone“ brazílskej spoločnosti.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.