Ruská invázia na Ukrajine trvá už viac ako rok a jej koniec stále neprichádza. Prakticky celá Európa by si želala, aby bol tento konflikt čo najskôr ukončený a aby už neumierali nevinní civilisti. Aj preto schválil Európsky parlament desiatu vlnu sankcií voči Rusku, ku ktorým sa pridali aj Spojené štáty americké. Téme sa venoval český portál Mobilizujeme.

Americké ministerstvo obchodu revidovalo zoznam tovarov, ktoré nemôžu byť vyvážané na územie Ruska alebo Bieloruska. Zahraničné média poznamenávajú, že toto zásadné obmedzenie môže spôsobiť Rusom obrovské problémy. Nová dohoda napríklad zakazuje vývoz všetkých smartfónov a tlačiarní, ktoré sú drahšie ako 300 $, respektíve 284 €. Rovnako tak by sa ale do Ruska nemali dostať ani chladničky a klimatizácie, ktoré sú drahšie ako 700 $ (663 €).

Sankcie dokonca ovplyvnili aj množstvo ďalšej, pomerne bežnej elektroniky, kam patria váhy, vysávače, mikrovlnné rúry, umývačky riadu, kávovary, hudobné prehrávače a televízory. Ich vývoz má byť obmedzený na minimum až do odvolania a hoci majú Rusi alternatívu v podobe čínskych dodávateľov, výber budú mať omnoho menší ako dnes. Taktiež treba zdôrazniť, že produktov môže byť na trhu menej z dôvodu vysokého dopytu.

Pokiaľ by sa niektoré americké spoločnosti, ktoré nemajú udelené vývozné licencie od vlády USA (tých je iba minimum) rozhodli nedodržiavať sankcie, čeliť by mohli obrovským, dokonca až likvidačným pokutám. Riskovať sa teda v tomto smere neoplatí.

Ako dopĺňa český portál Mobilizujeme.cz, vývoz týchto druhov tovarov do Ruska a Bieloruska bude mať zásadný vplyv na ekonomiku v oboch krajinách. Ako sme však spomenuli vyššie, situáciu môže vcelku efektívne využiť Čína, takže to, ako to vo výsledku dopadne ukáže až čas.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Anonymous zverejnili mená agentov ruských tajných služieb. Sú ich stovky
Môže ťa zaujímať
- Reklama -