Pre pár mesiacmi svetom technológii zarezonovala udalosť, kedy sa FBI chela dostať do zamknutého iPhonu, no nevedela ako. Na povrch vyplávali informácie o tom, že zaplatila obrovskú sumu peňazí aby sa do neho nakoniec odstala, no aj tak s negatívnym výsledkom pretože v ňom vlastne nič nenašla. Okrem iného tu vznikla debata aj o súkromí používateľov. Bola to obrovská aféra a Apple sa ukázalo v dobrom svetle, aj keď FBI nepomohlo. Dalo nám najavo, že osobné údaje sú pre neho dôležité a nechce ich zdielať so svetom. Ľudí ale zaujímalo, koľko to vlastne FBI všetko stálo. My to vieme! 

FBI a iPhone

iPhone je zablokovaný tak, aby sa doň skutočne nikto nedostal. Pre Apple je, bola a bude bezpečnosť vždy prvoradá a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Do tvojho iPhonu skrátka nemôže mať nikto iný okrem teba prístup a to ani v prípade, že si terorista a môžeš v ňom mať indície k atentátu, ktorý si spáchal. Apple ani v tomto prípade neprižmúrilo oko, má jednoducho nejaké zásady a celé to uzavrelo s tým, že on nemá kódy potrebné na to, aby sa mohlo dostať do spomínaného iPhonu.

Išlo o model 5C, takže tu nebolo ešte ani Touch ID, ale len 4-6 miestny číselný kód. Nakoniec sa do zariadenia dostala zaplatená Izraelská firma, ktorá ale samozrejme nič takéto neurobila zadarmo a všetko musela FBI hradiť z peňazí daňových poplatníkov, čo sa ale momentálne nepáči niektorým novinárom.

Nepáči sa to samozrejme ani ľuďom, ktorí boli od začiatku proti FBI a jej odhodlaniu zariadenie odomknúť za každú cenu. Tú finálnu, ktorá bola zaplatená, dnes už poznáme. Je to $900 000, čo teda vôbec nie je málo a zhoduje sa to aj so znaleckými posudkami, ktoré hovorili o sume okolo 1 milióna dolárov.

Apple si taktiež zobralo z prípadu ponaučenie. Po silnom tlaku ešte viac zabezpečilo svoje zariadenia a sprísnilo opatrenia na súkromie používateľov. Nikto iný okrem teba nemôže z druhej strany (cez nejaké zadné dvierka) sledovať, čo máš v telefóne a je úplne jedno či ide o FBI, NASA alebo akúkoľvek inú agentúru.

Ak máš v telefóne najnovší softvér a nepoužívaš Jailbreak, si v bezpečí. Toto bolo v podstate len šťastie, je veľká pravdepodobnosť, že ak by sa toto celé divadielko zopakovalo, FBI sa už do žiadneho iPhonu nedostane a Applu to teda určite nebude robiť zlé meno. Ak si niekto myslel, že tým podvedome podporuje terorizmus, je na omyle. Len ukazuje, že za bezpečnosť urobí úplne všetko a je ochotné obetovať svoje meno v niekoho očiach!

Prečítajte si tiež  Ako ti iPhone môže zachrániť život?

iPhone - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.