Moderné technológie sa neustále vyvíjajú a neplatí to len pre produkty, ktoré sú určené bežným spotrebiteľom. Obrovský pokrok zaznamenali aj zariadenia a systémy, ktoré používajú forenzní výskumní na vyšetrovanie zločinov. A hoci sa to možno niekomu nepáči, priamo sa to dotýka aj spoločnosti Apple. Informuje o tom portál Živé.sk.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

- Reklama -

Súdny znalec Dušan Mikulaj, ktorý sa podieľal na analýze Kočnerovho iPhonu „Bentley Edition“ teraz upozornil senát, že ak by sa zariadenia Kočnera a Zsuzsovej dostali do rúk výskumníkov dnes, existuje vysoká pravdepodobnosť, že by sa z nich podarilo vytiahnuť oveľa viac dát ako v minulosti.

Mohli by obnoviť oveľa viac vymazaných súborov

Pôvodná analýza totiž prebehla ešte v roku 2019 a od tej doby sa v oblasti forenzného výskumu posunuli technológie na úplne inú úroveň.

„Mobily pôvodne skúmali takzvanou logickou akvizíciou, pri ktorej sa z mobilu kopírujú súbory, ku ktorým zariadenie umožní prístup,“ napísal denník SME v súvislosti s vyššie uvedenými výrokmi.

V roku 2023 by sa ale dala vykonať takzvaná „fyzická akvizícia“, ktorá by obsahovala identickú kópiu zariadenia. A hoci Apple dbá na bezpečnosť, vyšetrovateľov by to zrejme nijako nezastavilo. 

Mikulaj naznačil, že ak by došlo k opätovnému skúmaniu, vyšetrovateľom by sa mohlo podariť omnoho rozsiahlejšie obnovenie vymazaných súborov z Kočnerovho ale aj Zsuzsovej smartfónu.

Denník SME však dopĺňa, že hoci by k takémuto niečomu mohlo dôjsť, pravdepodobne sa to nestane. Dozorový prokurátor Daniel Mikuláš to totiž nepovažuje za potrebné.

Marián Kočner používal špeciálny „iPhone Bentley Edition z 18K zlata

iPhone X bentley edition mariána kočnera
Fotografia iPhonu X Bentley Edition, ktorý patril Mariánovi Kočnerovi. (OCCRP)

Špeciálne upravenému iPhonu X „Bentley Edition“, ktorý používal Marián Kočner, sme venovali samostatný článok na tomto odkaze. V krátkosti však môžeme uviesť, že zariadenie malo vzniknúť v počte iba 100 kusov, pričom v zadnej časti sa nachádzali aj iniciálky majiteľa (M.K.).

Výrobcom tohto jedinečného produktu bola spoločnosť Golden Ace, ktorá pri ňom používala 18K zlato. Cenu takéhoto iPhonu X síce nikdy neprezradila no existujú dohady, že sa mohla pohybovať na úrovni od 2 000 € do 3 000 € (ale pokojne aj viac).

Bližšie podrobnosti pozná pravdepodobne len Marián Kočner a 99 ďalších majiteľov iPhonu X Bentley Edition.

Dajte nám vedieť do komentára, či sa vám dizajn tohto zariadenia páči alebo nie. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.