To, že spoločnosť Apple pracuje na svojich zariadeniach dlhšie ako rok je asi každému jasné. Napadlo by vás ale, že vývoj fotoaparátu pre iPhone 13 začal už v období, keď tento technologický gigant predstavil iPhone XS a iPhone XS Max? Nás veru nie.

Túto informáciu prezradil viceprezident spoločnosti Apple pre hardvér kamerového systému Graham Townsend a viceprezident softvérového inžinierstva pre fotoaparáty Jon McCormack v rozhovore, ktorý viedol Robert Leedham pre britské GQ.

- Reklama -

Konkrétne Townsend odhalil, že spoločnosť Apple začína plánovať budúce kamerovú systémy pre iPhone vždy zhruba tri roky pred ich predstavením. Inými slovami, to čo dostane iphone 13 sa začalo riešiť niekedy v roku 2018 až 2019. Na svete ešte zrejme nebol ani leniPhone 11 či iPhone 11 Pro!

„Plánovanie musí začať asi tri roky dopredu, pretože vtedy nastavíme skutočné špecifikácie hardvéru. V tomto bode sa napríklad vyberie senzor a tiež sa stanovia schopnosti procesora A15 Bionic, ktoré sú zmrazené. Vtedy musíme začať hovoriť s Jonom a predpovedať zážitky, ktoré chceme priniesť používateľom.“

Náročný vývoj režimu Cinematic

Ako iste viete, každý iPhone 13 ponúka aj režim Cinematic. Ten v praxi umožňuje používateľom nahrávať video s nízkou hĺbkou ostrosti a automatickým preostrovaním medzi predmetmi či ľuďmi.

Celý efekt následne pôsobí, ako by bol záber natočený na profesionálnu filmovú kameru za niekoľko tisíc eur. V skutočnosti ale vznikol na zariadení, ktoré bežne nosíme vo vrecku.

„Bol to dlhý proces a pri ceste za úspechom sme narazili na množstvo prekážok. Ako to však býva, problémy sa objavia vždy.“

„Nepozeráme sa len na hĺbku každého jedného záberu, ale je tu aj vec, ktorá sa nazýva dočasná stabilita: keď sa pohybujeme medzi snímkami s pohybujúcimi sa ľuďmi, ako zaistíme, aby ste neskončili s podivnými hranami a zdefomovaným obrazom?“ hovorí McCormack. To vôbec nie je jednoduché. 

Fotoaparát sa na iPhone za posledných 10 rokov dramaticky zlepšil 

Celý rozhovor pokračoval o environmentálnej zodpovednosti spoločnosti Apple, no napriek tomu sa v ňom podarilo zdôrazniť, akú dlhú cestu prešla firma v oblasti fotoaparátov za posledné roky.

„Nesnažíme sa o nemožné, ale chceme, aby kamera každý rok dosiahla to najlepšie, čo môže. Za posledných desať rokov sme zaznamenali dramatické zlepšenie v tejto oblasti, ale stále neexistuje priestor pre odpočinok.“ hovorí McCormack.

Čo hovoríte na fotoaparát v poslednom iPhone 13 vy? Splnil vaše očakávania alebo nie? Tešíme sa na všetky vaše reakcie a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -