Apple dlhé roky tlačí na hardvér, ktorý je používaný vo fotoaparátoch iPhonu. Ako iste viete, tento technologický gigant si vždy potrpí na najvyššej možnej kvalite, ktorú posúva stále dopredu. V poslednom období však do hry vstupuje aj softvér či umelá inteligencia. Tá je veľmi prínosná.

Nový operačný systém iOS 15, ktorý bol predstavený len pred niekoľkými mesiacmi a v súčasnosti prebieha jeho rozsiahle beta testovanie je po novom schopný odstrániť z fotiek nežiadúce odlesky objektívu. Tie vznikajú napríklad vo chvíli, keď fotíte oproti slnku.

Samotný čip teda vytvorí fotografiu, ktorá následne putuje do procesora ISP (Image Signal Processor) a ten dokáže zásadným spôsobom ovplyvniť jej kvalitu. Predviedol nám to aj používateľ sociálnej siete Reddit, ktorý na túto novinku prišiel v podstate náhodou.

Apple o tejto novinke nikde neinformuje

Po vytvorení záberu si všimol, že sa v jeho ľavej časti vyskytuje „kaz“, spôsobený odrazom objektívu. Každý kto už fotil s iPhonom sa s tým pravdepodobne stretol.

Na tejto fotke môžete vidieť odraz objektívu v ľavej časti – Reddit

Keď si ale spomínaný používateľ pozrel fotografiu v galérii, drobná chyba akoby zázrakom zmizla. Automaticky ju odstránil operačný systém iOS 15.

Tu už odraz objektívu zmizol – Reddit

Keďže išlo o Live záber, domnienky sa dali ľahko overiť. Akonáhle bol podržaný prst na zábere (a z toho sa stalo video), odraz objektívu sa okamžite vrátil. Fotografia, ktorú môžete vidieť nad týmto odstavcom je posledným obrázkom, ktorý zostane na obrazovke po prehratí celého Live záberu.

Je zvláštne, že sa Apple s týmto vylepšením nikde nepochválilo, pretože je užitočné a používatelia ho určite ocenia.

V tomto prípade sa jav vyskytol na najnovšom iPhone 12 a tak zatiaľ nevieme povedať, či podobné spracovanie záberu zvládnu aj staršie zariadenia. To ukáže až čas.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si myslíte o podobnom vylepšení vy. Považujete spomínanú úpravu fotografie za prínosnú alebo nie? Tešíme sa na všetky vaše reakcie a názory,

Môže ťa zaujímať
- Reklama -