Každým rokom váš iPhone v určitých oblastiach starne. Výnimkou nie je ani výdrž batérie, ktorá po roku či po dvoch, už logicky nemôže byť taká, ako na začiatku. Týmto problémom trpia všetky moderné zariadenia, ktoré využívajú Li-ion akumulátor. Hoci je to úplne bežný proces, dá sa aspoň mierne spomaliť. V dnešnom článku si ukážeme ako

Existuje veľa spôsobov, ktorými sa dá starnutie znížiť na minimum. Nemusíte byť expertom v tejto oblasti, aby ste ich všetky ovládali. Bude vám stačiť porozumieť len tomu, čo sa vlastne deje vo vnútri vášho zariadenia…

Ako funguje batéria v iPhone?

Apple aktuálne používa vo svojich zariadeniach takzvanú Li-ion batériu. S týmto typom sa v spotrebnej elektronike stretávame veľmi často, pretože má mnoho benefitov. Nabíjanie je rýchle, má dobrú odolnosť voči chladnému počasiu a tiež aj dlhú životnosť.

V minulosti firma montovala do iPhonu, aj Li-pol akumulátory. Tie poskytli viac kapacity v rovnakom tele a tiež boli ľahšie. Problémom bolo, že mali katastrofálne výsledky pri používaní v zime (preto sa iPhony tak často vypínali). Dnes už je to našťastie minulosť…

iphone zima
iPhone mal v minulosti problémy v zime

Predtým, ako prejdeme na samotné tipy, pri ktorých vás naučíme šetriť baterku, mali by sme si rozobrať pár základných pojmov, ktoré sa jej týkajú.

Výdrž batérie vs. Životnosť batérie

Mnohí si tieto dva termíny pletú a nevedia aký je medzi nimi rozdiel. Keď sa bavíme o výdrži batérie, je to množstvo času, ktoré akumulátor vydrží na jedno nabitie. Pokiaľ hovoríme o životnosti batérie, jedná sa o celkový čas, počas ktorého dokáže akumulátor fungovať bez toho, aby ho bolo potrebné vymeniť.

Nabíjacie cykly

Ďalší pojem, ktorý musíte poznať sú nabíjacie cykly. Čo to presne znamená? Každý jeden cyklus sa rovná tomu, keď svoj iPhone vybijete zo 100% na 0%. Apple používa jednoduchý príklad, vďaka ktorému to nie je také mätúce.

Zoberme si situáciu, kedy je váš iPhone nabitý na 100%. Počas celého dňa ho vybijete o 75% a potom ho nabijete na 100%. Akonáhle v ďalší deň použijete 25% batérie, uzatvorili ste jeden cyklus. V zásade teda nejde o to, koľkokrát zariadenie nabijete na 100% (ako si mnohí myslia), ale koľkokrát tých 100% použijete.

V iPhone 11/11 Pro bude mať batéria pravdepodobne dlhšiu životnosť.
Nabíjacie cykly

No a na čo vlastne cykly slúžia? Tento údaj vám ukazuje, v akom stave sa asi vaša batéria momentálne nachádza. Práve pomocou tohto parametru sa dá pekne meriať jej celková životnosť.

Prečítajte si tiež  Pôvodný iPhone v originálnom balení sa vydražil za neuveriteľnú cenu. Padnete z nej na zadok

Apple uvádza, že iPhone musí vydržať minimálne 500 cyklov (používanie na cca. 2 roky) s tým, že na konci nebude mať menej ako 80% pôvodnej kapacity batérie. Samotný percentuálny údaj ide ruka v ruke s chemickým starnutím. Inými slovami, čím staršia a používanejšia batéria, tým horšia bude výdrž.

Skontrolujte stav batérie na vašom iPhone

Nie je to tak dávno, čo spomaľovanie iPhonov z minulosti stálo Apple 500 miliónov dolárov. Firma tento krok urobila pred rokmi bez toho, aby o tom informovala používateľov. Presne preto sa vystavila veľkej mediálnej kritike. Napriek všetkým negatívam však z tejto situácie vyplynulo aj jedno pozitívum. Apple pridalo do iOS možnosť, pomocou ktorej je možné sledovať aktuálne zdravie batérie.

