Vďaka súdnemu konaniu Apple vs. Epic sa na svetlo sveta dostávajú ďalšie skutočnosti, o ktorých sme nemali ani tušenie. E-mailové správy od cupertinského giganta odhalili, že malware „XcodeGhost“ zasiahol viac ako 128 miliónov používateľov iOS zariadení po celom svete. Stalo sa to už dávnejšie.

Ak neviete, o čom presne hovoríme, tak v roku 2015 vytvorili šikovní hackeri upravenú verziu programu Xcode, ktorá do vyvíjaných apiek „vpichla“ škodlivý softvér. Tie boli neskôr nahraté do internetového obchodu App Store a aj keď neboli v poriadku, bez problémov prešli celým schvaľovacím procesom. Systémy spoločnosti Apple totiž nezachytili žiadne pochybenie alebo bezpečnostné riziko. V tomto bode teda úplne zlyhali.

Stiahol sa až 203 miliónkrát

Vírus sa ukrýval v celkovo 2 500 infikovaných aplikáciach a tie sa dokopy stiahli približne 203 miliónkrát. Vo svojej e-mailovej správe to potvrdil Dale Bagwell, ktorý bol v tom čase manažérom customer experience (zákazníckej skúsenosti) v iTunes.

Ďalší zo zamestnancov Applu uviedol, že malware najviac postihoval čínskych používateľov, kde si ho z celkového počtu 128 miliónov ľudí stiahlo cca 55 % z nich. Len približne 18 miliónov z ohrozených pochádzalo z domovskej USA.

Dobrou správou na záver je, že spoločnosť Apple tento problém dávno vyriešila a tak sa nemusíte báť, že by ste si spolu s apkou z App Store stiahli do svojho zariadenia aj vírus.

Prečítajte si tiež  iPhone 13 predstavenie: Poznáme presný dátum
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.