Počas tohto týždňa v stredu urobil nemecký parlament pomerne nečakaný krok. Schválil novelu zákona, ktorá príliš nevyhovuje spoločnosti Apple. Podľa agentúry Reuters by na základe toho Apple malo „odomknúť“ NFC čip a poskytnúť ho aj pre konkurenčných prevádzkovateľov mobilných platieb.

Apple Pay môže mať v Nemecku problém

Tento zákon by mohol narobiť Applu poriadne problémy. Nemecko je veľmi silná ekonomika, na ktorého trhu plánuje pôsobiť aj naďalej. Na druhú stranu ale vláda tejto krajiny učinila krok, ktorý sa kompetentným veľmi nepáči. Ani sa nečudujeme.

- Reklama -

Novela zákona, ktorý by prinútil spoločnosť Apple odomknúť NFC čip aj pre poskytovateľov iných, konkurenčných platobných služieb by mala vstúpiť do platnosti už na začiatku budúceho roka.

Samotná spoločnosť Apple sa pre Reuters vyjadrila v zmysle, že ju tento krok veľmi prekvapil. Taktiež vyjadrila aj možné obavy spojené s bezpečnosťou, ktoré by po odomknutí teoreticky prichádzali v úvahu. Hovorca jablkovej spoločnosti povedal:

„Máme obavy, že by tento návrh zákona mohol poškodiť ochranu osobných údajov používaetľov s bezpečnosť informácii“

Hovorca spoločnosti Apple.

Apple by sa tomuto nepríjemnému kroku s Apple Pay mohol vyhnúť

Zákon o odomykaní NFC čipu aj poskytovateľom konkurenčných služieb ani nám neznie príliš v poriadku. Predsa len Apple má svoju unikátnu platobnú službu a tiež sa s ňou nehrnie na konkurenčné zariadenia.

Práve vďaka unikátnosti služby máme pocit istoty, že pri platbe budeme vždy v bezpečí. Akonáhle do nej ale bude mať prístup aj niekto iný ako samotné Apple, bezpečnosť už nebude tak garantovaná ako pred tým. Existujú tu určité bezpečnostné riziká a obavy. No a práve to by mohlo Apple pred týmto zákonom ochrániť.

Podľa Finanz-Szene totiž v zákone existuje formulka, ktorá hovorí o tom, že firma nemusí odomykať NFC čip, pokiaľ by to ohrozilo zákazníkov spoločnosti. Takto radikálny krok by mal určite negatívny vplyv na celkovú bezpečnosť zariadení. Apple sa teda formulky určite chytí a bude sa snažiť vyťažiť z nej najviac.

Je to dosť nepríjemná situácia ale predpokladáme, že právny tím jablkovej spoločnosti má už teraz pripravených niekoľko alternatív, pomocou ktorých bude postupovať. Uvidíme ako celý prípad dopadne. Na Slovensku nám našťastie v týchto chvíľach nič podobné nehrozí. Nikto ale nevie zaručiť, že sa sem niekedy nedostane.

Apple Pay môže mať v Nemecku problém. Môže sa to stať aj u nás? – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.