Do redakcie sa nám vďaka nášmu fanúšikovi Danielovi konečne dostalo najväčšie zariadenie s iOS od spoločnosti Apple – iPad Pro. Ide o najnovší iPad a zároveň o najväčšie a najvýkonnejšie iOS zariadenie, ktorý jablková spoločnosť predstavila. Pri 12,9″ uhlopriečke patrí k naozaj obrovským tabletom  a je na mieste otázka či si nekúpiť radšej 13″ MacBook  s aktuálnym OS X – Yosemite.

iPady sú tu s nami už vyše 6 rokov. Na začiatku, keď Steve Jobs predstavil prvý iPad,  názory naň sa líšili. Niektorí boli skeptickí, iní si ho obľúbili na prvý pohľad. Mňa spočiatku neohromili, no po kúpe prvého iPadu Mini, sa mi ukázala krása používania iPadov. Pri iPade Pro tomu nie je inak – už od prvého odomknutia som si ho zamiloval.

- Reklama -

Ale pekne poporiadku. Od predstavenia iPadu Mini, ktorý priniesol zmenu dizajnu iPadov, prešla nejaká doba a s ňou aj iPad Air 2, po ktorom prišiel na svet spomínaný iPad Pro. V začiatkoch možno pôsobí len ako “zväčšený” iPad Air 2, či iPad Mini, no realita je úplne iná. Podľa mňa iPad Pro prináša množstvo skvelých funkcii, ktoré majú obrovský potenciál do budúcnosti a už aj teraz je v určitých oblastiach najlepším “smart” zariadením na trhu.

Aké nové funkcie obsahuje? Pre koho je nový iPad Pro určený? Ako sa veľkosť jeho displeja prejavila v každodennom používaní? Ako je na tom v porovnaní s menšími iPadmi? Oplatí sa kúpiť iPad Pro alebo MacBook? Aké sú pozitíva či negatíva tohto giganta? To všetko a ešte viac sa dočítate v našej detailnej recenzii od magazínu SvetApple.sk

Obsah:

 1. Prvý dojem
 2. Dizajn a konštrukcia
 3. Displej
 4. Zvuk
 5. Batéria
 6. Hardvér
 7. Softvér a iOS 9
 8. Príslušenstvo
 9. Ovládateľnosť
 10. Kapacita a cena
 11. Nedostatky
 12. Mac alebo iPad Pro…?
 13. Využitie
 14. Záver

Prvý dojem

O iPade Pro už asi každý správny Apple fanúšik počul. “Veľký iPad” či “Gigantický tablet”. Ja niesom výnimkou. iPad som videl mnohokrát, či už na videu, alebo na obrázkoch, ale až pri prvom dotyku a uchopení do ruky som zistil, prečo to všetci tvrdia.

Pri svojom 12.9″ displeji je na tablet jednoducho obrovský, ale vďaka svojej veľkosti ťa doslova vtiahne do seba. Na ovládanie som si chvíľku zvykal, no postupom času som zistil, že každý jeden detail je dokonalé premyslený. To sa od Apple dalo čakať. Poďme si teda, ale pekne postupne rozobrať jednotlivé súčasti tohto iPadu.

iPad-Pro-SvetApple

Dizajn a konštrukcia

Prvý iPad Mini bol pre tablet od Applu v mnohých ohľadoch zlomovým bodom. Nielenže predstavoval nový typ zariadenia v portfóliu spoločnosti, priniesol taktiež zásadnú zmenu v jej dizajnovom smerovaní. Zredukovanie váhy, hrúbky a rámikov okolo displeja urobilo z Mini lákavé zariadenie, aj napriek na svoju dobu zastaralým špecifikáciám.

iPad Pro---Design

IMG_0953

Z iPadu Mini rok na to vzišiel iPad Air a následne Air 2, ktoré sú po dizajnovej stránke prakticky jeho zväčšeninou. Dizajn samotného iPadu Pro sa taktiež nejak dramaticky nezmenil. Stále je to hliníkovo-sklenená 12,9″ doska so zaobleným bokom.

