Od oficiálneho vydania operačného systému iOS 17 na WWDC 2023 sa rôznia informácie o tom, ako je to s dostupnosťou vývojárskej beta verzie. Jedni si ju nevedia nainštalovať, iným sa zobrazuje, aj keď sa nikam neprihlasovali a nesťahovali vývojárske profily. Apple malo podľa dávnejších oznámení vyvíjať snahu na obmedzenie využívania vývojárskych beta verzií bežnými používateľmi, pričom to začalo už s príchodom aktualizácie iOS 16.4.

Portál 9to5mac však teraz poukázal na skutočnosť, že všetko je napokon trochu ináč. Neboli sme evidentne sami zmätení z toho, čo sa to na poli beta verzií vlastne deje. Apple oficiálne potvrdilo, že upravilo podmienky pre predčasné skúšanie nového operačného systému. Po novom už nemusíte byť členom vývojárskeho profilu za 99 $ / ročne. iOS 17 sa dá vyskúšať aj úplne zadarmo.

Zmenu si všimol Twitter účet iSoftware Updates, ktorý objavil oficiálnu vývojársku webovú stránku spoločnosti Apple.

Apple iOS 17
Zdroj: Apple

Na nej sa píše aj o bezplatnom vývojárskom profile, ktorý používateľom ponúka podstatne menej možností, ako jeho platená verzia za 99 $. Každopádne ale zahŕňa aj beta verzie iOS, takže všetko, čo musíte urobiť, je prihlásiť sa doň a potom môžete sťahovať. 

Ako sa prihlásiť ako vývojár a nainštalovať iOS 17 beta? 

Zdroj: Unsplash / Matteo Vella ( SvetApple)

Stačí, keď kliknete na stránku https://developer.apple.com/ v prehliadači Safari, kde zadáte svoje Apple ID (ktoré používate v iPhone), zaregistrujete sa do programu vývojárov a následne by sa vám mala objaviť možnosť inštalácie iOS 17 Developer Beta priamo v zariadení (Nastavenia > Všeobecné > Aktualizácia softvéru > Beta Aktualizácie).

Pokiaľ vám to nefunguje, skúste chvíľu počkať, aplikáciu Nastavenia vypnúť / zapnúť, prípadne reštartovať celé zariadenie. Tento postup si tiež vyžaduje, aby ste mali v iPhone minimálne operačný systém iOS 16.4.

Prečo sa mi iOS 17 Developer Beta zobrazila aj bez tohto postupu? 

Tento scenár stretol aj nás a to rovno na dvoch zariadeniach, ktoré v sebe nikdy nemali žiaden konfiguračný profil a ani účty v nich neboli vývojárske (platené).

Každopádne, prostredníctvom našich Apple ID sme sa v minulosti zúčastnili verejného beta testovania, takže to s tým môže súvisieť. Apple si nás (a možno aj vás) jednoducho zaradilo do databázy, v rámci ktorej umožňuje inštaláciu iOS 17 Developer Beta – ak máte iné typy, prečo sa to stalo, podeľte sa o ne s nami v komentároch. Samých nás to vcelku zaujíma, no doteraz sa nám to žiaľ nepodarilo zistiť.

Prečítajte si tiež  Apple vydal iOS 17.6 v prvej beta verzii. Testovanie prebieha súbežne s iOS 18
Zdroj: SvetApple

Pokiaľ sa vám rovnakým spôsobom objavila iOS 17 Developer Beta v iPhone, môžeme potvrdiť, že ide o oficiálnu a podstatne zjednodušenú cestu inštalácie, ktorou Apple prekvapilo snáď všetkých používateľov. Škoda, že to firma nijako oficiálne nekomunikovala a spôsobila dvojdňový zmätok medzi ľuďmi a v redakciách po celom svete.

Na druhej strane, technologický gigant možno ani nechcel, aby tento trik poznali všetci používatelia. Spätná väzba z beta testovania je vraj roky mizerná.

Prečo vám to neodporúčame robiť 

Pokiaľ si chcete iOS 17 rovno nainštalovať do svojho zariadenia, dopredu vás upozorňujeme, že to nemusí byť dobrý nápad.

Prvé vývojárske beta verzie obsahujú problémy, zvykne sa im rýchlejšie vybíjať batéria a tiež rôzne zamŕzajú, alebo im padajú aplikácie. Aj preto je určite lepšou voľbou počkať cca mesiac, kým sa počiatočné muchy vyladia a potom prejsť na oficiálnu verejnú beta verziu.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -