Spoločnosť Apple neustále inovuje a opravuje svoje softvérové produkty, medzi ktoré patrí aj operačný systém iOS. Pred pár mesiacmi sme vás informovali, že firma po prvýkrát predstavila aktualizáciu iOS 16.4.1 (a), ktorá nesie názov „Rapid Security Response“ a je určená na rýchlu opravu bezpečnostných chýb.

Počas včerajšieho večera sme sa dočkali ďalšej takejto aktualizácie, ktorá niesla označenie iOS 16.5.1 (a) a rovnako bol popri nej vydaný aj softvér iPadOS 16.5.1 (a) a macOS Ventura 13.4.1 (a). A hoci firma, ako aj média po celom svete odporúčali túto aktualizáciu inštalovať, v skutočnosti to nemusel byť až tak dobrý nápad.

Ako totiž informuje portál Macrumors, Apple zrejme nový update neotestovalo dostatočným spôsobom a hneď po spustení spôsoboval problémy súvisiace s internetovými stránkami.

iOS 16.5.1 (a) spôsobuje problémy obrovskému množstvu používateľov 

Na internetových fórach sa konkrétne objavovali zmienky o weboch sociálnych sietí Facebook, Instagram, WhatsApp či platformy Zoom, ktorá slúži na online komunikáciu. Po tom, čo si používatelia nainštalovali nový update, prehliadač Safari ich začal upozorňovať, že dané stránky preň nie sú podporované.

Dôvodom bol fakt, že aktualizácie iOS 16.5.1, iPadOS 16.5.1 a ‌macOS Ventura‌ 13.4.1 Rapid Security Response sa zameriavali na chybu vo WebKite, ktorá mohla byť podľa technologického giganta aktívne zneužívaná. Apple však zrejme opravilo aj niečo, čo opravovať nemuselo a to spôsobilo ešte väčšie problémy.

Aj preto sa firma rozhodla aktualizáciu stiahnuť, kvôli čomu si ju momentálne nemôže nainštalovať nikto z nás (hoci včera večer to išlo). Môžeme predpokladať, že nová verzia RSR príde čoskoro, pravdepodobne v priebehu niekoľkých dní alebo hodín, akonáhle bude problém na sto percent vyriešený.

Ako odstrániť iOS / iPadOS 16.5.1 (a)

Ak ste si náhodou update nainštalovali, v iPhone ho viete odstrániť tak, že otvoríte Nastavenia > Všeobecné > Informácie a následne kliknete na aktuálnu verziu operačného systému iOS. V tejto časti kliknite na položku „Odstrániť aktualizáciu zabezpečenia„.

Loopi Eco Case
Reklama

Ako odstrániť macOS 13.4.1 (a)

Pokiaľ ste si nainštalovali macOS 13.4.1 (a), kliknite na ikonu Apple loga v ľavom hornom rohu () > Systémové nastavenia > Všeobecné > Informácie. Pokiaľ máte nainštalovanú aktualizáciu RSR, vedľa názvu verzie vášho operačného systému nájdete drobnú ikonu (i), na ktorú treba kliknúť.

macOS 13.4.1 (a)
Zdroj: Macrumors

V tejto časti môžete odstrániť poslednú aktualizáciu „Last Security Response„, pričom zariadenie sa aj automaticky reštartuje.

Prečítajte si tiež  iPad Air s procesorom M1 je v zľave. Kúpte si aktuálne jeden z najlepších tabletov od Apple za výbornú cenu

Pocítili ste podobné problémy aj vy? Dajte nám vedieť do komentára.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -