Kauza z minulosti má svoju dohru aj v roku 2020. Apple spomaľovalo staršie iPhony vraj preto, aby poskytlo používateľom optimálny výkon (pri slabšej batérii). Ako sa však ukazuje, nikomu o tom nepovedalo a teraz ho to bude stáť 25 miliónov dolárov. Rozhodol o tom DGCCRF.

Firma pokutu bez váhania zaplatí.

Človek by bol na to už aj zabudol. Nech boli úmysly Applu v roku 2017 akékoľvek, faktom ostáva to, že používatelia nevedeli o tom, že ich zariadenia majú umelo znížený výkon preto, aby mohli lepšie fungovať. Vyzeralo to teda, tak, že v Cupertine chcú „chrapúnskym“ spôsobom prinútiť majiteľov starších zariadení k tomu aby prešli na novšie modely, no a to nie je fér.

Vyhodnotilo to tak aj francúzske Generálne riaditeľstvo pre hospodársku súťaž, spotrebu a potláčanie podvodov. Apple obvinilo, že nepostupovalo v súlade so zákonom a „naparilo“ mu pokutu 25 miliónov eur.

Sporné boli najmä aktualizácie iOS 10.2.1 a 11.2. Obe prinášali znižovanie výkonu so zdokonalenou správou pre napájanie. Apple to však v žiadnej kolónke neuviedlo. Pred používateľom bola teda informácia zatajená a práve tu vznikol celý problém.

Apple dostalo skoro miliardovú pokutu. Porušilo patent!
Apple zaplatí 25 miliónov Eur za to, že spomaľovalo iPhony.

Ponúkli náhradu škody

Spoločnosť svoje pochybenie hneď po prevalení kauzy priznala. Ešte v tom istom roku (2017) sa teda verejne ospravedlnila za nedostatok poskytnutých informácii a používateľom, ktorých sa to dotklo ponúkla refundáciu. Tí mohli využiť program výmeny batérie za zvýhodnenú cenu v prípade, že si ju dajú spraviť v autorizovanom servise. Milióny ľudí po celom svete akciu samozrejme bez váhania využili.

Ako sa ukázalo, hoci 25 miliónov dolárov nie je málo, právny tím technologického giganta to evidentne vyhodnotil tak, že v tomto smere Apple nemá šancu. V Cupertine sa teda rozhodli túto pokutu bez váhania zaplatiť a okrem iného ešte aj zverejnili tlačovú správu priamo na svojich internetových stránkach. Čo si o celom prípade z minulosti myslíte vy? Robilo to Apple preto, lebo chcelo zvýšiť predaje iPhonu alebo len chcelo predĺžiť životnosť zariadenia avšak trochu „nešťastným“ spôsobom?

Apple nakúpilo hliník bez uhlíku. Materiál sa mení po 130 rokoch.
Apple zaplatí 25 miliónov Eur za to, že spomaľovalo iPhony.

Prečítajte si tiež  Netflix postupne bojuje proti funkcii, ktorú využívajú tisíce Slovákov!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.