Spoločnosť Apple si presne na dnešný deň naplánovala najdôležitejší event v tomto roku, na ktorom nám predstaví hneď niekoľko technologických noviniek. Udalosť s názvom Wonderlust bude veľkolepá, nakoľko nám prinesie okrem očakávaného iPhonu 15 viacero nových alebo vylepšených zariadení. Apple sa tiež zameria na príslušenstvo a prezradí nám, kedy vydá operačné systém iOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10 a ďalšie. Čo teda očakávať?

V prvom rade to bude veľká mediálna akcia, ktorá bude klasicky nahratá dopredu. Aj keď niektorí vyvolení novinári dostanú pozvánku do Apple Parku, v skutočnosti si pozrú už len video tak, ako sme na to zvyknutí z uplynulých rokov. Apple tento formát začal používať počas pandémie a osvojil si ho. Pokiaľ si budete chcieť pozrieť túto akciu naživo aj vy, po kliknutí na tento odkaz vám ukážeme návod, ako na to.

Celý event sa bude točiť najmä okolo očakávaného iPhonu 15, ktorý sa predstaví v štyroch samostatných verziách. Pokiaľ sa chcete dozvedieť o viac 13 najdôležitejších vylepšeniach verzie „Pro“ v krátkom zhrnutí, prečítajte si tento článok.

Nebude to, ale všetko. Nakoľko Apple v roku 2023 zaháji veľký prechod na USB-C konektor, firma má v pláne touto novinkou vybaviť aj všetky aktuálne ponúkané modely AirPods. Pravdepodobne sa teda dočkáme aj inovácie v tomto smere, no fanúšikovia bezdrôtových slúchadiel môžu rovno zabudnúť na akékoľvek iné hardvérové vylepšenia.

AirPods s konektorom USB-C
Zdroj: MacRumors

Bude to skrátka iba zmena konektora, ktorú má navyše Apple v pláne prezentovať, ako svoj vlastný nápad. Firma v žiadnom prípade neprizná, že ku prechodu z Lightningu na USB-C ju dotlačila politika európskej únie. Aj tak to všetci vieme…

Prídu aj nové Apple Watch, no radšej sa moc netešte 

Apple Watch Ultra 2
Zdroj: Apple Hub

Aby toho nebolo málo, spoločnosť Apple by sa 12. septembra mohla povenovať aj svojim inteligentným hodinkám Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2. generácie. V oboch prípadoch dostanú zariadenia modernejší procesor s označením S9, ktorý už konečne bude postavený na čipe A15 Bionic a nebude sa spoliehať na rovnaký hardvér, ako tri predošlé verzie čipu, ktoré boli po technickej stránke vlastne rovnaké (menil sa len názov kvôli marketingu).

Pri Apple Watch Series 9 sa predpokladá, že si ich budeme môcť kúpiť v úplne novom ružovom prevedení, ktoré doplní aktuálnu ponuku farieb a pri Apple Watch Ultra 2 by mohla do ponuky pribudnúť tmavá, respektíve čierna, vďaka čomu bude mať zákazník na výber aspoň z dvoch variantov. Tým prvým bude klasická titánová sivá, ktorú poznáme aj na prvej generácii Apple Watch Ultra.

Prečítajte si tiež  Xiaomi Redmi Buds 4 Pro majú ANC a stoja polovicu toho čo trojročné AirPods 2. Teraz ich kúpite v drobnej zľave
Apple Watch Series 9
Zdroj: Macrumors

Apple tiež pri oboch zariadeniach môže začať využívať technológiu 3D tlače, pomocou ktorej si vytvorí nové komponenty. Okrem toho, že tento systém by mohol byť rýchlejší a cenovo dostupnejší, čím si výrobca zvýši maržu, podľa odhadov môže príjemným spôsobom znížiť celkovú váhu hodiniek. Bližšie detaily však zatiaľ nepoznáme.

V neposlednom rade sa začalo len pred pár dňami špekulovať o tom, že tak, ako pri krytoch pre iPhone, ktoré už nebudú kožené, ale nahradí ich prevedenie so záhadným názvom FineWoven, Apple tento postup použije aj pri remienkoch pre Apple Watch.

Kryt pre iPhone 15 vo vyhotovení FineWoven
Takto by mali vyzerať kryty s povrchovou úpravou FineWoven od Apple (Zdroj: X / Majin Bu)

Ani tie by už nemuseli byť vyrobené zo skutočnej kože, ale nahradia ju iné materiály, prípadne koža syntetická. Toto môže, ale niektorým zákazníkom poriadne prekážať. Cieľom Apple je však dosiahnuť čo najvyšší stupeň ekológie a udržateľnosti. Preto je odhodlaná vykonať takýto odvážny krok. Uvidíme, ako to dopadne.

Ďalšie príslušenstvo a premiéra operačných systémov 

iOS 17
Zdroj: Unsplash / Anthony Choren (úprava redakcie)

Okrem všetkého vyššie vymenovaného môže Apple ponúknuť aj ďalšie typy príslušenstva, ktoré sa už nebudú spoliehať na pravú kožu. Spomeňme napríklad originálne prívesky pre AirTag.

Rovnako sa však s vysokou pravdepodobnosťou dočkáme aj nových nabíjacích USB-C káblov pre iPhone, ktoré budú farebné a hlavne opletané textilným materiálom. Vďaka tomu budú tieto káble oveľa odolnejšie, ako súčasné riešenie, ktoré často trpí na kvalitu. Venovali sme tomu samostatný článok.

USB-C káble iPhone
Zdroj: X / Kosutami

V neposlednom rade nám nedá nespomenúť ani pripravovaný Thunderbolt USB-C kábel, vďaka ktorému by mohlo byť možné prenášať z iPhonu do Macu súbory a dáta rýchlosťou až 20 Gb/s či dokonca 40 Gb/s (v závislosti od toho, aký štandard spoločnosť Apple použije). Nutné je však podotknúť, že tento kábel neuvidíme v štandardnom balení…

Na záver ešte informácia ohľadom operačných systémov, ktoré budú taktiež kľúčové na Apple Evente Wonderlust. Aj keď bezprostredne po jeho skončení ešte nebudú k dispozícii, Apple nám aspoň konečne prezradí, kedy sa budú dať oficiálne stiahnuť pre všetkých používateľov. A drobné inside-info, iPadOS 17 by mal byť dostupný v rovnaký deň, ako iOS 17 a watchOS 10. Žiadne oneskorenie, ako v minulom roku sa zrejme konať nebude.

Nezabudnite si teda naladiť Apple konferenciu dnes, 12. septembra o 19:00 hodine nášho času a sledujte najdôležitejší event v tomto roku.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Jedna z najlepších klávesníc Logitech MX Keys sa teraz predáva za super cenu. Ušetrite desiatky eur a zamilujte si písanie na počítači
Môže ťa zaujímať
- Reklama -