Vďaka tomu v reálnom čase uvidíte, ako je na tom akumulátor a kedy bude potrebovať výmenu. Všetky tieto údaje sa nachádzajú v nastaveniach. Musíte vybrať sekciu Batéria > Zdravie batérie.

V tejto časti sa môžete pozrieť na to, koľko % má akumulátor, oproti pôvodným 100%, s ktorými vyšiel z výrobnej linky. Čím vyššie percento, tým lepšie. Ak by sme to mali zosumarizovať, pokiaľ ste neklesli pod nejakých 84%, všetko by malo byť relatívne v poriadku.

Koľko percent kapacity batérie na iPhone môže ubudnúť každý rok?
Skontrolujte stav batérie na vašom iPhone

iPhone vám možno vydrží o trochu menej, no nedeje sa nič tragické. Keď už máte menej ako 80%, mali by ste to začať riešiť. Nemôžete od batérie očakávať, že bude spoľahlivo fungovať aj naďalej.

Ak si myslíte, že je to všetko iba o tom, koľko vám zariadenie vydrží na jedno nabitie, nie je to pravda. Jeho výkon je v takomto prípade automaticky optimalizovaný. Tým pádom sa môže stať, že keď hráte svoju obľúbenú hru a ste v tom najlepšom, aplikácia vám jednoducho spadne aj keď má ukazovateľ batérie napríklad 50%…

Ako môžem predĺžiť výdrž batérie na mojom iPhone?

Ako sme už uviedli vyššie, Li-ion akumulátory nevydržia večne a skôr či neskôr bude musieť dôjsť aj ku ich výmene. Tento komponent bude jednoducho vždy strácať svoju pôvodnú kapacitu. Existujú ale spôsoby, ktorými sa dá tento proces spomaliť. Z dlhodobého hľadiska vám teda iPhone vydrží dlhšie a možno aj niečo ušetríte…

Čo odporúča Apple?

Ak chcete vedieť ako na to, netreba chodiť veľmi ďaleko. Už samotné Apple ponúka niekoľko zaujímavých tipov, aby ste si zdravie batérie udržali čo najdlhšie a telefón vám tak rýchlo nezostarol. Poďme na ne:

Vyvarujte sa extrémnym okolitým teplotám.

Možno, že vám to príde logické avšak veľa ľudí to robí a ani si to neuvedmuje. Zariadenia vystavujeme zbytočne vysokým alebo naopak, príliš nízkym teplotám, čo ich batériám vôbec nerobí dobre. Nielen že im to postupne znižuje kapacitu, môže sa vám dokonca stať, že sa baterka úplne poškodí a bude ju potrebné vymeniť aj keď je celkom nová.

Prečítajte si tiež  Máte iOS 15.2.1? Výdrž batérie sa vám mohla zlepšiť ale aj zhoršiť. Tento test hovorí za všetko

Netreba si všímať len situácie, kedy svoj iPhone necháte v lete na prudkom slnku pri teplotách 38°C+. Dávajte si pozor aj na chladné počasie a takisto nabíjanie. Pokiaľ máte telefón v elektrickej sieti blízko radiátora a ten je zapnutý, je to problém. Už samotné „dopĺňanie šťavy“ je dosť „horúci“ proces. Ak k tomu pridáme okolité vplyvy, môžeme sa rozlúčiť s dlhodobou životnosťou. Naše odporúčanie je, aby ste si dali dole aj obal. iPhone bude schopný oveľa efektívnejšie odvádzať teplo…

4 dôvody, prečo baterka v iPhone stráca životnosť.
Vyvarujte sa extrémnym okolitým teplotám

No a ak vás zaujímajú konkrétne čísla ohľadom teploty, Apple uvádza, že by ste svoj iPhone mali používať pri 0°C35°C. Samozrejme, že to v reálnom svete nie je možné, tak striktne dodržiavať. Jedná sa však o prevádzkové teploty, ktoré udáva sám výrobca. Preto je ich dobre poznať a snažiť sa nimi aspoň čiastočne riadiť…

Vypínate iPhone na týždeň? Nechajte mu 50% kapacity

Možno to niekto robí, možno nie. Sú však ľudia, ktorí svoje zariadenia vypínajú na deň či dokonca týždeň. Niekedy je to preto, lebo ich využívajú ako služobné, inokedy preto, lebo chcú skrátka zmiznúť z digitálneho sveta.

