Ako to už vyzerá, Európsky parlament postupuje vpred v presadzovaní jednotného štandardizovaného konektora pre všetky smartfóny vrátane tých od Applu. Tento návrh padol iba nedávno, po včerajšom hlasovaní bol ale schválený aj napriek verejným námietkam z Cupertina

2Európsky parlament schválil návrh na jednotnú nabíjačku pre všetky smartfóny!

iphone usb-c
Európsky parlament schválil návrh na jednotnú nabíjačku pre všetky smartfóny!

Prešlo to. Európsky parlament teraz žiada Európsku komisiu, aby do júla 2020 spracovala pravidlá a normy, podľa ktorých sa budú môcť výrobcovia smartfónov riadiť v budúcnosti pri vývoji a predaji svojich zariadení.

Pre Apple je toto veľmi negatívna správa. Len minulý týždeň spoločnosť verejne vystúpila s tým, že je silno proti takémuto zjednocovaniu. Podľa kompetentných to bráni inovácii. Politikov ale zrejme tento argument príliš nepresvedčil.

Smrť pre Lighnitng

V podstate môže byť tento krok smutným koncom jedného z najlegendárnejších a najpopulárnejších konektorov spoločnosti Apple. Lightning bol predstavený ešte v roku 2012 popri iPhone 5. 9- pinový, obojstranný konektor nahradil starší, 30-pinový konektor, ktorý bolo možné zapojiť iba jednostranne.

Môžeme teda povedať, že sa jednalo o veľmi univerzálne riešenie. Dnes už ale predsa len existujú aj lepšie možnosti. Napríklad také USB-C. Ponúka lepšie prenosové rýchlosti, nabíjanie a v neposlednom rade sa jedná o obojstranný konektor podobných rozmerov.

USB-C na miesto Lightningu. Kľúčová zmena príde tento rok. - svetapple.sk
iPad používa USB-C už druhý rok – svetapple.sk

Dôležitou informáciou je v tomto prípade aj to, že hoci to môže byť pre Apple nepríjemné, je to pomerne dobré riešenie. Práve USB-C určite nie je horšie ako Lightning. Vo všetkých smeroch je len lepšie. V Cupertine ho začali vo veľkom zavádzať, keď prišiel vrámci MacBooku 12″ ako jediný konektor. Od tej doby je súčasťou prakticky každého „jablkového“ počítača.

V roku 2018 sa navyše nasťahoval aj do iPadu Pro. Toto zariadenie sa používa na profesionálne účely a tak tomuto kroku rozumieme. Apple si ale tvrdo stálo za tým, že vrámci iPhonu udrží Lightning až do doby, kým ho nenahradí bezdrôtovou technológiou. Ako to však teraz vyzerá, tento sen sa nestane skutočnosťou. Návrh prešiel úplne jednohlasne, viac na ďalšej strane…

Späť
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.