Spoločnosť Apple predstavila pred pár mesiacmi úplne nový iPhone 14, ktorý síce vyzerá dobre, no po technologickej stránke ide o mierne sklamanie. Zariadenie má k dispozícii úplne všetko, čo bežný spotrebiteľ potrebuje, no my si aj tak myslíme, že lepšou voľbou bude úplne iná verzia.

Reč je o iPhone 13 a iPhone 13 mini, ktoré vyzerajú na prvý pohľad identicky, ako nástupca. Obe zariadenia už disponujú zmenšeným výrezom pre Face ID či diagonálne umiestnenými zadnými fotoaparátmi, v ktorých sa nachádza funkcia stabilizácie posuvu snímača. Navyše tieto telefóny sa dajú kúpiť za veľmi výhodnú cenu, vďaka ktorej môžete ušetriť viac ako sto eur v porovnaní s iPhonom 14.

1. Vysoká cena

iPhone 14 Plus
Zdroj: Macrumors

Začnime tým najdôležitejším – cenou. Zatiaľ čo základný iPhone 14 so 128 GB úložiskom začína na čiastke 999 eur, generačne starší iPhone 13 s rovnakou pamäťou kúpite v zľave od 784 eur s DPH a 24 mesačnou zárukou.

Okrem toho však máte možnosť nákupu aj menšej, 5,4″ verzie 13 mini, ktorá štartuje so zľavou na čiastke 709 eur. Cesta k novému, takmer identickému iPhonu v menších rozmerochje vďaka tomu takmer o 200 eur lacnejšia.

Napokon tu máme ešte aj iPhone 14 Plus, ktorého cena, ale štartuje až na hranici 1 149 eur. A tu už by sme zvážili skôr minuloročnú radu 13 Pro Max dostupnú od 1 180 eur.

2. Fotoaparát a video

iPhone 14 vs iPhone 14 Pro
Zdroj: YouTube / Nick Ackerman (snímka obrazovky)

Nebudeme si klamať, iPhone 14 má o máličko lepší fotoaparát. Hlavný 12 Mpx snímač ponúka clonu f/1.5 namiesto f/1.6 a takisto sa v ňom nachádza takzvaný „Photonic Engine“, vďaka ktorému dokáže telefón zachytiť väčšie detaily a presnejšie farby.

Ak ste si však niekedy vyskúšali, ako fotí iPhone 13 a pokojne aj starší iPhone 12, pravdepodobne nám dáte za pravdu, že tieto zariadenia sú jednoducho špičkové a reálne rozdiely v rámci bežného používania pravdepodobne ani nepostrehnete.

Zabudnúť, ale nemôžeme na nahrávanie videa, v rámci ktorého vám v staršom iPhone 13 môže chýbať Action mode. Vďaka tejto funkcii sa dá zachytiť neuveriteľne stabilizované video, ktoré pôsobí tak, ako by ste využívali gimbal.

Sami sa však zamyslite, ako často by ste túto funkciu využívali v praxi a či vám nestačí stabilizácia obrazu s posuvom snímača, ktorá je už aj v minuloročnom modeli akousi nadštandardnou výbavou.

3. Výdrž batérie

iPhone 14 / iPhone 14 Plus
Zdroj: Apple

Apple tvrdí, že jeho nový iPhone má najlepšiu výdrž batérie v histórii. To čo už, ale firma neprezrádza sú reálne hodnoty, v ktorých sa líši od svojich predchodcov. Aby sme to skrátili, iPhone 14 má síce väčší až 3 279 mAh akumulátor, no 6,1″ iPhone 13 má 3 227 mAh akumulátor. Rozdiel je to teda maličký a počas bežného používania si ho nemôžete všimnúť.

Prečítajte si tiež  Nechajte sa uniesť iPadom: Základný model je po zľave lacnejší, ako kedykoľvek predtým

Ak si, ale zaobstaráte väčší a drahší iPhone 14 Plus za 1 149 eur, dostanete až 4 325 mAh. Toto zariadenie nemá Always-On ProMotion displej a rovnako disponuje o 2 mAh väčším akumulátorom, než vlajková loď iPhone 14 Pro Max. Aj to je dôvod, prečo vydrží ešte dlhšie.

Vás však v tejto chvíli zaujíma pravdepodobne tá menšia, 6,1″ verzia. No a pri tej výhoda dlhšej výdrže nedáva zmysel.

4. Satelitné pripojenie 

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max satelitné pripojenie
Zdroj: Apple

Apple predstavilo, ako jeden z prvých výrobcov smartfón, ktorý sa dá využívať aj na satelitnú komunikáciu v rizikových „SOS“ situáciách. Ako už ale asi viete, táto novinka je zatiaľ dostupná len v USA a Kanade, kde sa za ňu navyše po dvoch rokoch používania bude platiť.

Netvrdíme, že by sa nám niečo podobné nezišlo aj na Slovensku (napríklad v horách), no keďže tu zatiaľ táto funkcia nebude dostupná, nemusíme nad tým ani špekulovať. A presne preto nám tento benefit oproti staršiemu iPhonu 13 nedáva žiadnu výhodu.

5. Procesor

Apple A15 Bionic
Zdroj: Apple

Apple vložilo do svojho iPhonu 14 úplne rovnaký čip, ako sa nachádza v iPhone 13 Pro. Tu však pozor, tento hardvér je výkonnejší v porovnaní so štandardným iPhonom 13, no rozdielom je to, že zatiaľ čo staršia verzia disponuje 4-jadrovou GPU, novšia má až 5-jadier. Z nášho pohľadu však ide o parameter, ktorý bežne zmýšľajúci používateľ, ktorý hľadá telefón na niekoľko rokov, vôbec riešiť nebude.

Za oveľa väčší nedostatok považujeme skôr to, že iPhone 13 / 13 mini ponúka „len“ 4 GB operačnej pamäte RAM, zatiaľ čo nástupca dokáže pracovať až so 6 GB RAM. Rozdiely v rýchlosti teda bude možné pociťovať aj v praxi, avšak aj tu sa bavíme o rozdieloch, ktoré sú viditeľné najmä vtedy, ak sa telefóny položia vedľa seba. Ináč vás to trápiť nemusí.

Dajte nám vedieť do komentára, čo by ste si radšej kúpili vy. Je to iPhone 14 / 14 Plus alebo skôr iPhone 13, respektíve menšia verzie 13 mini. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Touch ID pod displejom? Odhadovaný príchod technológie vás nepoteší

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -