Spoločnosť Huawei bola donútená vytvoriť svoj vlastný operačný systém HarmonyOS z dôvodu rozsiahlych obmedzení a sankcií, ktoré boli na ňu uvalené. Práce na ňom započali ešte v roku 2019 a od tej doby ho firma intenzívne vyvíja. A hoci HarmonyOS nezaznamenal žiaden globálny úspech, vývojárom to zrejme neprekáža.

Ako totiž uvádza portál Scmp, v domácej Číne dosahuje tento operačný systém viac, ako pôsobivé výsledky. Podľa aktuálnych zistení už totiž stihol prekonať spoločnosť Apple a jej iOS (s cca 20 % podielom na trhu) a postupne sa približuje k ešte väčším číslam, kvôli ktorým predstavuje určitú hrozbu pre operačný systém Android.

HarmonyOS je súčasťou každého nového zariadenia, ktoré sa predáva v krajine nebeského draka a o tom, že je tu veľmi populárny niet žiadnych pochýb. Navyše sa začínajú objavovať indície, že záujem o HarmonyOS by mohol rásť postupne aj v ďalších krajinách.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Zaujímavé však je, že od vydania HarmonyOS Next už tento operačný systém nebude podporovať apky, ktoré pôvodne vznikli pre operačný systém Android. Huawei si teda trúfa na veľký krok.

HarmonyOS, ako ušitý na mieru pre Číňanov

Dôležité je zdôrazniť, že HarmonyOS je pre čínsky trh, ako ušitý na mieru. Spoločnosť spolupracuje pri jeho vývoji s rôznymi s čínskymi spoločnosťami a značkami a samozrejme v ňom nechýba ani platobná metódfa Alipay či komunikačná platforma DingTalk.

Navyše mnohé firmy z Číny už vyvíjajú svoje vlastné apky a softvér práve pre tento operačný systém. V auguste minulého roka ho totiž používalo už cez 700 miliónov zariadení.

Aj preto sa stal zaujímavý pre viac, ako 2,2 milióna vývojárov tretích strán. Samotné čísla sú však dnes pravdepodobne ešte vyššie.

Celkovému rastu môže pomôcť aj predstavenie novej rady smartfónov Huawei P70, ku ktorému dôjde už v najbližších mesiacoch. Práve po tejto udalosti sa predpokladá, že si HarmonyOS „uchmatne“ stabilné druhé miesto na domácom trhu.

Apple aj Google musia byť na pozore 

A hoci to pre operačné systémy iOS, ani Android zatiaľ nepredstavuje žiadnu veľkú hrozbu, pokiaľ by sa HarmonyOS stal úspešný aj v iných častiach sveta, bolo by jasné, že Apple aj Google budú mať nepríjemný problém.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 bude opäť nedostupný. Spoločnosti Apple budú chýbať milióny kusov

Technologický gigant z Cupertina to už koniec koncov pocítil na vlastnej koži, keď mu klesol trhový podiel v oblasti smartfónov z minuloročných 75 % na súčasných 71 %. Viac sme sa tomu venovali v samostatnom článku.

Hlavným dôvodom tejto zmeny bol najmä rýchly rast spoločností Huawei a Samsung. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to bude pokračovať ďalej.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.