iPhone 12 a iPhone 12 Pro je chránený novým krycím sklom s názvom „Ceramic Shield„, obsahujúcim nano-keramické kryštály. Inžinieri týmto spôsobom zvýšili odolnosť voči pádom a povrchovému poškodeniu. Pozrite si test.

iPhone 12 a odolnosť Ceramic Shield

Vyzerá to tak, že spoločnosť Apple neklamala. Do dnešného dňa sme boli zvedaví, ako bude fungovať nová povrchová úprava krycieho skla na iPhone 12 a iPhone 12 Pro. Všetko preveril kanál MobileReviewsEh, ktorý pridal do porovnania aj minuloročný model.

- Reklama -

Špeciálnemu meraču sily bol ako prvý vystavený klasický iPhone 11. Jeho sklo prasklo na hranici 352 newtonov. Hneď po ňom sa predviedol iPhone 12 s podstatne lepším výsledkom. V tomto prípade sklo podľahlo až pri sile 442 newtonov.

V rámci testu bolo vidieť, že sám autor má problémy poškodiť displej na novšom zariadení. Pri iPhone 11 to išlo realtívne ľahko. V tomto smere teda Ceramic Shield zafungoval a my sme šťastní, že sa nejedná o lacný marketingový výmysel.

V tejto súvislosti si tiež všimnite, akým spôsobom sa rozširovala prasklina na jednotlivých zariadeniach. Staršia generácia vytvorila oveľa viac „vlasov“ než nástupca.

Aby toho nebolo málo, v teste sa objavilo aj porovnanie v rámci odolnosti voči škrabancom. iPhone 12 nemal problém s akýmikoľvek mincami, kameňmi, kľúčmi či dokonca s nožíkom. Vo vreckách je teda plnohodnotne chránený.

Pri Mohsovej skúške tvrdosti sa na iPhone 11 ukázali prvé ryhy na úrovni 6. a 7. bodu. Novšia generácia sa pohybovala na úrovni medzi 7-8. bodom. Len tak pre zaujímavosť, uvádzaný ôsmy bod už dokáže poškriabať aj zafírové sklo používané na ochranu fotoaparátov.

Bočný hliníkovy rám a takisto zadné sklo si v porovnaní s predchodcom nepolepšilo. Dávajte si teda pozor na možné povrchové poškodenie. V najbližších dňoch uvidíme aj prvé drop testy, ktoré nám prezradia viac ohľadom odolnosti. Nikdy sa na to ale na 100% nespoliehajte. Ako iste viete, to či vám iPhone praskne alebo nie záleží od konkrétnej situácie. iPhone 12 je stále krehký produkt, no evidentne znesie o niečo viac.

Na záver je dôležité spomenúť, že autorizovaný predajca m:zone bude naskladňovať nový iPhone 12 medzi prvými. Stačí si len vybrať model, kliknúť na položku “Mám záujem” a vyplniť všetky potrebné údaje. Firma vás už bude kontaktovať a informovať o ďalšom postupe (kvôli predobjednávkam). Výhodou je aj nákup na splátky (24 mesiacov bez navýšenia) a výkup starého zariadenia.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.