Cupertinský gigant ešte stále tvrdo pracuje na novom operačnom systéme iOS 14, ktorý bude predstavený 22. júna, v rámci online konferencie WWDC 2020. Najnovšie informácie od 9to5mac naznačujú, že prinesie vstavaný prekladač pre Safari a ostatné aplikácie.

iOS 14 príde s prekladačom v Safari a ostatných aplikáciach.

Či už ovládate cudzie jazyky alebo nie, vždy sa hodí mať po ruke kvalitný prekladač. Niekedy je to veta, inokedy zase slovo, s ktorým si neviete rady, no stačí zapnúť iPhone a problém je za pár sekúnd vyriešený. Najnovšie správy naznačujú, že Apple ponúkne pre svoj nový operačný systém iOS 14 integrovanú možnosť prekladania. Najlepšie na tom celom je, že sa nebude týkať len aplikácie Safari ale v podstate celého systému.

Jablková spoločnosť na to použije poznatky z oblasti umelej inteligencie a hlasového asistenta Siri. Ten je už dnes v rámci niektorých jazykov schopný prekladať slová a taktiež frázy. Pokiaľ budete napríklad na iPhone čítať zahraničnú stránku s obsahom v cudzom jazyku a objaví sa nejaký problém, jednoducho si ju „premeníte“ do jazyka, ktorému rozumiete a budete pokračovať ďalej.

podlaha
reklama

Dnes tiež fungujú aplikácie, ktoré dokážu sprostredkovať niečo podobné, no treba si ich stiahnuť a nainštalovať… 9to5mac tiež uvádza, že samotná funkcia by mohla fungovať aj automaticky v prípade, že si to tak používateľ nastaví. Akákoľvek zahraničná stránka by sa teda preložila bez toho, aby ste to museli robiť manuálne.

Zaujímavé je, že Apple chce za týmto účelom využívať Neural Engine. Podľa všetkého bude funkcia bez väčších problémov fungovať aj mimo pripojenia na internet. Do Cupertina sa samozrejme nebudú odosielať žiadne dáta, aby nedošlo k manipulácii s osobnými údajmi.

iOS 14 príde s prekladačom v Safari a ostatných aplikáciach.
iOS 14 príde s prekladačom v Safari a ostatných aplikáciach.

Na Slovensku môže byť zo začiatku problém

O tejto novinke nemáme veľa informácii (snáď len tú, že sa skutočne objaví). Je preto náročné predpovedať, v akých jazykoch bude vo finále fungovať. Náš odhad je ale taký, že zo začiatku pôjde len o nižší počet s tým, že sa časom pridajú ďalšie a ďalšie (alebo sa budú dať dopĺňať manuálne cez aplikácie tretích strán )…

No a keďže Slovensko je len veľmi malá krajina, na ktorú Apple príliš nemyslí, môže sa stať, že na prekladanie do nášho rodného jazyka si budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Bodaj by sme sa samozrejme mýlili a funkcia prišla pripravená pre všetky krajiny sveta. Na druhej strane však poznáme realitu a v tomto smere máme skôr opatrné očakávania. Všetko ukáže až čas. Už za necelé 3 týždne sa dozvieme, ktoré z uniknutých informácií ohľadom iOS 14 sa napokon potvrdili a ktoré nie. Sledujte nás aj naďalej.

Prečítajte si tiež  Na iPhone si nainštalujeme apky priamo z internetu. EÚ premenila iOS na Android
Apple práve vydalo aktualizáciu iOS 13.2.2. Opravuje otravnú chybu.
iOS 14
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.