Nájdeme tu typicke úzke rámiky po boku displeja, brúsené hliníkové okraje a minimum tlačidiel. Narozdiel od predošlých modelov, iPadu tu ostali už len ovládanie hlasitosti a tlačidlo uzamykania.  Novinkou sú však dva páry stereo reproduktorov a nový Smart Conector na pripojenie klávesnice (pripadne iného príslušenstva do budúcnosti). iPad Pro je teda úplne prvým tabletom z dielne Applu, ktorý prináša skutočné stereo viac info nájdeš v časti Zvuk.

Na obrázku nižšie môžeš vidieť porovnanie iPadu Pro s iPhonom 6 Plus a iPhonom 4.

iphone-4-iphone-6-Plus-iPad-Pro - SvetApple

S narastajúcou uhlopriečkou je fyzický rozdiel medzi Pro a Air oveľa markantnejší, ako pri dvojici Air a Mini. 12,9-palcový displej iPadu Pro je skutočne masívny. Tablet je o niečo väčší ako dva iPady Mini položené vedľa seba a svojou veľkosťou sa tak doťahuje na obrazovky 13-palcových MacBookov.

iPad Pro preto pôsobí ako displej MacBooku oddelený od zvyšku jeho tela. Väčší displej si žiada držanie v obidvoch rukách, ale ani vtedy nejde o ideálnu polohu. Naplno využiteľný bol pri položení na kolená, prípadne skvele sa mi s ním robilo za stolom, keď som si ho podpoprel SmartCoverom alebo položil do vodorovnej polohy.

Displej

Asi tým najdôležitejším pri tomto tablete je jeho displej. Jeho uhlopriečka je presne taká ako sa predpokladalo a to 12,9″. V tomto prípade ide o tak obrovský displej, že ak ho postavíme vedľa iPad Air, jeho výška (displeja) je rovnaká ako šírka displeja pri iPad Pro. Apple tu samozrejme ponúka aj funkciu Split View (rozdelenie obrazoviek) a to všetko na Retine s rozlíšením až 2732 x 2048. Počet pixelov je tu až neuveriteľných 5 900 000, vďaka čomu je rovnaký ako na MacBooku Pro s Retina displejom.

ipad_pro_apple

A verte mi, je skutočne krásny! Kvôli svojej veľkosi, je úplne odlišný od všetkých zariadení, ktoré som doteraz mal možnosť otestovať. Doslova ťa pohltí a je úplne jedno, či si len prezeráš web stránky, píšeš poznámky, alebo pozeráš video na YouTube. Ja som dokonca iPad neustále odomykal, len pre to, aby som sa pozeral na domovskú obrazovku, pretože ten pocit je naozaj neopísateľný.

iPadu zväčšenie uhlopriečky bezpochyby prospelo. Pokiaľ ide o prácu s grafickými aplikáciami, sledovanie filmov, hranie náročných hier, prezeranie webov či prezeranie obrázkov, bude to doslova zážitok. Pochybujeme, že iPad Pro má v súčasnosti priameho konkurenta. Možno sa nájdu tablety rovnakej veľkosti ale žiaden nie je nabitý technológiami práve tak, ako najväčší iPad v histórií.

IMG_0044

Zaujímavosťou je, že displej iPadu Pro dosahuje na šírku presne 2048 obrazových bodov. A to nie je náhoda! Ide o rovnaký počet, aký má iPad Air na výšku. V horizontálnej polohe tak môžeš na iPade Pro s ľahkosťou otvoriť dve plné tabletové aplikácie bok po boku.

Zvuk

Dovolím si povedať, že reproduktory na iPadoch boli spoločnosťou Apple dlho prehliadané. iPad Mini síce priniesol stereo zvuk, no vďaka umiestneniu na spodok zariadenia bol ich potenciál značne obmedzený. Kedže iPad dostal väčšiu uhlopriečku, logicky má aj viac priestoru na vnútorné komponenty, napríklad batériu, či reproduktory.

Túto vlastnosť si uvedomilo aj Apple a iPadu Pro nadelilo hneď štyri obrovské reproduktory uložené v jednotlivých rohoch zariadenia, ktoré tak zabezpečujú stereo reprodukciu v každej polohe tabletu. O týchto reproduktoroch som toho veľa počul, a doteraz asi nikto nechápe,  ako sa inžinierom z Cupertina podarilo z necelých 7 mm hliníku a skla vyťažiť tak hlasný a čistý zvuk.

ipad_pro_speakers_1000

Takto kvalitné reproduktory som nezažil u žiadneho iOS zariadenia (ani žiadneho iného prenosného zariadenia) a myslím, že ani vstavaný reproduktor MacBooku Air nie je tak kvalitný ako to, čo som mohol počuť v uplynulých dňoch, keď som na iPade pracoval.

