Fotoaparát je atribút, ktorý je jedným z najdôležitejších pri výbere smartfónu v dnešnej dobe. Apple to dobre vie a preto sa naň každým rokom mimoriadne sústredí. Prvý veľký pokrok prišiel už v roku 2010 keď prišiel iPhone 4 a priniesol výrazne kvalitnejšiu šošovku ako predchodcovia. Dnes si ale pozrite iPhone 11 Pro vs. originálny iPhone z roku 2007 v teste fotoaparátov.

iPhone 11 Pro vs. originálny iPhone z roku 2007 v teste fotoaparátov.

Pokiaľ vás trošku zaujíma minulosť a to ako vyzeral a fungoval pôvodný “originálny” iPhone 2G, ktorý Steve Jobs predstavil na Keynote v januári 2007, ste na správnom mieste. Konkrétne jeho fotoaparát bol niečo, čo ani na danú dobu nebolo príliš pokrokové. Nokia N95, predstavená v septembri 2006 ponúkala omnoho viac. Prvý iPhone mal 2 megapixely, nemal LED blesk a dokonca ani len možnosť nakrúcať video. Pritomľ spomínaná Nokia už v tom čase ponúkala napríklad aj prednú kameru pre video-hovory.

Samozrejme bavíme sa o časoch, kedy ešte žiadne fotografie z mobilných telefónov alebo už pomaly začínajúcich smartfónov neboli príliš kvalitné a Apple sa na tento aspekt absolútne nezameriavalo. Aj preto možno trvalo celé 3 roky, kým začal byť fotoaparát prioritou a toto obdobie prišlo približne v roku 2010. Ešte viac ho zdokonalili o rok neskôr, teda v roku 2011 v iPhone 4S. Dnes je však už rok 2019 a nemáme jeden ale hneď tri šošovky na zadnej strane modelu Pro, ktorý sa považuje za jeden z najlepších foto-mobilov na svete. Hmm, slušný pokrok.

Na videu môžeme vidieť obrovské rozdiely, Niektoré zábery neboli ale zlé ani v roku 2007

Rozdiely medzi produktmi, ktoré od seba delí celých 12 rokov sú naozaj výrazné a pri porovnaní jednotlivých snímkov už len kvôli lepšej kvalite a spracovaniu prakticky vždy budete vedieť, ktorá fotografia bola zachytená na originálny model a ktorá bola zachytená na jeho aktuálnu 11. generáciu.

iPhone 11 Pro vs. originálny iPhone z roku 2007 v teste fotoaparátov. Pozrite sa kam sa to posunulo... - svetapple.sk
iPhone 11 Pro vs. originálny iPhone z roku 2007 v teste fotoaparátov. Pozrite sa kam sa to posunulo… – svetapple.sk

Na druhú stranu ale uznávame, že napriek tomu, že šlo o úplne prvý iPhone, bolo to 12 rokov dozadu a možnosti + technológie boli také aké boli, nebolo to vôbec také zlé. Treba sa na to pozerať tak, že samotné zábery, ktoré majú na dnešnú dobu malé rozlíšenie v tej dobe na dobové displeje dokonalo stačili.

Samozrejme nedostatky ako absencia LED blesku alebo videa bola zvláštna, nakoľko toto sme už mali v roku 2007 na akomkoľvek priemernom zariadení. Prečo to tak bolo ale vie len Apple. Čo hovoríte na tieto zábery vy? Páčia sa vám alebo si myslíte, že konkurencia fotí lepšie? Samozrejme, že myslíme porovnanie s iPhonom 11 Pro…

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here