Aktualizované 5. februára 2024.

Spoločnosť Apple nám ešte v januári predstavila aktualizáciu iOS 17.4, ktorá je aktuálne dostupná v rámci beta testovania. Novinka bude k dispozícii pre iPhone už čoskoro a najmä v Európskej únii prinesie zmeny, ktoré sme si ešte pred pár rokmi ani nevedeli predstaviť.

A aj keď Apple zvyčajne dopredu neoznamuje, kedy vydá svoje aktualizácie, gigant teraz urobil výnimku, nakoľko sa o tom zmienil vo svojej poslednej tlačovej správe. Konkrétne sa v nej venoval tomu, že iOS 17.4 sa musel podriadiť zákonu o digitálnych trhoch (DMA) a z toho dôvodu predstavuje pre niektorých používateľov riziká. Tie sa žiaľ nedajú odstrániť, no Apple sa bude maximálne usilovať o to, aby boli na starom kontinente čo najviac potláčané.

Nové možnosti pre aplikácie vývojárov EÚ nevyhnutne vytvárajú nové riziká pre používateľov Apple a ich zariadenia. Apple nemôže tieto riziká odstrániť, ale v rámci obmedzení DMA podnikne kroky na ich zníženie. Tieto ochranné opatrenia budú zavedené, keď si používatelia stiahnu iOS 17.4 alebo novšiu verziu od marca.“ – uvádza spoločnosť Apple vo svojej tlačovej správe.

Vďaka tomu vieme, že vo februári tento update určite neuvidíme, no k dispozícii bude až na budúci mesiac. To či pôjde o začiatok, alebo koniec marca zatiaľ známe nie je. Vývoj iOS 17.4, ale podrobne sledujeme a o novinkách vás budeme pravidelne informovať. Pokiaľ chcete poznať všetky novinky, ktoré tento update prináša, pokračujte nižšie v našom rozsiahlom článku.

Všetko o iOS 17.4 na jednom mieste 

Najnovšie vývojárske beta verzie operačných systémov iOS 17.4 a iPadOS 17.4 od spoločnosti Apple prinášajú významné aktualizácie, ktoré sa z veľkej miery týkajú nás Európanov.

Ako uvádza Macrumors, mnohé z týchto zmien sú vytvorené so zreteľom na fakt, aby dodržiavali nové zákony EÚ, v týchto operačných systémoch sa nachádzajú aj ďalšie globálne inovácie, ktoré určite stoja za vašu pozornosť. Všetky vám ukážeme v dnešnom článku.

Začať by sme mohli tým, že spoločnosť Apple nemala na výber a podľahla tlaku politických rozhodnutí na území starého kontinentu. V záujme zosúladenia sa so zákonom o digitálnych trhoch (DMA) v EÚ firma zaviedla zásadné zmeny v spôsobe fungovania obchodu App Store a možnosti inštalácie aplikácií mimo neho na iPhone či iPad.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Firma okrem iného odomkla aj NFC, vďaka čomu už Apple Pay nebude jedinou platobnou metódou na jej zariadeniach. Konkurencia môže v tomto smere začať prinášať svoje vlastné riešenia a implementovať platobné systémy.

Prečítajte si tiež  Siri by sa už dnes mohla dočkať zaujímavej inovácie

Alternatívne obchody s aplikáciami a prepracované poplatky

Apple App Store
Zdroj: Apple

Vývojári aplikácií v Európskej únii majú teraz možnosť využívať alternatívne obchody s aplikáciami, alebo distribuovať svoje aplikácie prostredníctvom nových kanálov. Túto zmenu sprevádza nová štruktúra poplatkov.

Vývojári, ktorí sa rozhodnú pre tento nový systém, budú platiť štandardný poplatok 0,50 eura za používateľa ročne, pričom prvý milión inštalácií apiek bude bezplatný. Okrem toho sa na aplikácie z alternatívnych obchodov s aplikáciami nebude vzťahovať žiadna provízia, zatiaľ čo na aplikácie v App Store sa bude vzťahovať znížená sadzba provízie vo výške 17 %, resp. 10 % v prípade menších podnikov alebo viac, ako ročných odberov v rámci predplatného.

Vývojári môžu tiež zostať pri existujúcom modeli provízie 15 / 30 %, ktorý zostáva normou mimo EÚ. Vývojárom pomôže zorientovať sa v týchto možnostiach kalkulačka poplatkov spoločnosti Apple.

Používatelia v EÚ si teraz môžu nastaviť preferovaný alternatívny obchod s aplikáciami ako predvolený. Táto možnosť je dostupná v aplikácii Nastavenia.

