Doba je zvláštna a prináša javy, ktoré sú pre mnohých ľudí prekvapením. Ako prezrádza najnovší prieskum analytickej spoločnosti Omdia, ktorý sa uskutočnil v prvej polovici roka 2023 a sledoval nákupné správanie spotrebiteľov pri výbere smartfónov, spoločnosti Apple sa v tomto období mimoriadne darilo. Podľa CNBC už ľudia nechcú lacné zariadenia, ale najčastejšie siahajú po najlepších a najdrahších vlajkových lodiach.

Aby sme boli presnejší, v sledovanom období od januára do júna 2023 sa podarilo spoločnosti Apple predať až 26,5 milióna kusov svojho najhodnotnejšieho iPhonu 14 Pro Max so 6,7″ displejom. Toto zariadenie sa predávalo v čase uvedenia na trh za poriadne mastncýh 1 449 € (a viac), no dnes ho po kliknutí na tento odkaz zoženiete od 1 091 €. Na základe štatistík je jasné, že drahší prémiový model porazil aj svojho 6,1″ bračeka s prakticky rovnakým hardvérom iPhone 14 Pro. Ten Apple ponúkalo pôvodne o 149 € lacnejšie za 1 299 €, avšak dnes je po kliknutí na tento odkaz dostupný za 984 €. Podarilo sa ho predať celkovo 21 miliónov kusov.

Aj napriek tomu, že ceny za tieto zariadenia postupne klesajú, nakoľko sa blíži nový model iPhone 15, stále sa držia na relatívne vysokých úrovniach, ktoré sú blízke pomyselnej hranici 999 €. Zákazníkov to však neodrádza, nakoľko poväčšine hľadajú spoľahlivý hardvér, ktorý im vydrží niekoľko dlhých rokov a hlavne bude mať množstvo funkcií.

Pokiaľ sa do tretice pozrieme na štatistiky iPhonu 14, ktorý stál pôvodne 999 € a dnes ho zoženiete od 750 €, ani ten si neviedol v predajoch zle, no na svojich drahších bračekov jednoducho nestíhal. S celkovým počtom predaných kusov na úrovni 16,5 milióna len tesne porazil svojho predchodcu iPhone 13, ktorý sa predal v celkovom počte 15,5 milióna kusov v rámci sledovaného obdobia.

Minulý rok bol najpredávanejší iPhone 13

iPhone 13
Zdroj: YouTube / Spixel / Unsplash / Faraz Arshad (úprava redakcie)

Hoci sú vlajkové lode od Apple dlhodobo veľmi populárne, ešte minulý rok mal byť najpredávanejším modelom za celých 12 mesiacov obyčajný 6,1″ iPhone 13, ktorý ponúka výkonný hardvér, dlhoročnú podporu a tiež skvelú cenu.

Zdá sa však, že spotrebiteľské správanie sa postupom času mení, nakoľko v roku 2023 si zrejme túto korunu ponesie najvyšší iPhone 14 Pro Max.

Ak sa situácia nezmení, do konca roka ho už zrejme nestihne prekonať ani nástupca iPhone 15 Pro Max, ktorý spoločnosť Apple predstaví 12. septembra na evente Wonderlust. Na druhej strane, v budúcom roku to už platiť nemusí, nakoľko podľa viacerých analytikov má byť práve tento model voľbou číslo jedna u väčšiny spotrebiteľov.

Prečítajte si tiež  Marshall Acton III kúpite v zľave za výhodnú cenu. Ponúkne super zvuk a ikonický dizajn

Smartfóny sa postupne menia 

Zdroj: YouTube / Technizo Concept (úprava redakcie)

Ak sa teraz pýtate, čo tento zvláštny trend spôsobilo, odpoveď nie je zas až taká komplikovaná. Trh s mobilnými zariadeniami sa totiž neustále mení a výrobcovia sa už nesnažia tvoriť revolučné, ale skôr evolučné vylepšenia, ktoré sú zamerané na modernizáciu fotoaparátov a výkonnejšie procesory.

Ľudia tak prestali by ochotní aktualizovať tieto zariadenia na ročnej báze a radšej si vyberajú oveľa drahšie vlajkové lode, ktoré im vydržia dlhšiu dobu. Uvidíme, dokedy bude táto situácia pretrvávať. Každopádne trh s mobilnými zariadeniami sa pravdepodobne navždy zmenil.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -