V poslednej dobe počúvame stále o novom operačnom systéme od Apple. stále sa ukazujú novinky, ktoré spoločnosť Apple priniesla. Najnovšie si môžeme povedať niečo o sledovaní, ktoré je prepracovanejšie. iOS 13 vám povie, kde vás sledovali aplikácie.

iOS 13 vám povie, kde vás sledovali aplikácie.

Sledovanie rôznymi aplikáciami je niečo, na čo sme si už zrejme všetci zvykli. Na druhú stranu ale nemusí byť príjemné, keď o vás niekto cudzi vie absolútne všetko. Dokonca aj to kde a ako dlho sa vrámci dňa pohybujete. Povolenie dávate každej aplikácií tesne po nainštalovaní. Veľa krát len na to aby ste sa autorizovali. Po novom vám pri sledovaní vášho pohybu iOS 13 upozorní pop-up oknom. V ňom budete môcť zmeniť to, či chcete aplikáciu používať takýmto spôsobom aj naďalej alebo jej dovolíte zdieľať vašu polohu len raz.

iOS 13 vám povie, kde vás sledovali aplikácie. - svetapple.sk

Zaujímavé je ale to, že iPhone vám po novom na mape presne ukáže, kade ste sa pohybovali a koľko z toho zaznamenala aplikácia. Každé odoslanie polohy sa zároveň ukladá aj do zariadenia a vy tak môžete vidieť, či vás sleduje appka viac ako je vám to príjemné alebo to jednoducho ignorovať. Na záver na tomto okne ešte uvidíte dôvod, prečo vás daná aplikácia sleduje. Na obrázku vyššie môžete vidieť sledovanie aplikáciou Tesla. Jej odôvodnenie:

“Tesla používa vašu polohu na zobrazenie vašej polohy v závislosti od vášho vozidla (keď je aplikácia otvorená) a na optimalizáciu kľúča telefónu na podporovaných vozidlách (keď aplikácia pracuje na pozadí).”

Ešte niečo

iOS 13 vám povie, kde vás sledovali aplikácie. To ale nie je všetko. Pribudne aj funkcia “Allow Ones” teda povoliť prístup jeden krát. Ako už bolo vyššie spomenuté aplikácie niekedy potrebujú polohu na autorizáciu používateľa.

Pokiaľ ju povolíme len raz, nikdy nás už nebude aplikácia sledovať a vždy pri zapnutí sa nás opýta, či budeme zdielať polohu. Len tak mimochodom, ak máte horšiu výdrž batérie, skontrolujte si to, koľko vám z nej odoberajú lokalizačné služby. Všetko aplikácie, o ktorých ani neviete, že vás práve sledujú. Budete túto “službu” používať alebo vám príde zbytočná? Svoje názory a postrehy nám prosím píšte do komentárov. Budeme vám vďační.

iOS 13 vám povie, kde vás sledovali aplikácie. - svetapple.sk

zdroj: 9to5mac

ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here