Zvýšená bezpečnosť používateľov a rodičovská kontrola

Aktualizácie v systéme iOS 17.4 zahŕňajú rozšírené bezpečnostné opatrenia a rodičovskú kontrolu. Používatelia v EÚ budú dostávať upozornenia na potenciálny škodlivý softvér v aplikáciách z alternatívnych obchodov. Okrem toho pri týchto apkách pribudnú nové overovacie obrazovky pri dôležitých informáciách.

Apple okrem toho prepracoval aj funkciu Screen Time (Čas strávený pred obrazovkou). Rodičia budú vďaka tomu schopní rozhodnúť, či si ich dieťa môže nainštalovať aplikácie mimo App Store, alebo mu to v jeho iPhone / iPade nepovolia.

Diverzifikácia možností platieb

Aplikácie v EÚ teraz môžu používať alternatívne spôsoby platby, pričom vývojári budú mať za používanie týchto spôsobov o 3 % nižšie poplatky, než cez platobný systém v App Store.

Tí, ktorí používajú alternatívne platobné metódy v spojení s alternatívnymi obchodmi s aplikáciami, sú povinní platiť len fixný poplatok za používanie vo výške 0,5 € / za používateľa ročne. Ide však o totožný poplatok, ako sme opisovali vyššie. Platí sa až po prvom milióne inštalácii danej apky.

Na základe týchto zmien sa transakcie za digitálny tovar a služby môžu uskutočňovať priamo v aplikácii, alebo vývojári môžu pre platby do apiek prepojiť svoje webové stránky.

Spoločnosť Apple vývojárom v tomto prípade nariaďuje používanie bezpečných a uznávaných poskytovateľov platieb. Chce tým ochrániť spotrebiteľov pred možnými podvodnými praktikami.

Výber preferovaného prehliadača a odomknutie NFC

Apple Pay v EU logo Apple
Zdroj: Apple / EÚ (úprava redakcie)

Používatelia v EÚ budú po aktualizácii na iOS 17.4 vyzvaní k tomu, aby si vybrali predvolený prehliadač zo zoznamu populárnych možností. Apple tiež vývojárom umožňuje úplne sa odpútať od WebKitu, ktorého sa doteraz museli tvorcovia apiek striktne držať.

Prečítajte si tiež  Mark Zuckerberg chce spolu s LG predstaviť konkurenta pre Apple Vision Pro

Ocení to určite spoločnosť Google so svojim prehliadačom Chrome. Už pred rokom sa objavili správy, že táto firma sa pripravuje na veľkú revolúciu vo vyhľadávaní na iPhone. Teraz nám ju môže oficiálne predviesť.

Aby toho nebolo málo, platobné aplikácie a banky tretích strán majú teraz prístup k čipu NFC v iPhonoch, čo v Európskom hospodárskom priestore umožňuje priame bezkontaktné platby bez toho, aby sa museli spoliehať na Apple Pay. Dokonca si do svojich iOS zariadení budeme môcť pridať alternatívu za aplikáciu Peňaženka.

Herné aplikácie, nové emoji a vylepšenia Siri

Globálne streamovacie herné služby, ako Xbox Cloud Gaming, alebo Nvidia GeForce NOW, môžu mať teraz v App Store samostatné aplikácie. Táto zmena dokonca nie je obmedzená len na EÚ spotrebiteľov, ale k dispozícii bude globálne pre celý svet.

Medzi ďalšie vylepšenia operačného systému iOS 17.4 patria aj nové emoji ikony zo zoznamu Unicode 15.1, ktorý bol predstavený v septembri 2023.

iOS 17.4 Emoji
Zdroj: EmojiPedia (úprava redakcie)

Taktiež bola prepracovaná funkcia posielania správ pomocou Siri vrátane možnosti, v rámci ktorej dokáže Siri čítať správy v rôznych jazykoch, ako španielčina, francúzština, nemčina, čínština atď…

Aktualizácia Podcastov a aplikácie Hudba

Apple Music cena
Zdroj: Apple

Karty „Počúvajte teraz“ v aplikáciách Apple Music a Podcasts boli premenované na „Domov“ a aplikácia Podcasty teraz ponúka prepisy rozhovorov. Funkcia vyzerá veľmi podobne, ako keď si v Apple Music aktivujete texty k piesňam.

Safari a ochrana pred odcudzením zariadenia

Spoločnosť Apple v iOS 17.4 rozšírila vyhľadávací panel v Safari na zadávanie URL adresy. Táto zmena je však nenápadná a pravdepodobne si ju ani nevšimnete. Panel sa rozšíril na každú stranu o niekoľko pixelov.

Okrem toho prvá beta verzia prináša aj vylepšenie funkcie Ochrana pred odcudzením, ktorej sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku.

Po novom sa tu objavilo nastavenie, v rámci ktorého si môžete určiť, či sa bude vyžadovať „bezpečnostné oneskorenie“ vždy, alebo len vtedy, keď sa so svojim iPhonom nachádzate mimo známych lokalít.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 950 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -