Ako to už vyzerá, Apple sa rozširuje so svojou výrobou aj do ďalších krajín sveta. Nemôže sa spoliehať len na produkciu v Číne. Pomalinky si buduje zázemie aj v Indii, kde predáva predovšetkým staršie modely. Dnes sme dostali informáciu, že nová továreň spoločnosti Wistron začne produkovať základné dosky pre iPhone.

India rozširuje výrobu dielov pre iPhone.

Apple je za posledných 10 rokov podstatne „globálnejšia“ spoločnosť ako kedykoľvek pred tým. Približne v roku 2014 začali veľké snahy o to, aby prerazila v Číne s iPhonom, čo sa celkom podarilo.

- Reklama -

Na konkurenčné spoločnosti možno nemá, no vzhľadom na to, aká je táto krajina veľká a aká je v nej životná úroveň to vôbec nie je zlé. Napriek tomu, že doteraz bola primárnym produkčným trhom iPhonu Čína, už dlhšiu dobu to nie je jediné miesto, kde sa tieto telefóny skladajú.

Pred pár rokmi sa Apple začalo sústrediť aj na iný trh, konkrétne Indiu. Otvorilo tu továreň, ku ktorej sa čoskoro pridala druhá a teraz dodávateľ Wistron postavil ešte tretiu. Vo všetkých závodoch sa produkujú predovšetkým staršie verzie iPhonu.

Apple nakúpilo hliník bez uhlíku. Materiál sa mení po 130 rokoch.
India rozširuje výrobu dielov pre iPhone. Bude sa tu vyrábať dôležitý komponent.

V Indii majú radi staršie iPhony

Od roku 2017 je to napríklad iPhone SE, iPhone 6S či iPhone 7. Tie sú na miestnom trhu populárne aj dnes vzhľadom na nižšiu cenu. Po novom bude ale Wistron vyrábať aj komponenty. Jednať sa má konkrétne o dosky s plošnými spojmi označované ako PCB. Je to jeden z najdôležitejších prvkov pre iPhone.

Presne v tomto prípade ide o diel, na ktorý sa následne montuje procesor, operačná pamäť, úložisko a všetko ostatné. Podľa dostupných informácii predstavuje práve skompletizovaná základná doska, zhruba polovicu nákladov na každý vyrobený iPhone. Apple teda urobil veľmi dobrý krok, že začal s výrobou komponentu v tejto krajine. Ušetrí na platení cla a tiež doprave.

Radi by sme dodali, že v Indii sa iPhony vyrábajú aj z toho dôvodu, že na dovoz týchto zariadení sa vzťahuje spomínané clo (ktoré je veľmi vysoké). Tamojšia vláda chcela urobiť opatrenie, aby na jej území veľké spoločnosti produkovali zariadenia ako aj diely, z ktorých sa skladajú a nie, aby ich dovážali z Číny a následne predávali.

Vytvorí to viacej pracovných miest a tým pádom sa zdvihne aj životná úroveň krajiny. V blízkej budúcnosti nemusí byť výnimkou, že budeme mať v Európe aj iPhony z Indie. Netreba sa však ničoho báť. Každá továreň Applu, kdekoľvek na svete musí spĺňať prísne pravidlá týkajúce sa kvality. Rozdiel v spracovaní teda nikto reálne nepocíti…

iPhone XR
India rozširuje výrobu dielov pre iPhone. Bude sa tu vyrábať dôležitý komponent.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.