Preč sú nepríjemné plechové výšky a sotva počuteľné basy predchádzajúcich modelov. Reproduktory sú vyrovnané vo všetkých frekvenciách a aj keď pre mnohých určite nenahradia kvalitné slúchadlá, sú viac než vítaným zlepšením. V spojení s priestrannou obrazovkou je tak iPad Pro dokonalou multimediálnou mašinou. Zvuk dodáva hraniu hier, sledovaniu YouTube videí, či dokonca celých filmov a seriálov, úplne nový rozmer. Na čas testovania iPadu som úplne obmedzil počúvanie hudby cez slúchadlá, namiesto toho som si vychutnal nádherný zvuk.

Ako doplnenie dokonalosti iPad ešte inteligentne využíva dáta získané zo zabudovaného akcelerometra a automaticky ti upravuje zvukový prejav na základe orientácie tabletu. Dvojica horných reproduktorov v každej polohe produkuje väčšinu zvukového spektra, zatiaľ čo dva spodné slúžia ako dodatočné “subwoofery”. Aj toto môže byť jedným z tajomstiev tak dokonalého zvuku.

Batéria

Rovnako, ako všetky iPady pred ním, aj Pro dosahuje veľmi dobré výsledky, čo sa týka výdrže batérie. Tak ako Apple udáva, pri bežnom používaní, ktoré pozostáva zo surfovania po webe, pozerania videí, čítania článkov a úpravy dokumentov s ľahkosťou vydrží 10 hodín. Príjemným prekvapením je, že iPad vydržal mnohokrát aj viac.

Čítaj viac: Toto je skutočne škoda, iPad Pro mohol mať raz takú veľkú batériu!

ifixit-ipad-pro

Túto výdrž má určite na svedomí obrovská batéria, ktorá mohla byť dokonca ešte väčšia. To by mohlo na prvý pohľad pôsobiť, že iPad by mal vydržať celé dni, ale nie je tomu tak. Batéria je síce veľká, ale musí udržať pri živote super-rýchly procesor A9X a 12,9-palcový displej s rozlíšením 2732 x 2048 bodov.

Samozrejme, existujú triky, vďaka ktorým je šanca, že ti iPad na jedno nabitie vydrží dlhšie, napríklad pokiaľ ho budeš používať len na tie najzákladnejšie úkony. Ak chceš vedieť, ktoré činnosti ti najviac vybíjajú batériu, prečítaj si náš článok: Toto ti najviac požiera batériu v iOS 9

Hardvér

Čo sa týka hardvérovej stránky iPadu, tak Apple konečne začal zvyšovať množstvo RAM pamäte v iOS zariadeniach. S týmto krokom začal už s iPadom Air 2 a minulý september sa pridal aj iPhone 6S/6S PlusPro však ide ešte ďalej a oproti nim ponúka hneď dvojnásobok – 4 GB.

To je veľmi vítanou a pocitovo vcelku veľkou zmenou, vďaka ktorej je opakované načítavanie aplikácií a predovšetkým internetových stránok v Safari viacmenej minulosťou. Momentálne používam iPhone 6 Plus, ale po týždni používania iPadu Pro som zistil aký je iPhone 6 “pomalý” – ten rozdiel je naozaj citeľný a tento krok môžeme označiť len ako veľký krok vpred od spoločnosti Apple.

iPad Pro - SvetApple
iPad Pro

Apple dosiahlo to, aby bolo na ňom možné pracovať aj pokročilejšími aplikáciami typu AutoCad. Všetko tajomstvo sa ukrýva v čipe Apple A9X, ktorý je dvakrát rýchlejší ako iPad Air a až 22X rýchlejší ako čip, ktorý sa nachádzal v prvej generácii iPadu z roku 2010. Okrem iného je jeho grafický výkon až 360x výkonnejší ako pri spomínanom prvom iPade. A aby toho nebolo málo, iPad Pro je o 90% výkonnejší ako 80% prenosných počítačov na trhu!

