EU sa v poslednej dobe akosi rozbehla. Len prednedávnom sa zahlasovalo za to, aby všetky smartfóny, predávané na jej území, mali jednotnú koncovku napájania (pravdepodobne USB-C). Teraz to vyzerá tak, že každý smartfón, bude musieť mať možnosť vymeniteľnej batérie.

Európska únia bude žiadať, aby mali iPhony vymeniteľnú batériu!

Politici majú niekedy nápady, ktoré síce znejú dobre, avšak v praxi to nie je nič moc. Európska únia podá návrh na to, aby mali všetky smartfóny, ktoré sú predávané na jej území vymeniteľnú batériu. Samotný návrh ešte nebol ani zverejnený, avšak na verejnosť už dnes unikli dokumenty, ktoré o tom pojednávajú. Oficiálneho predstavenia by sme sa mali dočkať na budúci mesiac (niekedy v marci).

Hoci bolo Apple kedysi tou spoločnosťou, ktorá ako jedna z mála vyrábala smartfóny, na ktorých nie je možné vymeniť akumulátor, dnes sa to od neho naučili aj iní výrobcovia. Ako sme už uviedli vyššie, samotný nápad nie je pre spotrebiteľa vôbec zlý. Pokiaľ jeho zariadeniu dôjde šťava, jednoducho zoberie druhú baterku a sám si ju za pár minút vymení. Na druhej strane ale treba povedať, že výrobcovia by s týmto krokom stratili určité výhody, ktoré im súčasná konštrukcia smartfónov ponúka.

batéria iphone 6S
Európska únia bude žiadať, aby mali iPhony vymeniteľnú batériu!

Reč je samozrejme o možnosti poskytnúť plne vodeodolné zariadenia, ktoré môžete bez problémov ponoriť do vody (bez poškodenia). Ak by tu bol kryt, ktorý by bolo možné „otvoriť“, zvyšovalo by sa riziko, že sa sem dostane voda. Ďalším problémom je potom hrúbka takýchto zariadení. Vstavaná batéria v hardvéri poskytuje výrobcovi možnosti, vďaka, ktorým majú súčasné smartfóny veľmi štíhly dizajn.

Pokiaľ to tak nebude, o tento benefit by mohli veľmi rýchlo prísť. Ako to teda dopadne uvidíme už o pár týždňov. Každopádne, ak by EU schválila takýto návrh, tak majú takmer všetci výrobcovia smartfónov „zarobené“ na poriadny problém. Je dokonca možné, že sa technologické firmy spoja a budú proti návrhu bojovať.

Nechajme sa prekvapiť. Takéto riešenie by priamo bránilo inovácii. Na záver nám napíšte do komentára, či by ste boli za, aby mal iPhone vymeniteľnú batériu s tým, že by ste stratili vodeodolnosť alebo tenký dizajn. My sme určite proti tomuto kroku…

Európska únia bude žiadať, aby mali iPhony vymeniteľnú batériu!
Európska únia bude žiadať, aby mali iPhony vymeniteľnú batériu!
Prečítajte si tiež  YouTuber kúpil prvý iPhone za 36 tisíc eur, aby ho mohol rozbaliť a znehodnotiť
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.