Vyzerá to tak, že pri vývoji iOS 14 bolo pre Apple najdôležitejšie, aby bol systém čo najbezpečnejší. Firma sem pridala niekoľko užitočných funkcií, ktoré tomu napomáhajú. Dnes sa môžete pozrieť na to, ako niektoré aplikácie čítajú dáta zo schránky/clipboardu.

iOS 14 a čítanie dát zo schránky

Hoci je aj iOS 13 veľmi dobre zabezpečený, jeho nástupca prináša možnosti, ktoré sme doposiaľ nevideli. Jednou z nich je aj funkcia, ktorá dokáže používateľa upozorniť, keď nejaká aplikácia číta informácie zo schránky (clipboardu).

Následujúci tweet vám ukáže, ako bol pri tomto pristihnutý extrémne populárny TikTok. Počas písania na klávesnici neustále vyskakovali krátke upozornenia v hornej časti obrazovky. Nakoľko ide o závažný problém, reagovali aj tvorcovia appky.

TikTok trhá rekordy. Bola najsťahovanejšou appkou na iOS.
TikTok

Podľa ich oficiálneho stanoviska mohlo za toto správanie špeciálne nastavenie, ktoré kontroluje schránku v rámci „anti-spamovej“ ochrany. Nevieme síce, do akej miery je to pravda, no vývojári túto funkciu TikToku odoberú.

Momentálne vo vzduchu visí otázka, či sa táto zmena týka iba platformy iOS alebo aj Androidu. Medzi ďalšie appky, ktoré boli pristihnuté pri čítaní dát zo schránky vo chvíli, kedy na to nemali jasný dôvod patria aj Starbucks, Overstock, AccuWeather a mnohé iné…

Jednoduchá bezpečnostná funkcia od spoločnosti Apple teda veľmi dobre funguje a používateľ môže sám vidieť to, ako ho niektoré appky sledujú alebo teoreticky okrádajú o informácie. Viete si predstaviť, že by ste si skopírovali napríklad prihlasovacie heslo k svojmu bankovému účtu a šikovný hacker by sa ho zmocnil prostredníctvom aplikácie? My veru nie. Dávajte si teda pozor.

https://twitter.com/jeremyburge/status/1275834326513573888?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1275896482433040386%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fapplenovinky.cz%2F2020%2F06%2Fnova-funkce-v-systemu-ios-14-odhalila-ze-nektere-aplikace-ctou-casto-data-ze-schranky%2F
Prečítajte si tiež  Apple aktualizovalo aplikáciu Apple Music na Android.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.