Tento iPad je teda vynikajúcim zariadením na všetko. Vhodný ako pracovný nástroj pre študentov do školy, ako pracovný nástroj pre profesionálne dizajnérske tímy a tiež ako profesionálny nástroj na každodenné použitie. Jeho výkon zvládne takmer všetko.

IMG_0973

Softvér

Mnohí ľudia a recenzie na tento iPad kritizujú operačný systém iOS 9. Mne neostáva nič iné než len súhlasiť. s mobilným operačným systémom sa objavili nedostatky, ako napríklad neresponzivita niektorých aplikácií, čo môžeš vidieť na obrázku nižšie. Aplikácia Instagram v pôvodnej veľkosti vyzerá smiešne a pri priblížení, to je síce lepšie, ale obraz je menej kvalitný, čo je pri takomto displeji ako tŕň v oku.

Instagram---iPad-Pro-SvetApple
Zobrazenie aplikácie Instagram

Daľším, podľa mňa negatívom je rozloženie ikon, ktoré majú medzi sebou zbytočne veľký priestor. Funguje to asi tak, že na hociktorom iPhone máš 4 ikonky vedľa seba. Toto usporiadanie je veľmi praktické a priateľné, pokiaľ máš zariadenie, ktoré je široké maximálne cca 7,5 cm (iPhone 6 Plus), ale nie pri skoro 3 násobku tejto veľkosti cca 22cm (iPad Pro). Apple sa to snažil “zachrániť” fuknciou zväčšenia displeja, podobne ako na Pluskových modeloch, ale bohužiaľ ikonky sa len zväčšili ale nezmenili svoje usporiadanie.

normálne-zobrazenie-iPad-Pro
Normálne zobrazenie
zväčsené-zobrazenie-iPad-Pro
Zväčšené zobrazenie

V prípade, že by iPad Pro obsahoval operačný systém OS X, mohla by byť práca s ním opäť na vyššej úrovni. Toto sa možno napraví v nadchádzajúcom systéme “iOS 10” alebo “iOS X”, ktorý by podľa všetkých dostupných informácii mohol priniesť zjednotenie iOS a OS X, aspoň v niektorých oblastiach.

Príslušenstvo

K iPadu Pro je možné dokúpiť ešte Apple Pencil za 109€ alebo Smart Keyboard za 157€. Verím, že práca s týmito doplnkami, bude opäť o level vyššie, bohužiaľ momentálne na Slovensku ešte nie sú k dispozícii. Akonáhle budú, určite ti prinesieme recenziu aj týchto dvoch šikovných doplnkov!

Apple Pencil - SvetApple
Apple Pencil – SvetApple

Ovládateľnosť

Ovládateľnosť iPadu Pro je o trošku iná ako ostatné iOS zariadenia. Ani sa nie je čo čudovať pri takomto obrovskom tablete. Klávesnica na ktorú si zvyknutý pri iPhone je fuč. Chvíľku trvalo kým som si na tú z iPadu zvykol, ale potom to už bolo bez problémov. Kým som opäť nezačal písať na iPhone. Potom sa zvyk porušil. Garantujem, že sa to určite pri týchto rozdielnych klávesniciach stane aj tebe, ale nie je to nič tragické.

iPad-Pro-Paper

Hranie hier či pozeranie videí je najpohodlnejšie v polohe ležmo, kedy máš  tablet opretý o nohy, prípadne keď ho máš položený na stole. Ja osobne som ho nepoužíval ako napríklad mini, že ho vytiahnem po ceste do školy, či obchodu. Koniec koncov, tohto obra sa naučíš ovládať s ľahkosťou a to pomerne rýchlo. Mne sa to podarilo za cca týždeň a ver mi, že teraz už moj iPhone 6 Plus ovládam bez problémov jednou rukou! 🙂

Kapacita a cena

Už sme si napísali, že nový iPad je naozaj neuveriteľne výkonný, ale nenapísali sme si azda jeden z hlavných faktorov, ktorý môže ovplyvniť človeka pri jeho kúpe. Týmto faktorom je ako ináč cena tabletu. Tá sa pohybuje na spodnej hranici okolo 799€. To znie celkom fajn, ale používateľ dostane len 32GB úložisko. Pokiaľ si však priplatíš 150€, dostaneš až 128GB, v tomto prípade sa teda žiadna 64GB pamäť nekoná. Najdrahšia verzia bude stáť 1079€. Tu používateľ dostane 128GB úložisko spolu s LTE. iPad Pro je dostupný len v troch farbách, rovnako ako ostatné modely.

