Na tmavý režim sme čakali niekoľko rokov. Indície o tom, že by mal prísť prichádzali, avšak kroky k tomu potrebné akosi nie. Napokon sa tak stalo až v iOS 13. Dostali sme plnohodnotný mód, ktorý využívame najmä vo večerných hodinách. Jeho benefit nie je ale iba prevrátenie farieb (bielej a čiernej). Dark Mode vám ušetrí baterku.

Dark Mode vám ušetrí baterku.

Pokiaľ ste milovníkom tmavého režimu, máme pre vás dobré správy. Týkajú sa však predovšetkým tých, ktorý využívajú OLED displeje. Tie sa nachádzajú na iPhone X/XS/11 Pro. Ich dobrou vlastnosťou je napríklad to, že nepotrebujú v podstate klasické posvietenie tak ako LCD panely. Pixely svietia samé a tak čierny pixel = vypnutý pixel. Pri LCD paneloch riadi silu práve podsvietenie. To sa ale nachádza aj pod čiernymi pixelmi. Výsledok je teda taký, že táto technológia je energeticky menej efektívna ako OLED panely. Podpísalo sa to aj na fantastickom výsledku testu.

Ten sa odohrával v laboratóriu a riadil ho robot. YouTube kanál PhoneBuff, sa postaral už o niekoľko objektívnych testov. Spomínaný robot testuje zariadenia tým najobjektívnejším možným spôsobom. Znamená to teda, že nerobí chyby a jeho kliky sú presne načasované. Do najnovšieho testu boli obsadené dva minuloročné iPhony. Bavíme sa o modely XS. Na oboch je nainštalovaná rovnaká verzia operačného systému iOS 13. Rozdiel je len v tom, že na jednom má používateľ spustený Dark Mode, zatiaľ čo na druhom klasický zobrazovací režim. Výsledky vo výdrži batérie sú skutočne výrazné.

30% navyše…

Z testu v podstate vyplýva, že pokiaľ budete využívať Dark Mode, reálne ušetríte a nejde o žiadne malé rozdiely. Výsledky ukazujú naozaj veľký skok. Samozrejme, že v teste boli použité aj rovnaké intenzity jasu. Na konci testu si dokonca môžete pozrieť ešte (“mini testy”), ktoré sa zameriavajú práve na jas. Pokiaľ si však rozoberieme hlavný test, zistíme, že na jeho konci, keď sa iPhone XS (bez Dark Mode) vybil, zariadenie, na ktorom bol aktivovaný malo ešte 30%!

To je reálne predĺženie výdrže batérie o celé hodiny. Ak teda budete niekde cestovať, alebo sa dostanete do situácie, kedy potrebujete % batérie čo najväčším možným spôsobom ušetriť, použite tmavý režim a režim slabej batérie. Mohlo by ísť o vynikajúcu kombináciu. Zaujímal by nás ešte výsledok testu na tohtoročnom iPhone 11 Pro. Predsa len má trochu väčší akumulátor a aj výdrž môže byť v prípade Dark Mode o čosi zaujímavejšia. Využívate túto novú funkciu aj vy?

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here