Mnoho ľudí nám posiela otázky, na ktoré pomaly ani nestíhame odpovedať. Jednou z nich je napríklad aj tá, či bude iPhone vodotesný aj po výmene rozbitého displeja. Neexistuje síce jednoznačná odpoveď ale určite vám problematiku ozrejmíme.

Bude iPhone vodotesný – áno, za určitých okolností

Apple sa rozhodlo urobiť razantný krok a spolu s iPhonom 7 a iPhonom 7 Plus predstavilo aj „technológiu“, ktorú už konkurencia používala dlhé roky. Vodeodolnosť! Ľudia jednoducho chceli telefón, ktorý vydrží nejaké to špliechanie v lete pri bazéne a Apple im to konečne dalo.

- Reklama -

Jeden problém tu ale ostal. Nakoľko medzi telom zariadenia a displejom bola tenučká špárka, V Cupertine ju museli nejakým spôsobom vyplniť. Dostalo sa sem teda gumené tesnenie, vďaka ktorému sa do tela zariadenia nedostala voda. Jednoduché a efektívne. Teda až kým nepríde na výmenu displeja, vtedy to môže byť problém. Bude iPhone vodotesný aj po jeho výmene?

Pri tejto otázke vznikajú hneď ďalšie dve. Kde si to dám robiť?, budem to riskovať? Na prvú otázku existuje nejednoznačná odpoveď. Niektoré servisy totižto dokážu toto tesnenie opätovne pridať a tak je telefón zas plnohodnotne odolný voči vode.

Nie je to ale samozrejmosť, minimálne ešte nedávno nebola a rozbitý displej znamenal aj stratu vodeodolnosti. Mnohí s náhradným dielom ale začali operovať a tak sa už aj dnes dostanete k vodotesnej oprave vášho iPhonu. Pred tým, ako sa ale servis do výmeny displeja pustí, nezabudnite sa na to opýtať. Môže sa stať, že vám tam tesnenie nedá a vy na to zabudnete. Takéto niečo nemôže skončiť dobre.

Potrebujem to riskovať, ešte k tomu po výmene?

Po výmene displeja sa treba samého seba opýtať, či je vodotesnosť až taká nutná vec. Potrebujem riskovať utopený telefón za vyše 1000€? Ono to funguje, sami sme to testovali ale prakticky sme to asi nikdy nevyužili.

Apple okrem toho utopený iPhone neuzná v reklamačnom procese. Možno to znie trochu blbo, no je to úplne logické. IP68, teda norma, ktorá stanovuje ako dlho a ako hlboko môže telefón byť ponorený pod hladinou môže byť kedykoľvek porušená (používateľom). Dokázať potom Applu, že to tak nebolo je veľmi ťažké.

Skúšať teda vodotesnosť aj na novom telefóne, ktorý prešiel fabrickými testami môže byť už samo o sebe dosť veľkým rizikom. Načo to potom pokúšať na opravenom zariadení, ktoré prakticky žiadným testovaním neprešlo? Na to aby sa dostala čo i len kvapka dnu postačí úplne miniatúrna špára. Voda si už nájde svoju cestu.

Všetci si asi viete predstaviť, čo to spraví s telefónom. Ak teda iPhone po servise aj vodeodolný bude, neskúšajte to zbytočne nasilu. Keby vám raz náhodou niekde zmokol prípadne vám spadol do bazéna, máte skoro istú šancu, že sa mu nič nestane. To riziko tu ale existovať bude…

Bude iPhone vodotesný po výmene displeja? - svetapple.sk
Bude iPhone vodotesný po výmene displeja? – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.