ipad_pro_colour_options_800

Nedostatky

Apple bohužiaľ tento iPad nevybavil svojou najnovšiou funciou 3D touch, ktorou disponuje iPhone 6S/6S Plus a pod iným názvom aj hodinky Apple Watch, ktoré boli predstavené už pred vyše rokom. Z tohto dôvodu je pre mňa nepochopiteľné, prečo iPad Pro touto funkciou nedisponuje. Verím, že táto funkcia má veľký potenciál a dala by používaniu tejto Pro verzie iPadu zas iný rozmer. Napríklad pri kreslení, modelovaní či upravovaní fotiek, alebo len pre samotnú pohodlnosť používania .

Daľším nedostatkom je iOS 9, tak ako som spomínal v časti Softvér

Mac alebo iPad Pro…?

Tuto otázku si kladie asi mnoho z vás a odpoveď je podľa mňa pre každého individuálna. Ja si myslím, že iPad je skôr doplnok k MacBooku a stále je to “len iPad” a nie plnohodnotný počítač. Veľkosť iPadu takmer zodpovedá 13″ MacBooku a kvalita displeja je rovnaká, ale rozdiel medzi iOS a OS X je razantne cítiť. Ak by na iPade Pro bol OS X, možno by som sa zamyslel nad kúpou iPadu, ale samozrejme s klávesnicou a Apple Pencil. Cenovo sú tieto dve zariadenia vyrovnané, obidve sa v “plnej výbave” iPadu Pro pohybujú okolo 1300-1400€, čo je podľa mňa za tablet dosť a možno aj preto je mojou voľbou stále MacBook.

ipad-pro-vs-2015-macbook-1

Využitie

Využitie tohto giganta je až prekvapivo široké. Ja som na ňom robil v podstate skoro všetko a počítač či notebook som zapínal minimálne. Od písania článkov, cez hranie hier, pozeranie filmov alebo klasické Messenger, Facebook či Instagram. Možno sú to obyčajné činnosti, no na písanie napr. tohto článku, som nemusel hľadať a zapínať notebook, počkať, zadávať heslo, počkať. Jednoducho som priložil prst otvoril Safari a písal som a aj to je jeden z dôvodov, prečo je sú asi tri štvrtiny tohto článku písané na iPade. Presne toto môže byť jeden z dôvodov, prečo si iPad Pro zamiluješ. Pre tú jednoduchosť a zároveň všestrannosť.

Multitasking-iPad-Pro-SvetApple

Wordpress - SvetApple
WordPress – SvetApple

Záver

iPad Pro by sme mohli prirovnať k spoľahlivej dodávke. Svoje uplatnenie si nájde, ale rozhodne sa nestane rodinným autom. Je zariadením, ktoré bude súčasťou práce grafikov, dizajnérov, DJ-ov, návrhárov a ostatných. Tí ho budú milovať. Bežného zákazníka nadrozmerné zariadenie zaujme, ale na bežné používanie je stále správnou voľbou klasický iPad Air alebo iPad mini.

iPad Pro je zariadenie pre tých, ktorí hľadajú zariadenie s funkčnosťou a jednoduchosťou iOS a výkonom Macbooku. Ozaj sa však teším na Apple Pencil, ktoré spustilo vlnu „Steve sa musí obracať v hrobe“. Nie. Steve Jobs kritizoval stylus. Toto je Apple Pencil. Zariadenie, ktoré neslúži na ovládanie nového iPadu. Apple Pencil dáva iPadu úplne nový rozmer. A ja verím, že sám Steve by bol na toto zariadenie hrdý!

IMG_0970

- Reklama -
Momentálne mám na starosti kompletnú grafiku nášho webu. Taktiež tému jailbreak,aplikácie či pozadia od SvetApple. Zodpovedám aj za odpovedanie na facebookové správy na našej oficiálnej FB stránke. Takže ak máš hocijaké otázky, alebo ma chceš kontaktovať, neváhaj a pokojne minapíš na mail [email protected]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here