iPhone 12 a iPhone 12 Pro je chránený novým krycím sklom s názvom „Ceramic Shield„, obsahujúcim nano-keramické kryštály. Inžinieri týmto spôsobom zvýšili odolnosť voči pádom a povrchovému poškodeniu. Pozrite si test.

iPhone 12 a odolnosť Ceramic Shield

Vyzerá to tak, že spoločnosť Apple neklamala. Do dnešného dňa sme boli zvedaví, ako bude fungovať nová povrchová úprava krycieho skla na iPhone 12 a iPhone 12 Pro. Všetko preveril kanál MobileReviewsEh, ktorý pridal do porovnania aj minuloročný model.

Špeciálnemu meraču sily bol ako prvý vystavený klasický iPhone 11. Jeho sklo prasklo na hranici 352 newtonov. Hneď po ňom sa predviedol iPhone 12 s podstatne lepším výsledkom. V tomto prípade sklo podľahlo až pri sile 442 newtonov.

V rámci testu bolo vidieť, že sám autor má problémy poškodiť displej na novšom zariadení. Pri iPhone 11 to išlo realtívne ľahko. V tomto smere teda Ceramic Shield zafungoval a my sme šťastní, že sa nejedná o lacný marketingový výmysel.

V tejto súvislosti si tiež všimnite, akým spôsobom sa rozširovala prasklina na jednotlivých zariadeniach. Staršia generácia vytvorila oveľa viac „vlasov“ než nástupca.

Aby toho nebolo málo, v teste sa objavilo aj porovnanie v rámci odolnosti voči škrabancom. iPhone 12 nemal problém s akýmikoľvek mincami, kameňmi, kľúčmi či dokonca s nožíkom. Vo vreckách je teda plnohodnotne chránený.

Pri Mohsovej skúške tvrdosti sa na iPhone 11 ukázali prvé ryhy na úrovni 6. a 7. bodu. Novšia generácia sa pohybovala na úrovni medzi 7-8. bodom. Len tak pre zaujímavosť, uvádzaný ôsmy bod už dokáže poškriabať aj zafírové sklo používané na ochranu fotoaparátov.

Bočný hliníkovy rám a takisto zadné sklo si v porovnaní s predchodcom nepolepšilo. Dávajte si teda pozor na možné povrchové poškodenie. V najbližších dňoch uvidíme aj prvé drop testy, ktoré nám prezradia viac ohľadom odolnosti. Nikdy sa na to ale na 100% nespoliehajte. Ako iste viete, to či vám iPhone praskne alebo nie záleží od konkrétnej situácie. iPhone 12 je stále krehký produkt, no evidentne znesie o niečo viac.

Na záver je dôležité spomenúť, že autorizovaný predajca m:zone bude naskladňovať nový iPhone 12 medzi prvými. Stačí si len vybrať model, kliknúť na položku “Mám záujem” a vyplniť všetky potrebné údaje. Firma vás už bude kontaktovať a informovať o ďalšom postupe (kvôli predobjednávkam). Výhodou je aj nákup na splátky (24 mesiacov bez navýšenia) a výkup starého zariadenia.

Prečítajte si tiež  3 rady ako sa postarať o iPhone v zime!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.