Apple ešte v roku 2017 predstavilo iPhone 8/8 Plus a tiež iPhone X. Telefóny sa od seba dosť zásadne líšia avšak v niečomu sú predsa len rovnaké. Pracuje v nich totoŽný procesor a tiež možnosť bezdrôtového nabíjania. Apple začalo podporovať Qi a práve tento štandard je súčasťou všetkých odvtedy predstavených modelov. Ako sa ale ukazuje, táto technológia so sebou prináša aj určite riziká.

Bezdrôtové nabíjanie

Bezdrôtové nabíjanie je niečo, s čím Apple bojovalo niekoľko rokov. To, čo sa v Cupertine chystalo nemalo byť tým, čo firma predstavila v septembri 2017. Technológia Qi je už celkom rozšírená a tak si evidentne inžinieri povedali „Prečo nie?“.

Pôvodne sa pracovalo (možno sa ešte stále pracuje) na nabíjaní, pri ktorom by nebolo nutné položiť telefón na špeciálnu podložku. V jednoduchosti niečo, ako nabíjanie na diaľku.

Tí, ktorí ale robili na tejto technológii evidentne dospeli k názoru, že súčasná doba ešte nie je na niečo podobné pripravená a implementovanie podobnej technológie do jablkového zariadenia by bolo príliš náročné po fyzickej ale aj finančnej stránke.

Samotná technológia síce vzdialene existuje, no určite nedokáže fungovať tak, ako by to chceli v Apple. Všetci vieme, že v Cupertine sú trpezliví a novinky predstavia až vtedy, keď naozaj fungujú. Dnes teda poznáme viacero iPhonov, ktoré podporujú prakticky už len to, čo podporuje aj ich konkurencia.

Bezdrôtové nabíjanie môže znamenať rýchlejšie degradovanie batérie - svetapple.sk
Bezdrôtové nabíjanie môže znamenať rýchlejšie degradovanie batérie – svetapple.sk

Teória ohľadom batérie v iPhone

Apple svoje batérie navrhuje tak, aby si dokázali zachovať 80% pôvodnej kapacity aj pri 500 úplných nabíjacích cykloch. Pre predstavu, jeden nabíjací cyklus je, keď sa baterka vybije a znovu nabije na 100%. Akonáhle sa toto prekročí, baterka je opotrebovaná a môže vykazovať rôzne známky degradácie.

Toto všetko je však len teória. Každý telefón používame ináč a každému nám vydrží inú dobu bez nutnosti nabitia. Pre väčšinu z nás by malo znamenať 500 cyklov cca 2,5 – 3 roky používania. Tak či onak, batéria starne. Preto boli staršie iPhony spomaľované. Na vine bol akumulátor, ktorý by sa ináč rýchlejšie vybíjal a tak Apple obmedzovalo výkon aby zriadenia mohli vôbec fungovať. Ako to ale môže ovplyvniť Qi bezdrôtové nabíjanie?

Môže mi bezdrôtové nabíjanie poškodiť iPhone?

Prichádzame k samotnej podstate tohto článku. Blogger zo serveru ZDNet, Adrian Kingsley-Hughes priniesol podozrenie, že jeho baterka v iPhone môže pri bezdrôtovom nabíjaní vykazovať známky opotrebovania omnoho skôr akoby ju nabíjal cez kábel.

Prečítajte si tiež  Prečo sa stále predáva iPhone 12? Toto je dôvod

Ako to sám opísal „Bezdrôtové nabíjanie nie je dlhodobo dobré pre zdravie mojej batérie“. Po 4 mesiacoch používania mal jeho iPhone za sebou 90 dobíjaní. O šesť týždňov neskôr mu ukazoval 135 cyklov. Ako na to prišiel?

Je to v podstate jednoduché. Na iOS existujú rôzne aplikácie, ako napríklad CoconutBattery, ktoré vedia sledovať stav batérie. Fungujú na podobnej báze ako v počítačoch s MacOS. Práve vďaka tejto appke Kingsley očakáva, že po 6 mesiacoch používania bude mať jeho iPhone za sebou už 150 nabíjacích cyklov. Ako sám cituje:

„To znamená, že za 18 mesiacov by som mal byť na 450 cykloch dobíjania a po ďalších dvoch mesiacoch by som mal zlomiť 500 cyklov.“

Jeho predošlé očakávania ale boli, že jeho telefón pokorí hranicu 500 cyklov až niekedy o dva a pol, prípadne 3 roky. Minimálne tak to sledoval už v minulosti pri predošlích modeloch.

Na trhu je veľa appiek, ktoré ti prezradia viac o stave tvojj baterky - svetapple.sk
Na trhu je veľa appiek, ktoré ti prezradia viac o stave tvojj baterky – svetapple.sk

No a kde celý problém vznika?

Sám autor sa domnieva, že v tomto prípade nezlyháva len technológia ale aj ľudský faktor. Problémom je fakt, že telefóm už len z pohodlnosti položí na bezdrôtovú nabíjačku či už má alebo nemá dosť % batérie. Dobíja sa teda v podstate stále a tým sa „unavuje“. Pokiaľ by používal Lightning kábel, jeho telefón by bol pripojený na zdroji omnoho kratšiu dobu a tým, že by sa menej trápil aj akumulátor.

Buď teda Apple urobí niečo aby dokázalo predĺžiť životnosť batérie vrámci štandardu Qi alebo si budú musieť používatelia dávať pozor na to, ako dlho svoje telefóny nabíjajú. Je naozaj veľmi skoro po jeden a pól roku hovoriť o baterke v telefóne, že je degradovaná. Najmä, ak je hodnota iPhonu ďaleka za hranicou tisíc eur.

Apple už predstavilo aj svoju vlastnú nabíjačku. Na trh by sa mala dostať niekedy v následujúcich dňoch - svetapple.sk
Apple už predstavilo aj svoju vlastnú nabíjačku. Na trh by sa mala dostať niekedy v následujúcich dňoch – svetapple.sk

zdroj: idropnews.com

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.