Zdá sa, že spoločnosť Apple si na akciovom trhu od začiatku roka výrazne pohoršila. Podľa analytikov súvisí prepad hodnoty spoločnosti s citeľne nižším záujmom o nový modelový rad iPhone 15. Nové smartfóny, ktoré Apple predstavil na jeseň minulého roka vraj nevyvolávajú taký záujem, ako zariadenia minulej generácie. A to je dosť veľký problém.

Prvý týždeň roka 2024 nebol pre akcie spoločnosti Apple vôbec dobrý. Ako uvádza banka J.P. Morgan vo svojej najnovšej správe určenej investorom, akcie AAPL klesli až o 6 %, čo je v hrubých číslach pomerne extrémna hodnota. Analytici dopĺňajú, že za to môžu pravdepodobne správy, ktoré naznačujú, že o iPhone už nie je taký záujem, ako v nedávnej minulosti.

iPhone 15 v predajoch mierne zaostáva

Záujem o iPhone 15 je podľa analytikov o niečo slabší ako v prípade modelov iPhone 14 a iPhone 13. Netreba sa tomu, ale veľmi čudovať, keďže tieto modely sú po hardvérovej stránke stále veľmi dobre vybavené a dajú sa kúpiť za skvelé ceny.

Tak napríklad starší iPhone 13 kúpite po kliknutí na tento odkaz už za 634 € a o generáciu novší iPhone 14, ktorý má však rovnaký procesor aj dizajn, ako predchodca, sa dá po kliknutí na tento odkaz zohnať za 710 €.

Len pre porovnanie, Apple predáva nie až o toľko lepší iPhone 15 od 949 €, avšak po kliknutí na tento odkaz ho môžete získať za 821 €. Je to teda výrazne viac.

Varovným prstom pre Apple môže byť aj rastúca popularita konkurenčnej spoločnosti Huawei na dôležitom čínskom trhu. Viac sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

V týchto končinách sa totiž gigantovi z Cupertina výrazne pohoršilo, za čo môže možno aj zákaz používania iOS zariadení v štátnej správe. Je to reštrikcia zo strany čínskej vlády, ktorá sa obáva sledovania americkými úradmi.

Zdroj: YouTube / Created Tech (snímka obrazovky)

Štatistika ukazuje, že tržby z iPhonov v roku 2023 medziročne klesli o 2 %, pričom prvý štvrťrok bol najhorší. V tom čase bol zaznamenaný až  8 % prepad. V roku 2024 je situácia o čosi iná, keďže Apple plánuje zvýšiť tržby z iPhonov v nasledujúcich mesiacoch. Podľa prognóz by mala krivka predaja stúpať postupne nahor. Nič, ale nie je isté.

Aj keď sa v poslednej dobe zvýšili obavy ohľadom výkonnosti iPhonu 15, JPM vidí pozitívne nastavenie do zisku s podporou dodávateľského reťazca.

Predaj smartfónov by mohla zvýšiť aj blížiaca sa náhlavná súprava Apple Vision Pro, ktorú Apple začne predávať už o niekoľko týždňov. Headset totiž bude úzko spolupracovať s viacerými jablkovými zariadeniami, medzi ktorými nechýba ani iPhone.

Prečítajte si tiež  Má iPhone 15 Pro konštrukčný problém? Niektorým zákazníkom z neho vyteká lepidlo

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -