Otvorenie septembrovej jablkovej konferencie v rámci predstavenia nových produktov rozbehol základný iPad, ktorý sa dočkal už 9. generácie. Cenovo najdostupnejší tablet z portfólia spoločnosti Apple síce na rozdiel od svojich kolegov nevyniká výkonom ani high-endovými funkciami, no predstavuje ideálne zariadenie pre konzumáciu informácií a každodenné úkony.

Prečítajte si tiež  Apple práve predstavilo iPad 9. generácie

Nového vizuálu ani zásadných zmien v dizajne sme sa nedočkali, no v prípade entry modelu tieto aspekty nehrajú žiadnu zásadnú rolu. Aké novinky teda prináša jeden z najpredávanejších a najpopulárnejších tabletov vôbec?

iPad 9 generation

Bezkonkurenčný výkon vo svojej kategórii

Možno si poviete, že základný iPad v porovnaní s ostatnými modelmi rozhodne veľa vody nenamúti. Čo sa ale týka konkurencie, najnižšia rada iPadu je v porovnaní s najpredávanejším Chromebookom trojnásobne rýchlejšia. V prípade porovnania s najpredávanejšími tabletmi so systémom Android je reč až o 6-násobnej rýchlosti.

Tieto štatistiky má na svedomí výkonný čip A13 Bionic, ktorý ponúka až o 20% viac výkonu ako procesor použitý v predošlej generácii iPadu. Čip, ktorý pôvodne poháňal iPhone 11/11 Pro a iPhone SE druhej generácie sa tak dostáva aj do vstupného modelu na poli iPadov. Vďaka tomu je možné na iPade spúšťať výrazne náročnejšie aplikácie a hry a taktiež využívať funkcie nového systému iPadOS 15, ktorý dorazí už budúci týždeň. Okrem toho sa iPad 9. generácie dočkal aj podpory Apple Pencil prvej generácie a klávesnice Smart KeyBoard.

iPad 9 generation

Vylepšená širokouhlá kamera a funkcia Center Stage

Vďaka novej 12MP ultraširokej kamere, umiestnenej na prednej strane tabletu, bude možné využívať funkciu Center Stage aj na iPade 9. generácie. V spojení s Neural Enginom sa dočkáme lepšej kvality počas videohovorov, ale aj fotiek zhotovených predným fotoaparátom.

Funkcia Center Stage má za úlohu držať sledovaný objekt v zornom poli aj v prípade, že sa pohybuje. Ak kamera zaznamená ďalšiu osobu, zobrazované pole sa automaticky zväčší aby bolo vidieť všetky osoby súčasne. Túto funkciu poznáme napríklad z iPadu Pro, kde sa stará o podporu až 122-stupňového obrazu. Vďaka možnosti budú vaše videohovory cez FaceTime alebo iné aplikácie z produkcie tretích strán ešte plynulejšie a zaujímavejšie.

10.2-palcový displej s funkciou True Tone

Funkcia True Tone, ktorú poznáme z iných zariadení sa konečne ukáže aj na cenovo najdostupnejšom iPade v ponuke. V spojení s 10.2 palcovou Retina obrazovkou, ktorá ostáva proporčne nezmenená sa True Tone postará o prispôsobenie farebnej škály zobrazenia k svetelným podmienkam, v ktorých sa iPad momentálne používa.

Vďaka funkciii True Tone sa text alebo iný vizuálny obsah bude zdať naoko príjemnejší a bude viac korešpondovať s nasvietením izby či exteriéru. Vzhľadom na to, že funkcia bola predstavená ešte v roku 2017, s príchodom na základný iPad si dal Apple poriadne na čas.

iPad 9 generation

Väčšie úložisko, rovnaká cena

Na rozdiel od poslednej generácie základného iPadu, nový model ponúkne v základe 64GB úložisko. V ďalších verziách ponúkne 128GB a 256GB, takže na dokumenty, aplikácie, hudbu či hry sa miesto pre používateľov určite nájde.

Pôvodnú 32GB verziu sa po vzore iPhonu s 64GB úložiskom rozhodlo Apple vyňať z ponuky dostupných modelov. Tento krok by sa však nemal odraziť na finálnej cene produktu.

Prečítajte si tiež  Apple práve predstavilo iPad mini 6. generácie

Dostupnosť a cena

Odpoveď na otázku spojenú s cenovkou nebudeme naťahovať. Nakoľko slovenskí reselleri dlhodobo používajú zhodné ceny s rakúskym Apple Online Store, nie je ťažké dopátrať sa ku konkrétnym údajom.

Za základný 64 GB iPad 9. generácie teda zaplatíte presne 379,00 €, čo je veľmi prijateľné. Fanúšikovia väčšieho úložiska sa môžu tešiť na 256 GB verziu, ktorá sa bude predávať o niečo drahšie a to za 549,00 €.

Pokiaľ sa tento iPad rozhodnete skombinovať so 4G pripojením, automaticky cena vyrastie pre základnú 64 GB verziu na 519,00 € a za 256 GB verziu na 689,00 €. Predaj iPadu 9. generácie má byť spustený už v priebehu budúceho týždňa.

Vybrali by ste si jeden z dostupných modelov iPadu 9. generácie alebo by ste skôr dali prednosť prémiovejšiemu modelu? Podeľte sa s nami o váš názor v sekcii komentárov.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -