Spoločnosť Apple neustále pracuje na svojich operačných systémoch, čoho dôkazom je aj pokročilý vývoj aktualizácie iOS 17.5, ktorá sa momentálne ocitla v niekoľkotýždňovom beta testovaní. Ako uvádza Macrumors, hoci je tento update pomerne nenápadný, v skutočnosti prináša užitočnú funkciu.

Pokiaľ ste si niekedy rozbili svoj iPhone, prípadne ste ho šli reklamovať do servisu, pravdepodobne ste boli konfrontovaní s požiadavkou, aby ste si vypli funkciu Nájsť a Aktivačný zámok. Apple sa však nad celým týmto postupom zamyslel a zrejme si uvedomil, že z pohľadu bezpečnosti nejde o ideálne riešenie.

Vývojári preto pridali do zariadenia novú funkciu s názvom „Repair State“, ktorá sa tvári pomerne nenápadne, no využiť ju budete môcť presne na tieto prípady. Zariadenie bude možné odoslať do servisu aj bez toho, aby ste deaktivovali službu Nájsť. Stále budete môcť kontrolovať jeho polohu a navyše uvidíte informáciu, že je v servisnom režime.

Apple nemusí opraviť zariadenie so zapnutou funkciou Nájsť 

Apple oprava iphone servis
Zdroj: Unsplash / insung yoon / Apple (úprava redakcie)

Samotná spoločnosť Apple sa netají tým, že pokiaľ pred servisom nevypnete funkciu Nájsť, zariadenie nemusí byť možné opraviť. Spolu s funkciou Nájsť automaticky vypínate aj Aktivačný zámok, čo je dodatočné zabezpečenie vášho iPhonu proti krádežiam.

Aktivačný zámok spáruje váš iPhone s vašim Apple ID, takže sa nedá používať s iným účtom až do chvíle, kým ho sami nevypnete a svoje rozhodnutie nepotvrdíte heslom.

Ak sa pýtate, prečo Apple od zákazníkov vyžaduje vypnutie týchto funkcií pred servisom, odpoveď je úplne jednoduchá. Firma si skrátka musí byť istá, že zariadenie, ktoré odosielate na opravu je skutočne vaše a nie je kradnuté.

Apple sa týmto vyhýba podvodom s krádežami 

Apple totiž okrem iného vymieňa neopraviteľné kúsky zariadení za repasované jednotky, ktoré vyzerajú ako úplne nové. No a práve tie sa nastavujú od úplných základov.

To znamená, že ak by firme niekto odovzdal kradnutý iPhone a tá by mu ho vymenila za druhý kus, zariadenie by už bolo možné normálne používať bez obmedzení. Apple by sa zároveň vystavoval zbytočným problémom.

Ako funguje Repair State a prečo je pre vás táto funkcia dôležitá 

iPhone repair state nová funkcia pre servis
Zdroj: Macrumors (snímka obrazovky)

Nová funkcia v iOS 17.5 s názvom Repair State nechá aktívne funkcie Nájsť aj Aktivačný zámok, vďaka čomu bude možné zariadenie naďalej sledovať pomocou aplikácie Nájsť aj vo chvíli, keď je práve v servise.

Pokiaľ je funkcia povolená, v aplikácii Nájsť sa pri iPhone objaví informácia, že je pripravený na opravu. V texte sa uvádza, že zariadenie je plne funkčné v stave opravy a je pri ňom aj malá ikona stetoskopu.

Prečítajte si tiež  Zbohom Lightning. V roku 2021 sa dočkáme iPhonu bez neho. Nebude tu ale ani USB-C!
iPhone repair state nová funkcia pre servis
Zdroj: Macrumors (snímka obrazovky)

Dôležité je poznamenať, že aj v tomto štádiu je zariadenie možné označiť za stratené.

A ak sa pýtate, prečo je to pre vás dôležité, odpoveď je úplne jednoduchá. S touto šikovnou novinkou sa môže stretnúť každý Apple používateľ, pokiaľ sa mu jeho iPhone rozbije, alebo v ňom nastane hardvérová chyba, ktorú musí riešiť cez reklamáciu autorizované servisné stredisko.

Po novom už budete poznač oveľa bezpečnejší a transparentnejší postup, ako zariadenie pripraviť na servis. Už sa tešíme, keď vyjde iOS 17.5 a túto funkciu budeme môcť skontrolovať na vlastnej koži.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -