Spoločnosť Apple je preslávená tým, že sa o svojich zákazníkov a ich zariadenia stará aj roky po tom, čo ukončí ich výrobu. Jedným z najlegendárnejších smartfónov, ktorý ako prvý priniesol procesor A7 s prelomovou 64-bitovou architektúrou bol jednoznačne iPhone 5S, ktorý milovali snáď úplne všetci. Keďže bol však tento model predstavený ešte v roku 2013, jeho cesta pomaly ale isto končí.

Apple oznámil, že iPhone 5s je od dnešných dní považovaný za „zastaraný“ produkt po celom svete. To znamená, že autorizované servisné centrá ani oficiálne predajne Apple Store už neponúkajú možnosť opravy, ani iné hardvérové služby pre toto zariadenie. Podľa Apple je produkt považovaný za zastaraný, keď od jeho posledného predaja uplynulo minimálne sedem rokov. iPhone 5S túto požiadavku spĺňa.

Ako sme už napísali vyššie, iPhone 5S bol uvedený na trh v septembri 2013 a priniesol novinku v podobe snímača odtlačkov prstov Touch ID zabudovaného do tlačidla Home Button. Táto technológia sa len tak mimochodom používa dodnes.

iPhone 5S
Zdroj: Apple

Tento model sa tiež predstavil v zlatej farbe a hoci je poriadne starý, ešte minulý rok preň Apple vydal oficiálnu aktualizáciu softvéru.

Apple avizuje koniec podpory aj pre ďalšie zariadenia. Možno ich máte ešte doma

Okrem toho, že iPhone 5S stratil akýkoľvek nárok na oficiálny servis zo strany spoločnosti Apple, firma má ešte jednu kategóriu s názvom Vintage, do ktorej zaraďuje produkty, od ktorých posledného predaja uplynulo viac ako päť rokov.

Pokiaľ sa zariadenie ocitne na tomto zozname, autorizovaní poskytovatelia servisných služieb, ako aj pobočky Apple Store môžu poskytovať servisné úkony ešte po dobu dvoch rokov, avšak platí to len v prípade, že budú k dispozícii potrebné súčiastky na ich opravu. Apple ich už totiž prestal vyrábať a tak sa spolieha len na skladové zásoby.

Presne do tejto kategórie bola zaradená šiesta generácia iPodu touch, ktorá bola predstavená v roku 2015. Rovnako sa sem dostala aj neskoršia verzia 21,5-palcového iMacu s Retina 4K displejom z toho istého obdobia.

iPod Touch
Zdroj: Apple

Tieto zmeny sú súčasťou bežného procesu, ktorým Apple zabezpečuje aktuálnosť svojej ponuky služieb a podpory, čím umožňuje sústrediť svoje zdroje na novšie a modernejšie zariadenia.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple má plné zuby ChatGPT. Zakázal ho používať
Môže ťa zaujímať
- Reklama -