Nech už sú dôvody akékoľvek, Apple odporúča aby mala batéria v takomto prípade cca 50% kapacity. Keby bola úplne vybitá, telefón nemusíte v nevhodnej situácii zapnúť. Ak by bola potom úplne nabitá, mohlo by to viesť k jej poškodeniu. Jablková spoločnosť hovorí o období do 6 mesiacov. Na dlhšie však si asi svoj iPhone nikto vypínať nebude…

Ďalšie užitočné tipy pre dlhšiu výdrž batérie:

5. Spravujte Osviežovanie aplikácii na pozadí

Osviežovanie aplikácii na pozadí
Osviežovanie aplikácii na pozadí

Osviežovanie aplikácii na pozadí je užitočná funkcia, ktorá umožňuje appkám aby aktualizovali svoj obsah aj vtedy, keď v nich práve nepracujete. Vďaka tomu sú všetky údaje vždy čerstvé a nabehnú vám veľmi rýchlo. V niektorých prípadoch ide o skvelú vec, v iných to však môže byť efektný spôsob, ako rýchlejšie vybiť batériu.

Pokiaľ si chcete túto funkciu spravovať, otvorte Nastavenia > Všeobecné > Osviežovanie aplikácii na pozadí a tu si vyberte, ktoré aplikácie môžu túto službu využívať a ktoré naopak nie. Uvažujte aj podľa toho, ako často ich používate.

4. Pracujte s nižším jasom

Máte problémy s iPhonom? Vyskúšajte týchto 6 tipov.
Vypnite si bezdrôtové funkcie ako Wi-Fi a Bluetooth.

Jednoduchý tip, ktorý už možno používate. Pokiaľ znížite intenzitu jasu, automaticky tým predĺžite výdrž baterky. V niektorých situáciách vám stačí, aby váš iPhone svietil povedzme len „na polovicu“. Skvelým tipom môže byť zrušenie nastavovania automatické jasu. Táto funkcia je na jednej strane užitočná ale niekedy používa viacej intenzity ako by bolo možno potrebné. Takto si ju budete môcť ovládať aj sami.

Prečítajte si tiež  MacBook Air M2 je po zľave o stovky eur lacnejší. Slováci ho milujú

3. Používajte tmavý režim

Dark Mode vám ušetrí baterku. Pozrite sa ako moc... - svetapple.sk
Tmavý režim

Aj Dark Mode je skvelá cesta ako ušetriť baterku. Čim menej ju budete vybíjať, tým menej bude strácať zo svojej pôvodnej kapacity. Tmavý režim je navyše na OLED displejoch veľmi užitočný, pretože čierny pixel = vypnutý pixel. Ak je napríklad 30% čiernej, displej by mal mať o 30% nižšiu spotrebu energie. Pre Dark Mode musíte mať minimálne iOS 13. Aktivujete ho v Nastaveniach > Displej a jas > Vzhľad > Tmavý.

2. Vypnite si bezdrôtové funkcie ako Wi-Fi a Bluetooth.

Apple zariadenia boli kvôli nedostatku Wi-Fi vo vážnom ohrození!
Vypínajte si Wi-Fi

Možno, že vám to príde ako úplná samozrejmosť ale opýtajte sa sami seba, či to niekedy robíte. Keď vypnete Bluetooth, Wi-Fi alebo mobilné dáta v situáciách kedy ich nepotrebujete, môžete ušetriť aj hodiny výdrže batérie. Všetky tieto funkcie bežia vo väčšine času úplne zbytočne…

1. Použite režim nízkej spotreby energie.

MacBook dostane aj "režim nízkej spotreby" batérie!
režim nízkej spotreby energie.

Pokiaľ už máte problémy s batériou a neviete, ako ich riešiť jedna z možností je aj režim nízkej spotreby. Ten sa vám zvyčajne aktivuje potom, čo kapacita klesne na 20%. iPhone v tomto režime automaticky znižuje aktivity, ktoré sa dejú na pozadí, takže sa všetko menej namáha a tým pádom vám batéria vydrží dlhšie.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.