Ako píše Macrumors, dnes oficiálne vstúpili do platnosti nové pravidlá EÚ, ktoré by mohli prinútiť spoločnosť Apple, aby umožnila používateľom prístup do obchodov s aplikáciami tretích strán a povolila sideloading aplikácií na iPhonoch a iPadoch.

Rovnako to platí aj pre ďalšie rozsiahle zmeny zamerané na spravodlivejší a konkurencieschopnejší digitálny sektor, ktoré sa týkajú aktuálne najhodnotnejšej technologickej spoločnosti na svete.

Podľa zákona o digitálnych trhoch (Digital Markets Act – DMA) sa pravidlá budú vzťahovať na vybrané nadnárodné firmy a prinútia ich otvoriť svoje vlastné služby a platformy iným spoločnostiam či vývojárom.

Apple bude mať problém 

iPhone 13 Pro a európska vlajka
Zdroj: Unsplash / Luka Petranović (úprava redakcie)

Vzhľadom na svoj ročný obrat v EÚ, vlastníctvo a prevádzku platforiem s veľkým počtom aktívnych používateľov, bude spoločnosť Apple takmer s istotou klasifikovaná ako „gatekeeper„. To znamená, že rovnako ako mnohí jej konkurenti bude musieť podliehať novým pravidlám DMA.

Aj keď si to v súčasnosti nevieme predstaviť, práve zákon o DMA by mohol spoločnosť Apple prinútiť k zásadným zmenám spôsobu fungovania obchodu App Store, aplikácie Správy, FaceTime hovorov či Siri v Európe.

Firma by mohla byť napríklad nútená umožniť používateľom inštaláciu obchodov s aplikáciami tretích strán a s tým spojený sideloading. To znamená, že App Store by nebolo jediné miesto, kde by ste mohli nakupovať a sťahovať softvér podobne, ako to funguje napríklad na Androide.

Apple by rovnako malo dať vývojárom možnosť úzko spolupracovať s vlastnými službami a propagovať svoje ponuky mimo App Store. Taktiež by mohli používať platobné systémy tretích strán a pracovať s údajmi, ktoré firma zhromažďuje. To sú veľké zásahy do jej podnikania.

Do iMessage by sme mohli prijímať správy z Messengera 

iMessage
Zdroj: Unsplash / Alexander Shatov

Čo je ešte horšie, DMA obsahuje požiadavku na interoperabilitu služieb zasielania správ, hlasového volania a videohovorov.

V praxi to znamená, že aplikácie spoločnosti Meta, ako napríklad WhatsApp alebo Messenger, by mohli požiadať o interoperabilitu s iMessage od spoločnosti Apple. Pre cupertinskú firmu sú tieto plány absolútne neprijateľné.

Zákon schválený v rekordne krátkom čase 

Apple Európska únia (Európa)
Zdroj: SvetApp

Zákon DMA navrhla Európska komisia v decembri 2020 a Európsky parlament a Rada ho schválili v rekordne krátkom čase, v marci 2022. Teraz prechádza do šesťmesačnej fázy implementácie a začne sa uplatňovať od 2. mája 2023.

„DMA zásadne zmení digitálne prostredie,“ uviedla výkonná podpredsedníčka Margrethe Vestagerová vo vyhlásení, ktoré sprevádza tlačovú správu Komisie. „EÚ ním zaujíma aktívny prístup k zabezpečeniu spravodlivých, transparentných a konkurencieschopných digitálnych trhov. Malý počet veľkých spoločností má v rukách významnú trhovú silu. Gatekeeperi, ktorí majú na digitálnych trhoch pevné postavenie, budú musieť preukázať, že súťažia spravodlivo. Pozývame všetkých potenciálnych gatekeeperov, ich konkurentov alebo spotrebiteľské organizácie, aby sa s nami prišli porozprávať o tom, ako najlepšie implementovať DMA.“

Keď bude spoločnosť Apple označená za gatekeepera, jej úlohou bude vykonať veľké zmeny vo svojich platformách pre iPhone a iPad, aby sa prispôsobila požiadavkám.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Slovenský operátor prináša nové TV kanály

V marci pred prijatím zákona, spoločnosť Apple uviedla, že sa „obáva, že niektoré ustanovenia DMA vytvoria pre našich používateľov zbytočné slabiny v oblasti ochrany súkromia a bezpečnosti“.

Uvidíme teda, ako všetky tieto snahy dopadnú. Čo si o tom myslíte vy?

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -