Americký prezident je jedným z najmocnejších mužov sveta. Donald Trump je ale zároveň aj veľmi kontroverzná osoba, ktorá rada komentuje svojimi dianie vo svete. Niektoré vyjadrenia treba brať preto s rezervou a myslieť aj na to, že sa v USA blížia ďalšie prezidentské voľby. Dnes sa prezident opäť obul do Apple.

Donald Trump opäť komentuje spoločnosť Apple kvôli zabezpečeniu.

Bezpečnosť mobilných zariadení je v poslednom čase téma číslo jedna. Ani sa tomu nečudujeme. Americká vláda by chcela jednoduchší prístup a Apple to odmieta.

- Reklama -

Hoci už dnes existujú spôsoby, akými sa vedia špecialisti do zariadení nabúrať, stále nie sú dokonalé a v niektorých prípadoch ani účinné. Stačí aby mal majiteľ telefónu komplikovanejšie heslo a odomykanie môže trvať aj niekoľko rokov.

FBI začala začiatkom tohto roka žiadať Apple, aby jej „otvorilo“ 2 iPhony teroristického útočníka na Floride. V Cupertine majú ale k takýmto činom prísne stanovisko. Jednoducho nie. Vládnym zložkám už stihli poskytnúť všetky potrebné dokumenty, ktoré boli na útočníkovom iCloud účte (čo v USA vyplýva zo zákona).

Telefón však odomykať nebudú a ani sa do iPhonu v budúcnosti nechystajú zakomponovať zadné dvierka. To sa nepáči americkému prezidentovi. V nedávnom rozhovore celú situáciu komentoval takto…

Vyjadrenia Donalda Trumpa:

„Úprimne, veľmi som im pomohol. Urobil som pre nich množstvo ústupkov, pretože je to skvelá spoločnosť“ – Trump pravdepodobne naznačoval úľavy od CLA na Apple produkty dovážané z Číny do USA, počas nedávnej obchodnej vojny medzi oboma krajinami.

„Informácie, ktoré by nám mohli dať, by boli veľmi užitočné. Apple nám musí pomôcť a budem na tom trvať. Majú kľúč k veľkému počtu zločincov a zločineckým myšlienkam“. – Z tohto vyjadrenia môžeme teda očakávať, že Donald Trum bude chcieť aj naďalej, aby Apple odomklo iPhony alebo do nich pridalo zadné dvierka. Tie by umožnili orgánom činným v trestnom konaní jednoduchší prístup do zariadenia a ušetrili by desiatky miliónov dolárov.

Donald Trump opäť komentuje spoločnosť Apple kvôli zabezpečeniu.
Donald Trump opäť komentuje spoločnosť Apple kvôli zabezpečeniu. – svetapple.sk

Môžeme očakávať ďalší mediálny tlak

Z Trumpovho vyjadrenia je teda asi jasné, že v budúcnosti môžeme očakávať na túto tému aj ďalšie vyjadrenia či napríklad konkrétne kroky. Možno, že vláda bude nejakým zákonným spôsobom nútiť spoločnosti, ako Apple či Google, aby zakomponovali do svojich produktov zadné dvierka. Voči tomuto riešeniu sa ale stavajú mnohé osobnosti z technologického priemyslu a tiež firmy.

Rovnako tak z toho nie sú nadšení pochopiteľne ani samotní používatelia. Nikto nechce aby sa im niekto cudzí hrabal v telefóne. Hoci by boli backdoors určené len pre vládnych pracovníkov, vždy by sa ich mohol zmocniť napríklad nežiadúci hacker.

Nejde tu potom len o správy či fotky, ktoré máme v zariadení. Sú to aj rôzne heslá a kódy k bankovým účtom ako aj samotné bankové appky. Sme teda veľmi zvedaví na to, ako sa bude celá táto téma vyvíjať ďalej. Je na ňu kladený silný mediálny tlak, takže to ľudí skutočne zaujíma. Napíšte nám do komentára, či by vám v iPhone vadili zadné vrátka alebo v tom nevidíte problém…

Donald Trump opäť komentuje spoločnosť Apple kvôli zabezpečeniu.
Donald Trump opäť komentuje spoločnosť Apple kvôli zabezpečeniu. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.