IP67 vodeodolnosť

Mnoho ľudí sa nás často pýta, ako je na tom iPhone s vodeodolnosťou. Odpoveď na túto otázku nie je taká jednoduchá, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Základným problémom je fakt, že aj keď iPhone od modelu 7/7 Plus prežije kontakt s vodou, v prípade, že prenikne do vnútra zariadenia vám nebude uznaná reklamácia.

 

Je to trochu zvláštna situácia, no z nášho pohľadu úplne pochopiteľná. Treba si uvedomiť, že smartfón často padá na zem a dostáva sa do kontaktu s rôznou chémiou, kvôli čomu nie je vylúčené, že mu degradujú tesnenia.

Takisto pri prieniku vody môžu byť porušené podmienky (hĺbka a čas), ktoré sa nedajú spätne overiť. Z právneho hľadiska sa na to teda nazerá tak, že utopenie nespôsobila chyba Apple ale chyba používateľa (aj keď s tým samozrejme nemusíte súhlasiť).

Technologický gigant používa dve normy v rámci ochrany proti vode. Jedná sa o štandardy IP67 a IP68. V tomto článku sa budeme venovať tomu, čo je to IP67 odolnosť. Obsahujú ju tieto modely:

  • iPhone 7 (1 meter na 30 minút)
  • iPhone 7 Plus (1 meter na 30 minút)
  • iPhone 8 (1 meter na 30 minút)
  • iPhone 8 Plus (1 meter na 30 minút)
  • iPhone X (1 meter na 30 minút)
  • iPhone XR  (1 meter na 30 minút)
  • iPhone SE 2. generácie (1 meter na 30 minút)

Čo je IP67 a ako čo sleduje IP67 odolnosť

Na začiatku otázky „čo je IP67“ sa musíme zamerať na prvé číslo IP6x. Pri pohľade na tabuľku nižšie môžeme vidieť, že v praxi bráni prieniku prachu do vnútra zariadenia. Toto majú spoločné oba štandardy.

Čo sa ale líši je druhé číslo IPx7, ktoré určuje odolnosť voči vode. V princípe sa dá povedať, že už základná norma je vodotesná a vydrží ponor na úrovni 1 metra po dobu 30 minút.

V prípade IP68 už určuje tieto hodnoty výrobca, na základe vlastných interných testov (napríklad iPhone 12 vydrží 6 metrov na 30 minút). Dá sa ale povedať, že aj IP67 odolnosť je dostatočná na to, aby vášmu zariadeniu neublížila žiadna kvapalina. 

Pridajte si Svetapple.sk aj na Instagrame. Každý deň prinášame množstvo zaujímavého obsahu, ktorý je trochu iný než tu na webe.

Na záver tu máme aj normu IP69, ktorá garantuje, že zariadenie odolá striekajúcej vysokotlakovej teplej vode. Apple ju ale nepoužíva pri žiadnom produkte.

Prečítajte si tiež  No konečne. Belkin začal predávať príslušenstvo, ktoré z vášho iPhonu urobí webovú kameru pre Mac

Tabuľky s významom IP štandardov

stupeň pred nebezpečným dotykom vniknutím cudzích predmetov
IP 0x bez ochrany bez ochrany
IP 1x dlaní (> 5×5 cm) veľkých
IP 2x (IPxxB) prstom (> 12,5×12,5 mm) malých
IP 3x nástrojom (> 2,5 mm) drobných
IP 4x (IPxxD) nástrojom, drôtom (> 1 mm) veľmi drobných
IP 5x akoukoľvek pomôckou prachu čiastočne
IP 6x akoukoľvek pomôckou prachu úplne

Stupne krytia voči vniknutiu cudzích predmetov

stupeň pred vniknutím vody (špecifikácia IPX)
IP x0 bez ochrany
IP x1 Chránené proti kvapkajúcej vode 1 + 0,5 mm za minútu. Jednotka je umiestnená vo svojej pracovnej polohe a otáča sa okolo vertikálnej osi. Doba skúšky 10 minút.
IP x2 Chránené proti kvapkajúcej vode 3 + 0,5 mm za minútu, Jednotka je testovaná v 4 pozíciách, naklonených o 15 ° od normálnej prevádzkovej polohy. Doba skúšky 2,5 minúty na polohu.
IP x3 Chránené proti vodnej triešti. Voda strieka na prístroj v uhle 60 ° vertikálne, v množstve 10 litrov za minútu pri tlaku 80-100kN / m2 po dobu najmenej 5 minút.
IP x4 Chránené proti striekajúcej vode. Rovnaké ako pri IP x3, len s rozdielom, že voda strieka vo všetkých uhloch.
IP x5 Chránené proti striekajúcej vode. Voda mieri 6,3 mm tryskou vo všetkých uhloch pri prietoku 12,5 litrov za minútu pri tlaku 30 kN / m2 počas najmenej 3 minút zo vzdialenosti 3 metre.
IP x6 Chránené proti intenzívne striekajúcej vode. Voda mieri 12,5 mm tryskou vo všetkých uhloch pri prietoku 100 litrov za minútu pri tlaku 100 kN / m2 počas najmenej 3 minút zo vzdialenosti 3 metre.
IP x7 Chránené proti ponoreniu do vody na 30 minút v hĺbke 1 meter .
IP x8 Chránené proti potopeniu do vody. Zariadenie je schopné nepretržitému potopeniu do vody za podmienok, ktoré určí výrobca.
IP x9 Chránené proti striekajúcej vysokotlakovej teplej vode.

Reklamácia utopeného iPhonu

Ako sme už naznačili vyššie, aj keď iPhone spĺňa určité IP štandardy, stále sa môže stať, že do neho prenikne voda. Žiaľ, máme s tým aj osobnú skúsenosť (model XS), takže vám to neodporúčame riskovať. 

Apple iphone servis
Zdroj: Unsplash / insung yoon

Ak už náhodou dôjde k „utopeniu“, vyhľadajte radšej servis ako obchod, kde ste smartfón zakúpili. Apple takéto poškodenie v rámci záručnej opravy odmieta – o čom písomne informuje vo svojich zmluvných podmienkach.

Technikom stačí veľmi málo na to aby zistili, kde je problém. Cupertinský gigant už roky vybavuje hardvérové časti zariadení špeciálnymi nálepkami (water test), ktoré pri kontakte s vodou sčervenejú.

Prečítajte si tiež  Apple Watch Ultra trpia nepríjemnou komplikáciou. Týka sa obrazovky hodiniek

Nachádzajú sa na rôznych miestach, kde by sa tekutina za normálnych okolností nemala dostať. Existuje dokonca aj trik, ako ich vybieliť. Ťažko ale povedať, či stále funguje a hlavne či technikov oklame.

iPhone Water test
Zdroj: Apple

Čo sa týka vyhľadania servisu, ten navštívte aj vtedy, pokiaľ vám zariadenie po vysušení funguje. Dôvod je absolútne prostý. Ak sa voda dostane napríklad na kontakty, tie začnú po čase oxidovať. Pokojne sa teda môže z ničoho nič stať, že vám váš iPhone vypovedá službu trebárs o mesiac či o pol roka. Najhoršie je na tom to, že nebudete pripravení.

oxdiácia na plošných spojoch
Zdroj: DALL-E

V servisoch vám dokážu zariadenie kompletne vyčistiť a zabrániť tak procesu oxidácie. Používa sa pri tom napríklad ultrazvuková vaňa. Cena úkonu sa pohybuje na úrovni 20-80 € s DPH.

Článok odkazuje na rozsiahlejší text, kde sme sa venovali vodeodolnosti všetkých iPhonov.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.