Nový iPad Pro s OLED displejom je podľa všetkého ten najvýkonnejší tablet na svete, za čo vďačí procesu M4, ktorý disponuje 9 alebo 10-jadrovým CPU, 10 jadrovým-GPU a 16-jadrovým Neural Enginom, ktorý je pripravený na náročné AI úlohy, ktoré budú do iPadu prichádzať už v nasledujúcich mesiacoch.

To, o čom Apple na evente nehovoril je ale operačná pamäť RAM. Jej maximálna kapacita môže byť až 16 GB, čo je na taký tablet, akým je iPad Pro tak akurát. Platí to špeciálne vtedy, keď ide o zariadenie s operačným systémom iPadOS, o ktorom vieme, že veľa RAM na rýchle fungovanie vlastne ani nepotrebuje. Tu si, ale treba dať pozor.

Spoločnosť Apple totiž neponúka bohatých 16 GB RAM pre každý pamäťový variant. Takúto kapacitu získate len vtedy, keď si zaobstaráte prevedenie s 1 TB alebo 2 TB úložiskom. Paradoxne je výhradne s týmito verziami dostupná aj nová matná nanotextúra pre displej.

Ak si kúpite nový iPad Pro so základnou 256 GB, alebo vyššou 512 GB pamäťou, k dispozícii budete mať iba 8 GB RAM, čo sa nám zdá naopak na takto prémiové zariadenie trochu málo.

Apple tu predsa mohol použiť aspoň 12 GB RAM rovnako, ako mnoho konkurenčných výrobcov. Je to škoda…

Dobrou správou je aspoň to, že ako 16 GB RAM, tak aj 8 GB RAM majú rovnakú priepustnosť na úrovni 120 GB/s.

iPad Pro s menšou pamäťou ponúkne aj slabší výkon 

Apple Silicon M4
Zdroj: Apple

A ako sme naznačili na začiatku článku, Apple si pre majiteľov nižších pamätí pripravil ešte jedno malé a nenápadné obmedzenie, ktoré však môže náročnejším spotrebiteľom prekážať.

Ak si totiž nekúpite iPad Pro v 1 TB alebo 2 TB verzii, zariadenie nebude mať 10-jadrové CPU čipu M4 so 4 výkonnostnými jadrami, ale len 9-jadrové CPU s 3 výkonnostnými jadrami.

Samozrejme, väčšina ľudí si tento rozdiel v praxi ani nevšimne. Môžeme sa domnievať, že ide o klasickú snahu spoločnosti Apple o to, aby dosiahla na tomto tablete vyššiu maržu.

Na druhej strane nám to príde pri cenách iPadu Pro, ktoré si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz trochu ako výsmech do tváre. Uvidíme, ako na to zareaguje trh.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple vydalo novú verejnú beta verziu systému macOS Monterey 12.4
Môže ťa zaujímať
- Reklama -