Spoločnosť Apple bola vždy revolučná. 3 roky potom, ako sa začal predávať iPhone prišiel na trh aj iPad, ktorému veľa ľudí zo začiatku nerozumelo. Steve Jobs ale tušil, že to bude dobrý krok. Za prvý deň sa predalo viac ako 300 000 kusov a dnes patrí k najpredávanejším tabletom na svete!

iPad oslavuje 10. rokov od svojho predstavenia.

Verte alebo nie, uvedenie prvého iPadu na trh prebehlo ešte v roku 2010. Presný dátum predstavenia bol síce 3. apríla, takže to dnes ešte nie je úplne celých 10 rokov ale napriek tomu o tom píšeme v predstihu. Toto zariadenie dokázalo zmeniť celý priemysel.

Potom ako Steve Jobs ukázal prvú generáciu tohto produktu, ľudia sa čudovali. „Na čo by komu bol väčší iPhone?“. To bola jedna z najčastejších otázok. Napriek tomu však šlo asi o celkom praktické a extrémne populárne zariadenie.

Dôvod je ten, že za jediný deň predaja, sa o prvý iPad pobilo hneď 300 000 ľudí. V súčasnosti toto číslo nie je veľké ale v roku 2010 to boli skutočne rekordné dáta… Pokiaľ by bolo viacej vyrobených kusov, je možné, že by sa ešte počet majiteľov výrazne navýšil. iPad teda nespôsobil iba revolúciu ale aj obrovský záujem po tejto platforme. Naučil ľudí, ako ju používať a výrobcov, ako ju majú vyrábať.

Steve Jobs a jeho prvý iPad - svetapple.sk
iPad oslavuje 10. rokov od svojho predstavenia – svetapple.sk

Extrémny úspech iPadu pokračoval. Predával sa ako na bežiacom páse

Na tieto čísla by sme ešte nadviazali pomocou 2 miliónov predaných kusov za prvé dva mesiace na trhu. Za celý rok 2010 ich bolo potom 7,5 milióna kusov. Na nováčika v oblasti perfektný výsledok.

O rok neskôr Apple zaznamenalo predaje iPadu až na úrovni 32,4 milióna kusov! Pomohol tomu určite aj legendárny iPad 2. Hovorí sa, že stále existuje malé percento používateľov, ktorí ho ešte majú (aj keď už dávno nemá podporu).

Apple v roku 2012 predalo opäť (dovtedy) rekordný počet iPadov. Šlo o číslo 58,3 miliónov. V roku 2013 ich bolo dokonca 71 miliónov kusov. To bol ale vrchol. Do dnešného dňa (od roku 2013) Cueprtinsky gigant predal približne 350-400 miliónov kusov iPadov (7 rokov). Ročne sa predaj za posledných cca. 5 rokov pohybuje na úrovni 40-50 miliónov kusov.

Nožnicová klávensica aj v obale pre iPad Pro 2020?
Nožnicová klávensica aj v obale pre iPad Pro 2020?

iPad bojuje proti súperom z vlastných radov.

Za dôvod poklesu môžeme označiť celkovo menší záujem o toto zariadenie. Na vine boli phablety, ktoré okrem iného začalo produkovať aj Apple. Reč je samozrejme o 5,5″ iPhone 6 Plus, ktorý firma predstavila ešte v roku 2014 (čo nám celkom pekne zapadá do časovej osi po roku 2013). Napriek teda tomu, že iPad musí bojovať so silnou konkurenciou z vlastných radov, drží sa celkom dobre aj dnes.

Prečítajte si tiež  iPhone 12 Pro “Navy Blue” – exclusive renders from svetapple.sk

Dlhodobo vedie v priečkach najlepšie predávaných tabletov. Môže za to jeho spoľahlivosť a relatívne dobrá cenová dostupnosť (aj keď samozrejme záleží na verzii). Za pokles predajov môže aj fakt, že iPad si používatelia nechávajú omnoho dlhšie ako 3 roky. V tomto smere nepotrebujú tak častú inováciu ako napríklad v prípade iPhonu. Aký model máte doma vy?

https://www.youtube.com/watch?v=qxWEpp206lg
https://www.youtube.com/watch?v=jj6q_z2Ni9M
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.