Mnohí už na kauzu spomaľovania iPhonov zabudli, no doteraz v nej prebiehalo súdne konanie. Spoločnosť Apple napokon pristúpila na dohodu, ktorá ju bude stáť 500 miliónov amerických dolárov. Každý, kto bol v USA postihnutý týmto problémom a prihlási sa, dostane 25$.

Spomaľovanie iPhonov

Zo strany Apple nebolo správne, že spomalilo výkon zariadenia (so slabým akumulátorom) bez toho, aby o tom informovalo jeho majiteľa. O to väčší problém to bol, keď sa zistilo, že táto funkcia pribudla do iOS formou aktualizácie (iOS 10.2.1), no v informáciach sa to nenachádzalo. Bolo teda úplne na mieste, keď používatelia začali kritizovať a podozrievať jablkovú spoločnosť z toho, že ich chce donútiť, aby si kúpili novší model iPhonu.

Podľa vyjadrení jablkovej spoločnosti to však nebola pravda. Jej zlyhanie bolo v tom, že novú funkciu nekomunikovala, čo ju teraz bude stáť stovky miliónov dolárov. V skutočnosti bol zámer úplne opačný. iPhone, ktorý má slabý akumulátor už nedokáže fungovať správne ani keď je nabitý.

6 tipov ako ochránite informácie na vašom iPhone.
25$ pre každého ako odškodné

Môže sa teda rôznymi spôsobmi vypínať, sekať atď… Aby sa to nestávalo, vývojári upravili iOS, aby sa vedel slabšej baterke prispôsobiť. To žiaľ spomalilo celé zariadenia ale na druhej strane aj predĺžilo jeho životnosť. Výsledkom bola obrovská mediálna pozornosť, súdny spor a pridanie funkcie „zdravie batérie“ do iPhonu.

25$ pre každého ako odškodné

Dnes už to vyzerá ako koniec kauzy, ktorá sa pochopiteľne vyvinula v neprospech Apple. Spoločnosť sa rozhodla, že pristúpi na dohodu a aby sa tak zbavila ďalšieho súdneho procesu. Zaplatí 500 miliónov amerických dolárov ako odškodné používateľom, ktorých sa spomaľovanie dotklo.

Nakoľko by mal každý, kto vlastnil iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 7 a iPhone 7 Plus a trpel problémom dostať 25$, bavíme sa približne o 20 miliónoch majiteľoch týchto zariadení. Napriek tomuto výsledku to ale neznamená, že Apple uznalo chybu. Stanovisko spoločnosti je stále také, že nič z toho, čo urobila nebolo preto, aby donútila ľudí k nákupu nového zariadenia. Či je to naozaj pravda, ostáva už asi iba vo hviezdach. Čo si myslíte vy?

Prečo je iPhone SE 2. generácie ideálnym pre majiteľa iPhonu 6 alebo 6S?
Apple zaplatí 500 miliónov dolárov za to, že spomaľovalo staršie iPhony.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.