Aj keď v technologickom svete aktuálne zúri obrovská kríza, spoločnosť Apple sa tvári, že je voči nej imúnna. Zatiaľ čo všetci ostatní konkurenti vykazujú dvojciferné straty, cupertinský gigant sa dokáže udržať v zelených číslach. Ako ale naznačujú analytici, nebude to trvať večne. Podľa portálu Phonearena bude zlomový druhý štvrťrok 2023.

Najhodnotnejšia spoločnosť na svete totiž pravdepodobne nebude vyhlasovať tak úspešné obdobie, ako by sa od nej očakávalo. Podľa odhadov prestížnych analytikov môže byť pokles príjmov za sledované obdobie najväčší od roku 2016. Dôvodom bude práve produkt, na ktorý spoločnosť Apple kladie najväčší dôraz – iPhone.

Ako píše agentúra Reuters, až 24 špičkových analytikov, ktorých oslovila spoločnosť Visible Alpha sa jednohlasne zhodlo, že Apple počas druhého štvrťroka 2023 vykáže až 2 % stratu príjmov z predaja iPhonov.

Aj keď sa to nemusí zdať, ako veľké číslo, v skutočnosti to môže predstavovať pokojne viac, ako 1 miliardu dolárov.

Začiatkom roka sa iPhonu darilo, teraz už nie 

iPhone 14 Pro
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen

Táto „studená sprcha“ príde po relatívne dobrom prvom štvrťroku, v rámci ktorého dokázala spoločnosť Apple zvýšiť predaj iPhonu až o 1,5 % aj napriek kríze.

Dôvodom však mohlo byť značné omeškanie objednávok z konca roka 2022, kedy sa dopyt po iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max výrazne prevyšoval ponuku. Firma ho doslova nestíhala vyrábať.

Ako zdôrazňuje analytik a zakladateľ Technalysis Research Bob O’Donnell, spoločnosť Apple je rovnako zraniteľná, ako ktorýkoľvek iný subjekt v ekonomike.

„Apple nie je izolovaný od všeobecných makroekonomických trendov a bude ešte nejaký čas udávať tempo (pre priemysel smartfónov),“ dodal.

Loopi
REKLAMA

Analytici sa domnievajú, že ku najväčšiemu poklesu predaja by malo dôjsť na trhu v USA. Tam by mali tržby za posledné 3 mesiace vykázať pokles až na úrovni 6 %.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Ohybné LCD panely? Vraj v iPhone v roku 2018!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.