Google Fotky sú jedno z najpopulárnejších a najrozšírenejších cloudových riešení, na ktoré si ukladáme naše zábery. Aplikácia je dostupná pre širokú škálu zariadení a samozrejme tu nechýbajú ani smartfóny s operačnými systémami Android či iOS. Technologický gigant teraz pre platformu Android zavádza funkciu, ktorá by sa časom mohla dostať aj do iPhonov. Informuje o tom PhoneArena.

Možno ste už počuli o tom, že v súčasnosti dokáže veľa moderných smartfónov fotiť vo formátoch RAW, v prípade spoločnosti Apple ProRAW. Takéto zábery sú nespracované a obsahujú podstatne viac dát, ako štandardné JPEG alebo HEIC zábery. Oceniť to vedia najmä fotografi alebo pokročilejšie zameraní používatelia, ktorí si fotografie často upravujú v rámci postprodukcie. Azda jedinou nevýhodou RAW záberov je ich veľkosť, ktorá napríklad v iPhone dosahuje pri 48 Mpx rozlíšení pokojne aj 50 – 80 MB na záber.

Uložiť RAW fotografie preto môže byť problém a doteraz to nebolo možné ani na službe Google Fotky, ktorú využívajú milióny ľudí po celom svete. Ako si však všimol portál 9to5Google, teraz sa všetko zmenilo. Do aplikácie sa po novom ukladajú aj RAW zábery, vďaka čomu k nim majú ľudia jednoduchší prístup. Táto zmena si však vyžiadala aj kritiku.

Novinka, ktorú ľudia kritizujú 

Samotné fotografie RAW sa totiž do Google Fotiek majú automaticky ukladať bez akéhokoľvek upozornenia alebo nastavenia. To, ale môže spôsobiť problém, nakoľko týmto spôsobom si používatelia pomerne rýchlo vyčerpajú limity úložiska a taktiež môžu prísť o cenné mobilné dáta, pokiaľ cez ne majú povolené fotografie zálohovať.

Podľa doposiaľ zistených informácií sa to má diať iba s novými fotografiami a nie so zábermi, ktoré už máte uložené v knižnici. Taktiež to v tejto chvíli vyzerá tak, že automatické zálohovanie RAW fotiek je v súčasnosti prítomné len na sérii smartfónov Google Pixel 8. Ak používate iPhone, nemali by ste sa s tým stretnúť. 

Nutné je zdôrazniť, že Google už pre službu Google Fotky neposkytuje bezplatné úložisko tak, ako kedysi (ani keď nahrávate fotografie v nižšej kvalite). Bezplatné úložisko je limitované kapacitou 15 GB a potom zaň musíte začať platiť pravidelný mesačný poplatok. Veľa ľudí to rýchlo prekročí.

Uvidíme, či možnosť ukladania RAW záberov do Google Fotiek dostane v dohľadnom čase aj iPhone. Pokiaľ áno, bolo by dobré, keby o tejto možnosti vedeli najskôr samotní používatelia a mohli sa rozhodnúť, či ju chcú alebo nechcú používať. Nechajme sa prekvapiť, ako to celé dopadne.

Prečítajte si tiež  Apple omylom vydalo iOS 17 pre bežných používateľov. Týka sa to aj vás?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -