Služby ako App Store a Google Play veľmi dobre vynášajú tvorcom aplikácii ale aj prevádzkovateľom. V tomto prípade sú to spoločnosti Google a Apple. No a hoci má Android podstatne väčšie zastúpenie na trhu ako iOS, ľudia radšej nakupujú v druhej službe. Odzrkadlilo sa to aj na tohtoročných „výplatách„.
Google vyplatilo vývojárom skoro o polovicu menej ako Apple…
Na svete existuje viacero paradoxov, medzi ktoré patria jednoznačne aj obchody so softvérovými službami pre iOS a Android. Apple ma na trhu s mobilnými zariadeniami zastúpenie len zhruba 10%. Absolútna väčšina zvyšku sú potom zariadenia s Andoridom. Napriek tomu je to však pri vyplácaní vývojárov v službách App Store a Google Play úplne naopak. Evidentne vynáša lepšie práve služba, ktorá je v porovnaní s konkurenciou v omnoho horšej pozícii.
Googlu sa už od začiatku roka 2020 veľmi dobre darí a doteraz vyplatilo vývojárom cez 80 miliárd amerických dolárov. Je to síce obrovské číslo, avšak skoro o polovicu menšie ako to, ktoré zaplatila jablková spoločnosť.
Bavíme sa o sume 155 miliárd dolárov, čo jasne vypovedá o tom, že na tejto platforme ľudia míňajú peniaze oveľa radšej. Ťažko povedať, čo je presne dôvodom tohto, na oko zvláštneho trendu. Predsa len je na svete podstatne viac produktov s Andoridom ako tých s iOS.
iPhony sú drahšie, môže to s tým súvisieť…
Domnievame sa ale, že za to môžu minimálne tieto 2 dôvody. V prvom rade ide o to, že majitelia iPhonu sú vo všeobecnosti majetnejší (nechceme samozrejme nikoho urážať). Tieto zariadenie sú rádovo o stovky dolárov a eur drahšie ako tie, ktoré majú nainštalovaný operačný systém Android. Najlacnejší iPhone v roku 2020 bude stáť 399$. Najlacnejší Android koľko? 39,99$?
Už tu vzniká prvý predpoklad k tomu, že si ľudia používajúci zelenú platformu budú nakupovať aplikácie omnoho menej ako tí, ktorý majú radšej nahryznuté jablko. Samozrejme nie je to samozrejmosť. Niekto môže využívať opačnú stranu jednoducho preto, lebo mu to viac vyhovuje. V krajinách ako Čína, India a podobne to ale určite nie je samozrejmosť. Tu dominuje trhu práve Android.
Druhým predpokladom pre lepšie predaje je potom to, že do Andorid zariadení sa dajú sťahovať appky aj na čierno. Do iOS je to už ale trochu problém. Museli by ste mať nepopulárny Jailbreak. Aj to môže byť dôvodom toho, prečo sa vývojárom pre iOS v tomto segmente oveľa viac darí.
Väčšina z nich ale vyvíja aplikácie pre obidve platformy. To znamená, že je v podstate jedno, ktorá toho predá viacej. Hlavne, že sú po sčítaní nákladov na vývoj v zisku. Aké appky ste si naposledy nakupovali vy?