Európska komisia prijala nový zákon o „práve na opravu„, ktorého cieľom je posilniť práva spotrebiteľov zabezpečením jednoduchších a dostupnejších opráv zariadení, a to aj v prípade výrobkov, ktoré už sú po záručnej dobe. Informuje o tom Macrumors.

Tento právny predpis posilňuje už existujúcu požiadavku na minimálnu dvojročnú záruku na základnú elektroniku a domáce spotrebiče vrátane smartfónov, televízorov a práčok. Podľa nových pravidiel sa v prípade záručnej opravy zariadenia záručná doba predĺži o ďalší rok.

Spotrebitelia tiež budú mať nárok na zapožičanie náhradného zariadenia počas celej doby opravy svojho zariadenia.

Pozáručné servisy majú byť lacnejšie. Výrobcovia budú ponúkať aj repasované zariadenia

iPhone 12
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen

V prípade neopraviteľnosti zariadenia sa spotrebiteľom na základe právnych predpisov udeľuje právo na výmenu za repasované zariadenie namiesto toho, aby boli nútení kúpiť si nový kus.

Okrem toho po uplynutí záruky na výrobok budú výrobcovia povinní ponúknuť opravu za „primeranú cenu„, čo má zabrániť tomu, aby spoločnosti odrádzali ľudí príliš drahými servismi. Presne tak to zvykne fungovať dnes.

Okrem toho zákon zakazuje vytvárať akékoľvek hardvérové alebo softvérové prekážky, ktoré bránia opravám. Patria sem aj obmedzenia týkajúce sa používania použitých, kompatibilných alebo 3D vytlačených dielov na opravy za predpokladu, že sú v súlade s normami EÚ.

Servisy zariadení musia byť transparentné 

iPhone výmena batérie
Zdroj: DALL-E

Výrobcovia nemôžu odmietnuť opravu len na základe ekonomických dôvodov alebo z dôvodu predchádzajúcich opráv vykonaných nezávislými stranami.

Takisto sú povinní zverejňovať podrobné informácie o svojich opravárenských službách vrátane typických nákladov na bežné opravy.

Tým sa zabezpečí väčšia transparentnosť a spotrebitelia sa budú rozhodovať radšej pre opravy ako pre výmeny za nový kus, čo je z ekologického aj finančného hľadiska tá horšia alternatíva.

Zlepšenie životného prostredia a zníženie nákladov na servis 

Spravodajca Európskeho parlamentu René Repasi zdôraznil, že právne predpisy predstavujú významný pokrok v posilňovaní postavenia spotrebiteľov a podporujú širší boj proti klimatickým zmenám.

Pre ľudí má byť jednoduchšie a lacnejšie opravovať staré zariadenia, ako ich meniť za nové, podstatne drahšie kúsky.

Právo na opravu už riešia aj mimo Európy

Apple oprava iphone servis
Zdroj: Unsplash / insung yoon / Apple (úprava redakcie)

Dôsledky tohto právneho predpisu sú obzvlášť významné pre spoločnosti ako Apple, ktoré sú známe reštriktívnou politikou opráv. Pravidlá EÚ spochybňujú takéto praktiky a sľubujú širší prístup k možnostiam opravy v celej Európe.

Medzitým podobné iniciatívy naberajú na sile v USA, kde štáty ako Kalifornia presadzujú vlastné zákony o práve na opravu.

Táto smernica EÚ sa začne uplatňovať krátko po jej formálnom schválení a zverejnení, čím sa začne nová éra posilnenia práv spotrebiteľov a udržateľných postupov v technickom priemysle. Uvidíme, ako na to budú reagovať výrobcovia.

Prečítajte si tiež  Porovnanie: Pozrite sa, ako sa vyvíjali šoféri v GTA za posledných 20 rokov

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -